אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל ופייסבוק מעלות הילוך במלחמה במשבר האקלים צילום: בלומברג

גוגל ופייסבוק מעלות הילוך במלחמה במשבר האקלים

החברות עדכנו את תוכניותיהן להתמודד עם המשבר, כאשר גוגל מסרה הצהרה משמעותית, לפיה החברה תגיע לאיזון מלא של כל פליטות גזי החממה שלה מהיווסדה ועד היום: פייסבוק, מצדה, התחייבה שעד סוף השנה מתקני החברה יעשו שימוש ב-100% אנרגיה מתחדשת

15.09.2020, 12:47 | עומר כביר

גוגל ופייסבוק הציגו אתמול עדכונים שאפתניים לתוכניותיהן להתמודדות עם משבר האקלים, כאשר גוגל ליוותה את תוכניתה גם בהצהרה משמעותית: הגעה לאיזון מלא של כל פליטות גזי החממה שלה מהיווסדה ועד היום. פייסבוק, מצדה, התחייבה שעד סוף השנה מתקני החברה יעשו שימוש ב-100% אנרגיה מתחדשת.

קראו עוד בכלכליסט

כבר ב-2017 הכריזה גוגל שהגיע לאיזון בפעילות השוטפת שלה, ושהיא מאזנת את כל פליטות הפחמן שהיא מייצרת. אתמול היה לחברה עדכון משמעותי, כשלדבריה היא איזנה גם את כל הפליטות שרשמה החברה מאז נוסדה ב-1998.

מדובר ביעד קל יחסית להשגה, שכל שהוא דורש זה בעיקר השקעה מאסיבית בתחומים כמו נטיעת עצים או השקעה ביוזמות ופרויקטים שמפיקים אנרגיה מתחדשת. במקרה של גוגל, נמסר מהחברה ל-BBC שמאמציה התמקדו בלכידת פליטות מתאן מדירי חזירים ואתרי פסולת.

מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג | צילום: בלומברג מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ

משמעות ההכרזה של גוגל אינה שהחברה לא מייצרת גזי חממה, וגוגל צפויה להגיע ליעד של פעילות על בסיס אנרגיה מתחדשת בלבד רק ב-2030. "זה יהיה מאמץ הקיימות הגדול ביותר שלנו עד עתה", אמר המנכ"ל, סונדאר פיצ'אי. "נעשה דברים כמו שילוב של אנרגיות שמש ורוח והגדלת השימוש שלנו בסוללות. ואנחנו עובדים על דרכים להשתמש בבינה מלאכותית כדי לטייב את צריכת החשמל שלנו". לדבריו, מאמצים אלו ייצרו 12 אלף משרות בחודשים הקרובים.

פעילי סביבה ופרשנים ביקרו את ההכרזה של גוגל, וציינו שאף שזה חיובי לצמצם את כמות המתאן באטמוספירה, המשימה האמיתית צריכה להיות צמצום חקלאות בעלי חיים ופסולת כמקור לפליטות מתאן.

פייסבוק תעביר את כל מתקניה לשימוש באנרגיה מתחדשת כבר השנה

פייסבוק, מנגד, מבטיחה להשלים את העברת כל מתקניה לשימוש באנרגיות מתחדשות כבר השנה, וקבעה יעד שאפתני של אפס פליטות בכל "שרשרת הערך" שלה, כולל ספקים ומשתמשים, עד 2030. "לאורך העשור הבא, פייסבוק תעבוד על מנת תפחית את פליטות הפחמן שלה באמצעות עבודה עם ספקים, סיוע לפיתוח טכנולוגיות להסרת פחמן והפיכת המתקנים שלנו ליעילים ככל האפשר", אמרה החברה בהודעה שפרסמה.

ההכרזות של פייסבוק וגוגל מגיעות בעקבות הכרזות שאפתניות לא פחות מצד ענקיות טכנולוגיה אחרות. בינואר, מיקרוסופט התחייבה להגיע לפליטות פחמן שליליות עד 2030 (כלומר, שטכנולוגיות ופרויקטים של החברה להסרת פחמן יוציאו מהאטמוספירה יותר גזי חממה מכפי שהיא מייצרת), ולהסיר את כל פליטות הפחמן ההיסטוריות שלה עד 2050. ביולי הכריזה אפל שעד 2030 תגיע לאיזון בפליטות הפחמן שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות