אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: המענק עבור עובד שלא הוצא לחל"ת - 5,000 שקל צילום: אבי מועלם

מסתמן: המענק עבור עובד שלא הוצא לחל"ת - 5,000 שקל

המענקים יינתנו עבור ספטמבר-אוקטובר; היקף הזכאות יהיה בהתאם לגובה הירידה במחזור - למשל, עסקים שחוו ירידה במחזור של 25%-40% יקבלו מענק על עובדים מעל שיעור העסקה של 80%; עלות התוכנית - מיליארד שקל; במקביל, שר הפנים חתם דרעי על תקנות ההנחה בארנונה לעסקים עד יוני 2021

17.09.2020, 09:41 | עמרי מילמן

גובה המענק שיינתן עבור עובד שלא הוצא לחל"ת במסגרת התוכנית לשימור עובדים שנחשפה בכלכליסט יעמוד על 5,000 שקל - כך מסתמן מהדיונים הליליים שנערכו באוצר.

גובה המענק פר עובד אמור להיות קבוע, אולם היקף הזכאות עבור העובדים ישתנה בהתאם לגובה הירידה במחזור: ככל שעסק נפגע יותר כך הוא יקבל מענק עבור רף נמוך יותר של שיעור העסקת עובדים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי גורמים שנכחו בדיונים הליליים החלוקת המענקים תעמוד על פי המפתח הבא: עסקים שחוו ירידה של 25%-40% במחזור, יקבלו מענק על עובדים מעל שיעור העסקה של 80%; עסקים שחוו ירידה של 40%-60% במחזור יקבלו מענק עבור עובדים מעל שיעור העסקה של 70%; עסקים שחוו ירידה במחזור של 60%-80% יקבלו מענק עבור עובדים מעל שיעור העסקה של 55%; ועסקים שחוו ירידה במחזור של מעל 80% יקבלו מענק עבור העסקת עובדים של מעל 40%.  

התוכנית המקורית של כץ ומשרדו הייתה כי גובה המענק יעמוד על 4,000 שקל לעובד וכי רף הזכאות יהיה גבוה ב-5% בכל אחת מהמדרגות; ואולם בעקבות התעקשות של נגיד בנק ישראל אמיר ירון ושר הכלכלה עמיר פרץ - התקפלו באוצר והגדילו את המענקים.

עלות התוכנית תעמוד על מיליארד שקל, למרות הצעות מוקדמות יותר של בנק ישראל שדיברו על חלוקת מענקים בהיקף של 3 מיליארד שקל, בין היתר על רקע ביצוע חלקי בלבד של תוכנית הסיוע הקיימת.

ישראל כץ, צילום: אבי מועלם ישראל כץ | צילום: אבי מועלם ישראל כץ, צילום: אבי מועלם

התוכנית המסתמנת כעת היא למעשה ההצעה המקורית שגורמים שונים, בהם שר הכלכלה פרץ, בנק ישראל והמגזר העסקי, העבירו לשר האוצר ישראל כץ כבר לפני מספר חודשים במטרה לסייע לשוק העבודה - ואולם הוא סירב, והתעקש על המודל להחזרת עובדים מחל"ת שנכשל.

אתמול התקיימה פגישה בין כץ לפרץ, בה סוכם כי משרד הכלכלה ינהל הפעם את חלוקת המענקים.

הנחות בארנונה לעסקים

במקביל חתם אתמול שר הפנים אריה דרעי על תקנות ההנחה בארנונה לעסקים עד יוני 2021 עליהן התחייבו בממשלה לפני כמה חודשים. לפי התקנות, תוענק הנחה בהיקף של 95% מסך החיוב לעסקים שמחזורם עד 200 מיליון שקל ושנפגעו בהיקף של מעל ל-60% עד יוני 2021. עבור עסקים שמחזור העסקים שלהם הוא 200-400 מיליון שקל, רף הזכאות להנחה של 95% בארנונה יעמוד על 80% פגיעה.

ההנחות ייתנו כמענקים באמצעות משרד הכלכלה שישפה את הרשויות במקומיות (בסכום מצטבר של 1.3 מיליארד שקל).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות