אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים המובילים בעולם ביצעו העברות פסולות של כספים ביותר מ-2 טריליון דולר צילום: אי פי איי

הבנקים המובילים בעולם ביצעו העברות פסולות של כספים ביותר מ-2 טריליון דולר

כך עולה מדיווחים פנימיים שהעבירו הבנקים למשרד האוצר האמריקאי. בין היתר, עולה מהדיווחים כי ג'יי פי מורגן איפשר העברות כספים במיליארד דולר למאפיונר וכי דויטשה בנק הגרמני העביר "כסף מלוכלך" לארגוני פשע, טרוריסטים וסוחרי סמים. המסמכים חושפים 260 העברות כספים חשודות המערבות בנקים ישראלים

21.09.2020, 07:41 | שירות כלכליסט ותמר טוניק
כמה מהבנקים המובילים בעולם ביצעו אלפי העברות פסולות של כספים ממקורות חשודים בסכום כולל של יותר מ-2 מיליארד דולר, בשנים 2017-1999. הבולטים שבהם – ג'יי.פי מורגן, HSBC, דויטשה בנק, סטנדרד צ'ארטרד ובנק אוף ניו יורק מלון.

קראו עוד בכלכליסט

כך עולה מהתראות שהעבירו הבנקים עצמם ושורה ארוכה של מוסדות פיננסיים, למחלקת האכיפה הפיננסית במשרד האוצר האמריקאי,Financial Crimes Enforcement Network (FinCen). 

סניף HSBC בז סניף HSBC בז'נבה | צילום: בלומברג סניף HSBC בז

דיווחים פנימיים אלה, המכונים suspicious activity reports, או בקיצור SARs, הודלפו לאתר Buzzfeed ולפי הפרסום מדובר ב-2,100 העברות בנקאיות חשודות. במקרה של HSBC למשל מדובר על העברה של עשרות מיליוני דולר לחשבונות הונאת פונזי גם לאחר שעלו בבנק חשדות בדבר כשרות היעד. המסמכים הועברו לארגון העיתונאים החוקרים הבינלאומי (ICIJ) שחלק אותם עם 108 ארגוני חדשות ב-88 מדינות.

ה- SARs עצמם אינם מהווים בהכרח ראיה להפרת חוק אך על המוסד הפיננסי מוטלות שתי חובות בעניין זה – להעביר את דיווח ה- SARsעל העברה החשודה מקסימום 60 יום לאחר ביצועה ולהפסיק לבצע העברות נוספות מטעם הגורם החשוד עד להשלמת בדיקה. לפי הפרסומים, בחלק גדול מהמקרים לא עמדו הבנקים בשתי חובות אלה ובהתאם צפויה בהמשך הודעה מטעם ה- FinCen על קנסות.

ג'יי פי מורגן איפשר העברות במיליארד דולר למאפיונר

ב-NBC דווח כי לפי המסמכים, צפון קוריאה ביצעה הלבנת כספים מתוחכמת בסך כ-175 מיליון דולר במשך שנים, תוך שהיא משתמשת בחברות "קש" ונעזרת בחברות סיניות, והעבירה כספים דרך בנקים אמריקניים בניו יורק. לפי הדיווח, כך למעשה הצליחה להפר צפון קוריאה את הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה.

מהמסמכים עוד עולה כי הבנק האמריקני JP Morgan אפשר העברות בסך כמיליארד דולר דרך חשבון בלונדון מבלי לדעת מי היו בעליו. הבנק גילה לאחר מכן שבעלי החברה שהחזיקה את החשבון היה מאפיונר שניצב ברשימת עשרת המבוקשים של ה-FBI.

עוד התגלו חשדות שאוליגרך מקורב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין השתמש בבנק Barclays בלונדון כדי להימנע מסנקציות על העברות למדינות מערביות. בחלק מהכסף השתמשו כדי לקנות יצירות אומנות יקרות.

המסמכים אף חושפים כי הבנק המרכזי של איחוד האמירויות לא פעל לעצור פעילות של חברה מקומית שסייעה לאיראן להימנע מסנקציות, וכי דויטשה בנק הגרמני העביר לכאורה "כסף מלוכלך" של מלביני כספים עבור ארגוני פשע, טרוריסטים וסוחרי סמים.

המסמכים חושפים 260 העברות כספים חשודות המערבות בנקים ישראלים

המסמכים שהודלפו כוללים גם 260 העברות כספים המערבות בנקים ישראליים. אלה מונים את בנק הפועלים, מזרחי טפחות, הבנק הבינלאומי הראשון, בנק אוצר החיל, בנק דיסקונט, בנק אגוד ובנק הדואר.

כך, למשל, המסמכים מגלים כי 343 אלף דולר בהעברות חשודות הגיעו אל בנק מזרחי טפחות, 360 אלף דולר לבנק הפועלים, ו-150 אלף דולר לבנק הדואר. סכום של 7.4 מיליון דולרים הועבר מבנק הפועלים, 9.3 מיליון דולרים הועברו מבנק אגוד ו-31 מיליון דולרים, מבנק דיסקונט.

הכספים הללו עברו דרך ארבעה בנקים שדיווחו על הפעילות החשודה לרגולטור במשרד האוצר האמריקאי. אלה מונים את ג'יי.פי מורגן צ'ייס, בנק אוף ניו יורק מלון, דויטשה בנק וסטנדרד צ'ארטרד.

היעד הבולט להעברות כספים היה JSCB נוביקומבנק ברוסיה, אליו זרמו כספים מבנק הפועלים. מיליון דולר הועברו מבנק הפועלים גם לבנק יוליוס בר במרץ 2011 ובנובמבר 2012, ו-60 אלף דולר הועברו מבנק דיסקונט לסברבנק הרוסי באוקטובר 2013. מבנק דיסקונט הועברו כ-10 מיליון דולר לבנקים בסין כמו גם כ-6 מיליון דולר לבנגקוק בנק, ב-2013.

הסכום הגבוה ביותר, 15.6 מיליון דולרים, הועבר מבנק דיסקונט לבנק אוראלסיב הרוסי, ב-2013.

 

המסמכים הוגשו לקונגרס האמריקאי כחלק מחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016, לאחר שהודלפו לאתר BuzzFeed על ידי בכירה לשעבר במשרד האוצר האמריקני בשם נטלי אדוארדס.  בינואר 2020 הודתה אדוארדס והורשעה בהדלפה הבלתי חוקית.

ב-HSBC אמרו בתגובה כי בבנק תמיד הקפידו על חובות הדיווח המשפטיות על פעילות מהסוג האמור. מעבר לכך, בתגובה לפניית CNBC ציין הבנק כי "אנו לא מגיבים על פרסומים הנוגעים לדיווחים שלנו בדבר פעילות חשודה"

בהצהרה שיצאה מטעם סטנדרד צ'ארטרד נאמר: "המציאות היא שתמיד יהיו נסיונות להלבנת כספים ולהתחמקות מסנקציות. האחראיות של הבנקים היא להקים מנגנון סקירה ופיקוח אפקטיביים על מנת להגן על המערכת הפיננסית העולמית. אנו לוקחים ברצינות רבה את האחריות שלנו להילחם בפשעים פיננסיים והשקענו רמות בהתאמת תוכניות הפיקוח הנדרשות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות