אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות רווחי העתק - ויזל שוב מוציא אלפי עובדים לחל״ת על חשבון המדינה צילום: יובל חן, דימה טליאנסקי

למרות רווחי העתק - ויזל שוב מוציא אלפי עובדים לחל״ת על חשבון המדינה

מנכ"ל פוקס הראל ויזל הודיע כי כ-8,500 עובדי ומנהלי הקבוצה יצאו לחל"ת עד לתום הסגר, מלבד מעטים שיעבדו במתכונת חלקית; בין הרשתות שהוציאו לחל"ת: גולף, עדיקה, המשביר וקסטרו

21.09.2020, 11:32 | אורנה יפת

בפעם השניה בתוך ששה חודשים, נסגרו החל מיום שישי (ערב ראש השנה) הקניונים ונאסרה פעילותן של רשתות האופנה והמסחר. פוקס, קסטרו, גולף, המשביר ודלתא הוציאו אלפי עובדים לחל"ת וכמוהן יתר רשתות הקמעונאות.

קראו עוד בכלכליסט

פוקס עדכנה כי כלל חנויות הקבוצה נסגרו לפעילות החל מיום 18.9.2020 ועד לסיום תקופת הסגר וכי אתרי הסחר המקוון של הקבוצה ימשיכו לפעול כסדרם. החברה הוציאה החל מהיום כ-8,500 עובדי ומנהלי הקבוצה לחופשה ללא תשלום, עד לתום תקופת הסגר.

הצעד של ויזל מתבצע חרף הביקורת שספגה פוקס על התנהלותה בסגר הקודם ולאחריו. כזכור, ויזל הנהיג את מחאת רשתות האופנה, במסגרתה קיבלו המעסיקים הגדולים במשק מענק של 6 מיליארד שקל. לאחר שקיבלה מענק חילוץ מהמדינה - התברר כי פוקס רשמה רווחי ענק ואף הודיעה על חלוקת דיבידנד של 49 מיליון שקל. לאחר ביקורת שהופנתה כנגד פוקס, הודיעה הרשת כי היא מוותרת על המענק.

הראל ויזל, צילום: יובל חן, דימה טליאנסקי הראל ויזל | צילום: יובל חן, דימה טליאנסקי הראל ויזל, צילום: יובל חן, דימה טליאנסקי

בחברה נותרו עובדים ומנהלים, לרבות במטה הקבוצה, שיעבדו במתכונת חלקית הן מבחינת היקף המשרה והן מבחינת השכר, "לצורך המשכיות עסקית". כמו כן, הראל ויזל, מנכ"ל ומבעלי השליטה בחברה, ימשיך בתפקידו באופן מלא והודיע כי הוא מוותר על מחצית משכרו במהלך תקופת הסגר.

החברה מסרה כי מנהלים בכירים נוספים, לרבות נושאי משרה בחברה, הודיעו אף הם על ויתור מחצית משכרם במהלך התקופה בה החנויות יהיו סגורות. "הקבוצה תנקוט בצעדים נוספים לצמצום ככל הניתן בהוצאות השוטפות בתקופת הסגר", מסרה החברה. "מידת ההשפעה של הסגר על תוצאות פעילות החברה תלויה, בין היתר, במידת התארכות הסגר מעבר לתקופה המתוכננת, וכן באופן החזרה לפעילות כסדרה".  

חנות גולף בבני ברק, צילום:  שי אפשטיין חנות גולף בבני ברק | צילום: שי אפשטיין חנות גולף בבני ברק, צילום:  שי אפשטיין

גם גולף, שבסבב הקודם של סגירת החנויות פיטרה 200 עובדים הוציאה כעת את כל עובדי חנויות החברה וחלק מעובדי המטה לחופשה ללא תשלום עד לסיום תקופת הסגר. כמו כן הודיעה החברה על צמצום הוצאות וצמצום או ביטול תשלומים לצדדים שלישיים לרבות קניונים ובעלי נכסים מהם היא שוכרת חנויות.

"החברה פועלת מול המשכירים לסיכום תנאי ההקלות לתקופת הסגר. יצוין בהקשר זה, כי חלק מהמשכירים שלחו לחברה מתוויי הקלות עבור חודש ספטמבר 2020". כמו כן, עדיקה החברה הבת של גולף סגרה אף היא את החנויות והוציאה את העובדים לחל"ת. אתרי האונליין של גולף ואתר הסחר של עדיקה ימשיכו לעבוד כרגיל.

"סכום שלא מכסה אפילו את הסגירה והפתיחה של החנויות"

קבוצת המשביר סגרה גם היא את כל החנויות והוציאה לחופשה ללא תשלום כ-3,000 עובדים, בהם עובדים ישירים של המשביר ודיילים. הקבוצה השאירה עשרות עובדים בודדים במטה החברה. "בגלל שאין אכיפה של ההנחיות בארועים, חתונות, מסיבות ובתי הכנסת, אנחנו סגורים שוב", אמר רמי שביט, בעל השליטה במשביר.

"אנחנו סגורים ושוק מחנה יהודה ובתי הכנסת פתוחים. זה לא הגיוני. מה אני חושב על מתווה שימור העובדים? אני לא מאמין שהממשלה תיתן לי 5,000 שקל לעובד. בסגר הראשון קיבלתי סכום זעום של 2-3 מיליון שקל. דיברו על 18 מיליון שקל. יצא סכום מצחיק שאפילו לא כיסה את הוצאות הסגירה והפתיחה של החנויות".

קבוצת קסטרו עברה גם היא לפעילות במתכונת מצומצמת ועובדת החל מהיום בעיקר באמצעות אתרי האינטרנט ומפעילה שירות לקוחות. הקבוצה מעסיקה כיום כ-4,000 עובדים ומרביתם יצאו לחופשה ללא תשלום. מנכ"ל החברה, רון רוטר, מוותר על 60% משכרו, החל מיום מינויו במאי 2020. יו"ר הדירקטוריון גבי רוטר ומנכ"ל חברות הודיס, יוסי גביזון, מוותרים החל מהדממת פעילות הקודמת במרץ 2020 על 50% משכרם ברוטו ויתר מנהלי הקבוצה מוותרים על 15% משכרם.

מכירות הקבוצה והפעילות בכללותה עשויים להיות מושפעים ממשך תקופת הסגר השני ובשלב זה בחברות האופנה מתקשים להעריך את היקף הפגיעה בתוצאות העסקיות.

קבוצת בריל, אשר מונה 1,300 עובדים, הוציאה אף היא את כל העובדים לחל"ת. למעט 100 עובדים שנשארו בפועל, הוצאו כל עובדי החנויות וחלק מעובדי המטה לחל"ת. אתרי הסחר של הקבוצה ממשיכים לעבוד גם בתקופת הסגר. בריל הודיעה כי היא פועלת מול בעלי הנכסים להסדיר את התנאים המסחריים (תשלומי שכר דירה ודמי ניהול) לתקופת הסגר ופועלת גם מול ספקים שלה שאינם משכירי נכסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות