אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטראוס ועזריאלי בפיילוט של רשות ני"ע למשיכת זרים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

שטראוס ועזריאלי בפיילוט של רשות ני"ע למשיכת זרים

שבע חברות הצטרפו למהלך של הרשות, בדרך להטמיע שיטת דיווח המתרגמת דו"חות לכל שפה. המטרה: משיכת משקיעים מחו"ל; חמש החברות הנוספות שמשתתפות - שיכון ובינוי, החברה לישראל, גזית גלוב, שופרסל ואלוני חץ

22.09.2020, 07:47 | נעמי צורף

שבע חברות ציבוריות - שטראוס, שיכון ובינוי, החברה לישראל, גזית גלוב, שופרסל, עזריאלי ואלוני חץ - קפצו על העגלה ומשתתפות בפיילוט של רשות ני"ע להטמעת שיטת דיווח חדשה, כך נודע ל"כלכליסט". השיטה נועדה להקל בכניסת שחקנים בינלאומיים לשוק המקומי באמצעות תרגום הדו"חות הכספיים לכל שפה רצויה.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הפיילוט, שהותנע בתחילת החודש, החברות יתנסו בהתאמת דו"חות 2019 לשיטת IXBRL, שמאפשרת תרגום קל משפת הדו"ח לכל שפה באמצעות שימוש בתבניות קבועות מתוך מאגר סגור. הפיילוט מכין את הקרקע לאימוץ שיטת דיווח זו, בדרך למטרה שהציבה יו"ר הרשות ענת גואטה: פתיחת השוק על ידי הטמעת סטנדרטים בינלאומיים. במקביל הרשות מקדמת חקיקה שתאפשר לחברות ישראליות לדווח באנגלית. על פי הרשות, אימוץ שיטת IXBRL יציע יכולות מתקדמות לניתוח מסדי הנתונים בדו"חות, ויסייע לנתח מידע בקלות. בכך תתאפשר חשיפת פעילות החברות בישראל למשקיעים זרים ושחקנים בינלאומיים.

יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, צילום: אוראל כהן יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה | צילום: אוראל כהן יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, צילום: אוראל כהן

הפיילוט מנוהל על ידי מחלקת תאגידים ומחלקת מערכות מידע ברשות בשיתוף עם חברת טלדור. הוא צפוי להסתיים לקראת סוף השנה, ואז יחל תהליך ההטמעה של שיטת הדיווח בחברות.

עלות הפרויקט כולו מוערכת בכמיליון שקל. חלק משמעותי מההוצאה נועד להקל על חברות ביישום והטמעת IXBRL.

כרגע לא מדובר בתרגום מלא של הדו"ח, אלא רק של נתונים כמו שורת הרווח. כך, ביאורים שיכולים לחשוף תביעות ענק שעומדות נגד החברה עדיין נותרים חבויים. "נכון שלקרוא רק נתונים כספיים זה חצי עבודה, שיכולה להביא למסקנות שגויות", אומרת אביבה בן משה, מובילת הפרויקט מטעם מחלקת תאגידים ברשות.

"אבל בדרך כלל בוחרים להשקיע בחברה אחרי עבודה וכוונה להשוות בין כמה חברות בתחום מסוים. זה לא תחליף מושלם, אבל כן יורד חסם מאוד משמעותי. ההטמעה היא תשתית לשלב הבא - תרגום כלל חלקי הדו"ח באמצעות בינה מלאכותית, שתדע למשל לזהות את המילה 'תביעה' ולהבליט את הסכום שכתוב אחריה", הוסיפה בן משה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות