אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את תוכנית הסיוע למעסיקים צילום: בלומברג

הממשלה אישרה את תוכנית הסיוע למעסיקים

לפי התוכנית החדשה יינתן מענק של 5,000 שקל לעובד מעל שיעור העסקה הנקבע על פי רמת הפגיעה במחזור העסקים; מחר תובא התוכנית לאישור בקריאה ראשונה בכנסת

21.09.2020, 23:31 | צבי זרחיה ועמרי מילמן

הממשלה אישרה הערב פה אחד את תוכנית הסיוע החדשה למעסיקים; מחר תובא התוכנית לאישור בקריאה ראשונה בכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התוכנית החדשה יינתן מענק של 5,000 שקל לעובד מעל שיעור העסקה הנקבע על פי רמת הפגיעה במחזור העסקים. כך, ברמת פגיעה במחזור החברה בגובה 25%–40%, יינתן מענק לכל עובד החל משיעור העסקה של 80%. ברמת פגיעה של 40%–60% יינתן מענק החל מהעובד ה־70%. ברמת פגיעה בגובה 60%–80% יינתן מענק החל מהעובד ה־55% בחברה וברמת פגיעה הגבוהה מ־80% יינתן מענק החל מהעובד ה־40%. גורמים שנכחו בדיונים סיפרו ל"כלכליסט" כי במקור ביקש כץ לקבוע את גובה המענק על 4,000 שקל ושיעורי ההעסקה המזכים במענק גבוהים יותר ב־5% כל אחד, אולם התעקשות של הנגיד ירון ושר הכלכלה פרץ הביאה להגדלת המענק והקלה בתנאים.

במשרד האוצר ובמשרד הכלכלה (שאמון על חלוקת המענקים) מעריכים כי העלות התקציבית של התוכנית תעמוד על כמיליארד שקל אולם מציינים כי אם המימוש יהיה גבוה יותר, התקציב יגדל בהתאם. לפי ההערכות האוצר העלות הכוללת של התוכנית תעמוד על מיליארדים בודדים (סכום נמוך משמעותית מהתוכניות הקודמות, בעיקר מכיוון שהיא נשענת עליהן) כאשר הסכום הסופי שיאושר בממשלה תלוי בפועל במימוש של העסקים ובתמונת המצב המקרו־כלכלית והבריאותית. שכן סגר לשבוע נוסף יעלה באופן משמעותי את שיעורי הזכאות ובכך יוכל לגרור עלויות נוספות של מיליארדי שקלים.

הנדבך המרכזי בתוכנית, שנחשף ב"כלכליסט" ביום שלישי שעבר, מאמץ את הרעיון שניתן לכץ על ידי שורת גורמים, הבולטים שביניהם נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, שר הכלכלה עמיר פרץ, לשכת יועצי המס והתאחדות התעשיינים. לפיו, יינתן סיוע למעסיקים שלא הוציאו עובדים לחל"ת למרות שמחזור המכירות שלהם ירד. כץ העדיף עד כה את המודל של בעלי פוקס, הראל ויזל. מודל שעד כה לפי ההערכות שולמו ממנו רק 1.6 מיליארד שקל (מתוך 6 מיליארד שהתחייבו לגביהם במקור) והסגר החדש טרף שוב את הקלפים שכן עובדים שהוצאו שוב לחל"ת לא יזכו את המעסיקים שלהם בהשלמת המענק.

שר האוצר ישראל כץ, צילום: אבי מועלם שר האוצר ישראל כץ | צילום: אבי מועלם שר האוצר ישראל כץ, צילום: אבי מועלם

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות