אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רויטרס: ארה"ב והאמירויות סימנו את דצמבר כתאריך יעד להשלמת עסקת ה-F35 צילום: U.S. Navy

רויטרס: ארה"ב והאמירויות סימנו את דצמבר כתאריך יעד להשלמת עסקת ה-F35

עסקת החמקנים המתגבשת בין ארה"ב לאמירויות נחשפה על ידי נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות" בחודש שעבר; בוושינגטון בוחנים דרכים להפוך את מטוסי ה-F35 של לוקהיד מרטין לבולטים יותר במערכות המכ"מ הישראליות

22.09.2020, 13:24 | שירות כלכליסט

ארצות הברית ואיחוד האמירויות מכוונות להגיע להסכם בנוגע למכירת חמקני F-35 כבר בחודש דצמבר הקרוב, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס.

עסקת החמקנים המתגבשת בין ארה"ב לאמירויות נחשפה על ידי נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות" בחודש שעבר, לאחר ההודעה על כינון הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדיווח, בממשל טראמפ בוחנים דרכים להוציא לפועל את העסקה מבלי להכעיס את ישראל. אנשים המעורים בנושא טענו כי המטרה היא להגיע למכתב הבנות לפני יום העצמאות של האמירויות שחל ב-2 בדצמבר.  

חמקן F35, צילום: U.S. Navy חמקן F35 | צילום: U.S. Navy חמקן F35, צילום: U.S. Navy

כל עסקה שתתגבש צריכה לעמוד בהסכם עם ישראל התקף כבר עשורים, לפיו כלי נשק שארה"ב מוכרת למדינה אחרת במזה"ת לא יכולים לפגוע "ביתרון הצבאי" של ישראל וכי כלי הנשק שארה"ב מוכרת לישראל חייבים להיות בעלי יכולות טובות יותר. בשל כך, עד כה נמנעו מלמכור את המטוסים למדינות ערב, בעוד שישראל רכשה 24 יחידות.

  

לכן, בוושינגטון בוחנים דרכים להפוך את מטוסי ה-F35 של לוקהיד מרטין לבולטים יותר במערכות המכ"מ הישראליות, כך לפי שני מקורבים. עם זאת, ברויטרס לא ידעו לציין אם הדבר יעשה על די שינוי במערכות המטוסים או על ידי העברת מערכות מכ"מ מתוחכמות יותר לישראל.

עם חתימת ההסכם המתגבש בין המדינות תחת חסותו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, איחוד האמירויות תהפוך למדינה השלישית אחרי מצרים וירדן שמכוננות הסכם שכזה עם ישראל, אשר כאמור, נהנית מגישה מיוחדת לכלי נשק אמריקאים.

לא נמסרה תגובה משגרירות האמירויות בוושינגטון או מהבית הלבן. "כמדיניות, ארה"ב לא מאשרת או מגיבה על עסקאות מוצעות עד להודעה השמית לקונגרס", נמסר מהפנטגון.

דונלד טראמפ, צילום: רויטרס דונלד טראמפ | צילום: רויטרס דונלד טראמפ, צילום: רויטרס

לאחר שייחתם מסמך ההבנות, ניתן יהיה להטיל קנס על כל צד שיפר את ההסכם. יש גם לעבור מספר משוכות בתחום הרגולציה והפוליטיקה לפני שניתן יהיה להשלים את המכירה, כך שיש שמעריכים שלא ניתן יהיה להשלים את העסקה לפני סוף השנה.

בכל מקרה, המשלוח עצמו של מטוסים חדשים שיוזמנו ייערך רק בעוד מספר שנים. כך למשל, פולין רכשה בינואר 32 מטוסי F35, אותם תקבל ב-2024.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות