אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין מתחייבת להגיע לאיזון פחמני עד 2060 צילום: גטי

סין מתחייבת להגיע לאיזון פחמני עד 2060

חרף ההבטחה של סין, מאמציה לא עומדים ביעדים שהציבו מדענים ושנועדו למנוע התחממות של יותר מ-1.5 מעלות. עם זאת, פעילים בתחום מעריכים שההכרזה של סין תתרום להתגייסות עולמית לפעולה נגד משבר האקלים

23.09.2020, 09:24 | עומר כביר

סין תגיע לאיזון בפליטות הפחמן שלה לפני 2060, ולשיא בפליטות גזי החממה שלה בעשור הקרוב – כך אמר נשיא סין, שי ג'ינפיג, לעצרת הכללית של האו"ם. "סין תאיץ את התרומה הלאומית שלה לעמידה ביעדי הסכם פריז, באמצעות יישום מדיניות ומהלכים נמרצים", אמר שי.

חרף ההבטחה של סין, מאמציה לא עומדים ביעדים שהציבו מדענים ושנועדו למנוע התחממות של יותר מ-1.5 מעלות. אלו כוללים צמצום הפליטות ב-50% עד סוף העשור הנוכחי והגעה לאיזון מלא עד 2050.

קראו עוד בכלכליסט

נשיא סין שי ג נשיא סין שי ג'ינפינג | צילום: איי פי נשיא סין שי ג

עם זאת, פעילים בתחום מעריכים שההכרזה של סין תתרום להתגייסות עולמית לפעולה נגד משבר האקלים, שבשנה האחרונה ירדה מראש סדר העדיפויות העולמי לאור משבר הקורונה. "המחויובות של שי להגיע לאיזון פחמני עד 2060 משנה את כללי המשחק", אמר לגארדיאן טום וודרוף, יועץ בכיר ל-Asia Society ודיפלומט אקלים בעבר. "לראשונה יש נתיב ארוך-טווח ברור להוצאת הפחמן מסין".

מנגד, לי שוו מגרינפיס מזרח-אסיה הביע ספקות לגבי המחויבות של סין: "שי צריך לגבות את ההתחייבות שלו עם יותר פרטים מעשיים על יישום. עד כמה מוקדם תגיע סין לשיא הפליטות? איך הוא מיישב בין איזון פחמני להמשך ההשקעה של סין בפחם? אלו שאלות קשות שדורשות תשובות טובות יותר מבייג'ינג. אבל, המחויבות בהחלט תעזור לשנות שנה מאתגרת מבחינת הסביבה ומסמנת את ההחייאה של מאמצי אקלים עולמיים".

ההצהרה של שי היא גם הפעם הראשונה שסין, שאחראית למרבית פליטות גזי החממה בעולם, מספקת התחייבות מעבר להגעה לשיא הפליטות עד 2030. היא מצטרפת לאיחוד האירופי, שהציג בשבוע שעבר מחויבות משודרגת לצמצם את פליטות הפחמן ב-55% עד תום העשור, ומשאירה את ארה"ב כמדינה הבולטת ביותר ללא מחויבות משמעותית בתחום.

למעשה, תחת דונלד טראמפ, נקט הממשל הפדרלי בצעדים וביטל החלטות עבר שדווקא יגבירו את פליטות גזי החממה של ארה"ב ואף החל את התהליך של פרישה מהסכם פריז. הבחירות הקרובות לנשיאות הן, לפיכך, אולי ההזדמנות האחרונה להסיט את ארה"ב ואת העולם מהמסלול הבטוח לקטסטרופת אקלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות