אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו משמש כשר השיכון בניגוד להלכת פנחסי-דרעי צילום: EPA

בלעדי לכלכליסט

נתניהו משמש כשר השיכון בניגוד להלכת פנחסי-דרעי

ביום ראשון שעבר התפטר יעקב ליצמן מיהדות התורה ועקב כך 48 שעות לאחר מכן הועבר תיק השיכון לידיו של נתניהו - זאת למרות שהדבר מנוגד להלכת פנחסי דרעי, שלפיה שר שהוגש כנגדו כתב אישום לא יכול לכהן בממשלה

23.09.2020, 14:24 | צבי זרחיה

רה"מ בנימין נתניהו משמש באופן רשמי גם כשר השיכון בניגוד להלכת פנחסי דרעי, שלפיה שר שהוגש כנגדו כתב אישום לא יכול לכהן בממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

ביום ראשון שעבר התפטר יעקב ליצמן מיהדות התורה, ועקב כך,, 48 שעות לאחר מכן הועבר תיק השיכון לידיו של נתניהו.

יעקב ליצמן ובנימין נתניהו, צילום: EPA יעקב ליצמן ובנימין נתניהו | צילום: EPA יעקב ליצמן ובנימין נתניהו, צילום: EPA

אתמול מסרה הממשלה הודעה לכנסת על התפטרותו של ליצמן ועל העובדה שתיק השיכון מוחזק בידי נתניהו, אף הדבר מנוגד להלכת פנחסי דרעי. ההודעה לא נדרשה לקבל את אישור חברי הכנסת.

בתחילת 2020, לאחר הגשת כתב אישום כנגדו על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ובעקבות עתירות לבג"ץ נאלץ נתניהו להשתחרר מהתיקים שבהם החזיק.

ממשרד המשפטים לא נמסרה תגובה לעניין.

הלכת דרעי-פנחסי דרעי היא תקדים שנקבע בשני פסקי דין של בג"ץ מספטמבר 1993 בהרכב זהה של 5 שופטים. לפי אותה פסיקה, בהגשת כתב אישום נגד שר או סגן שר רה"מ מחוייב בחלק מהמקרים לפטרם. בעקבות אותה פסיקה התפטר שר העבודה והרווחה חיים כץ מתפקידו בקיץ 2019 לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להגיש כנגדו כתב אישום. לנוכח הגשת כתב אישום נגד נתניהו הועלו טענות כי נתניהו יכול אמנם לכהן כראש הממשלה אך לא יכול להחזיק בידיו תיקים נוספים. עקב כך חילק נתניהו את התיקים שהיו אז בידיו ובהם תיק העבודה והרווחה, בריאות, חקלאות ותפוצות. כעת, כאמור תיק השיכון הוחזר לידיו.

תיק השיכון ניתן לליצמן עם הקמת ממשלת החירום הלאומית ב-17 במאי 2020 מכורח ההסכם הקואליציוני. ליצמן התפטר בשבוע שעבר מתפקידו לנוכח הכוונה להחמיר את ההגבלות בתקופת החגים. בכנסת העריכו שצעדו זה מקדים את חובת התפטרותו למקרה שהיועץ המשפטי לממשלה יחליט להגיש כנגדו כתב אישום בפרשיות שבהן נחקר. כעת, אף אחד בסיעתו לא מיועד לקבל את תיק השיכון במקומו וגם אין כוונה להעניקו לשר ממפלגה אחרת. מי שמנהל בפועל את משרד השיכון הוא מוטי בבצ'יק ראש המטה הותיק והמוערך של ליצמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות