אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקשה לייצוגית: רב בריח מנכה משכר הפועלים הפסקות שירותים בנות 10 דקות צילום: אייל טואג

בקשה לייצוגית: רב בריח מנכה משכר הפועלים הפסקות שירותים בנות 10 דקות

אלעזר חזן, שעבד במהלך השנים 2015-2016 במפעל החברה, טוען כי רב בריח מקזזת משכר העובדים כספים בגין הפסקות, כאשר "הפסקות בנות 10 דקות נועדו להתרעננות והליכה לשירותים - ומשכך זמן זה איננו הפסקה, והנתבעת לא היתה רשאית לנכות שכר בגינם". לדבריו, פנייה למנהלו הישיר נענתה ב"תגיד תודה בכלל שמעסיקים אותך פה". רב בריח: הניכוי נעשה כדין

23.09.2020, 16:01 | גולן חזני

מה דינה של הפסקה שניתנת לעובדים במהלך יום העבודה? בקשה לתביעה ייצוגית שנידונה בימים אלה בבית הדין לעבודה בבאר-שבע, נגד חברת רב בריח, טוענת כי החברה מקזזת משכר העובדים את זמני ההפסקות.

התובע, אלעזר חזן, סטודנט למשפטים שעבד במשך שנה וחצי במהלך השנים 2015 -2016 במפעל כמפעיל מכונת פלסמה במשמרות של 12 שעות, מספר בתצהיר שהגיש בינואר השנה לבית המשפט כי ברגע שהחל לדבר על קיזוז ההפסקות מהשכר - החליטו במפעל לפטרו.

בעלי רב בריח שמואל דורנשטיין, צילום: אייל טואג בעלי רב בריח שמואל דורנשטיין | צילום: אייל טואג בעלי רב בריח שמואל דורנשטיין, צילום: אייל טואג

חזן טוען כי רב בריח, המעסיקה 700 עובדים במפעל באשקלון, מקזזת מזה שנים מהעובדים את כספי ההפסקות הקצרות של המשמרות הארוכות, בנות ה-20 דקות או חצי שעה, ואף את הפסקות השירותים בנות ה-10 דקות - וזאת במשמרת של עד 12 שעות.

חזן התקבל לעבודה במפעל כרתך, ועבד גם כמפעיל מכונת פלסמה ומכופף. בתצהיר שהגיש לבית המשפט טען כי "עבדתי במשמרות לפי שיבוץ המעביד כאשר המשמרות מתחלקות לשתי משמרות ביום במתכונת של 12 שעות כל משמרת... במהלך כל משמרת הנתבעת (רב בריח) היתה מוציאה את כל העובדים להפסקות בנות שעה ועשר דקות במצטבר, כאשר ההפסקות מתחלקות באופן הבא: 20 ד' (בשעה 9.40), חצי שעה (12.00), 10 דק' (14.50), 10 דק' (17.50)".

לדבריו, בזמן ההפסקה לא הורשו העובדים לצאת מתחום המפעל. "ההפסקות בנות 10 דקות נועדו להתרעננות והליכה לשירותים ומשכך זמן זה איננו הפסקה והנתבעת לא היתה רשאית לנכות שכר בגינם", טען והוסיף כי בשל מיקום המפעל באיזור תעשיה "אין אפשרות לצאת ולחזור בזמן לעבודה בשל הסדרי התחבורה במקום". כשפנה, לדבריו, בנובמבר 2016 למנהלו הישיר והתלונן בגין הניכויים בזמן ההפסקה, נענה ב"תגיד תודה בכלל שמעסיקים אותך פה" .

בתביעה מבקש חזן שבית המשפט יכיר בו כתובע ייצוגי ויורה לרב בריח להחזיר לכל העובדים שעבדו בשבע השנים האחרונות (שהפסיקו את עבודתם או שעובדים בפועל) את כספי שתי ההפסקות בנות ה-10 דקות כל יום שניכו מהם

ברב בריח לא מכחישים את ניכוי שכר ההפסקות. לדבריהם הוא נעשה כדין, מאחר ולטענתם העובדים היו חופשיים לעשות כרצונם ולא חוייבו להיות בצמוד למכונת המפעל, ויכלו לצאת משטח המפעל. עוד הם טוענים כנגד התובע שמדובר בתובע סדרתי שמרבה לשמש תובע ייצוגי בתביעות ייצוגיות אחרות וכי פוטר לא על רקע תלונותיו על קיזוז שכר ההפסקות, אלא נוכח ירידה בתפוקת עבודתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות