אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק: תתאפשר עבודה בהיקף שבועי של 67 שעות צילום: ענבל מרמרי

הצעת חוק: תתאפשר עבודה בהיקף שבועי של 67 שעות

לפי הצעת השר איציק שמולי, בשל מחסור שנוצר כתוצאה מבידודים וסגירת מערכת החינוך, ניתן יהיה להעסיק עובדים זמינים בהיקף שעות נוספות גדול יותר. משרד העבודה: ההארכה ניתנה גם בסגר הקודם והיא תוצאה של בקשת בעלי העסקים, בראשם תעשיינים ובעלי מפעלים בתחום המזון; כמו כן, נדרשת הסכמה של העובד - שאמור להיות מתוגמל בהתאם

23.09.2020, 16:54 | אתי אפללו

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי, הניח הצעת חוק לפיה ניתן יהיה להעסיק עובדים בהיקף שעות נוספות גדול יותר - כך שבשבוע העבודה יוכל עובד לעבוד עד 67 שעות, כולל שעות נוספות. במסגרת ההצעה ניתן יהיה להעסיק עובדים 14 שעות ביום עד 8 פעמים בחודש.

על פי הצעת החוק, "לאור הגידול במספר הנדבקים וכתוצאה מכך גידול משמעותי במספר האנשים והעובדים הנדרשים להיכנס לבידוד, וכן לנוכח סגירת מערכת החינוך והסגר הצפוי, מוצע לתת היתר להעסקת עובדים בשעות נוספות כהוראת שעה אשר יאפשר למשק להתמודד עם השינויים הבאים הנגרמים כתוצאה מנגיף הקורונה".

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

בהצעת החוק נקבעו סייגים, כך שמכסת השעות הנוספות החודשית לא תעלה על 90 שעות, והארכת שבוע העבודה לא תחול על ענף הבניין וענפי ההובלות וההיסעים – להם הגבלות נפרדות למספר שעות עבודה מותרות. בהצעה נקבע כי תוקפה יהא עד ליום 31 לאוקטובר 2020.

במסגרת ההתמודדות עם הקורונה, אוכלוסיות רבות מוצאות את עצמן בקשיים להמשיך ולעבוד באופן סדיר. עובדים אשר נמצאים בבידוד, הורים אשר נמצאים בבידוד עם ילדיהם, הורים שאין להם פתרון עבור ילדיהם בתקופת הסגר, בייחוד בתוך זה הורים חד הוריים – אשר מקומות העבודה שלהם פועלים כסדרם. במצב כזה, עובדים רבים מנצלים ימי מחלה, ימי חופשה או אף יוצאים לחל"ת בהסכמה עם המעסיק. במקומות עבודה אשר ממשיכים לעבוד באופן שגרתי, כגון מפעלי תעשייה ומזון, נופל עומס רב על העובדים הנותרים, ולא תמיד ניתן להספיק לבצע את העבודה, במסגרת השעות המותרות על פי חוק. על כן, מוצע להאריך באופן זמני את שבוע העבודה כך שכמות השעות הנוספות תגדל.

כיום שבוע העבודה עומד על 42 שעות ומספר השעות הנוספות המותר עומד על עד 16 שעות שבועיות. כלומר, מוצע להאריך את שבוע העבודה ממקסימום של 58 שעות שבועיות, כולל שעות נוספות, ב-9 שעות שבועיות נוספות.

במשרד העבודה מציינים כי ההארכה ניתנה גם בסגר הקודם, וכי היא התבקשה על ידי בעלי העסקים, בראשם תעשיינים ובעלי מפעלים בתחום המזון, שהציגו עלייה בביקושים לצד ירידה משמעותית בכח האדם הזמין לעבודה. עוד הם מציינים, כי מכיוון שמדובר בשעות נוספות, נדרשת הסכמה של העובד, והוא כמובן מתוגמל בהתאם. הצעת החוק נמצאת בשלב הערות הציבור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות