אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השקל מאבד גובה לאחר אזהרת ה-OECD: "חשש לפגיעה בדירוג האשראי"  צילום: שאטרסטוק

השקל מאבד גובה לאחר אזהרת ה-OECD: "חשש לפגיעה בדירוג האשראי"

הדולר מתחזק ל-3.48 שקלים, היורו עולה ל-4.05 שקלים; בדו"ח השנתי שלו, מתייחס ה-OECD ל"זעזוע העמוק" בכלכלה המקומית; יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו: "ההשבתה של המשק מעלה את החשש להידרדרות במצבה הכלכלי של ישראל"

24.09.2020, 14:48 | שירות כלכליסט

הדולר ממשיך לטפס בחוזקה בשוק המקומי, לאחר האזהרה שפרסם אתמול ה-OECD על מצבה של כלכלת ישראל: המטבע האמריקאי מתחזק ל-3.48 שקלים, היורו עולה ל-4.05 שקלים. 

קראו עוד בכלכליסט

הדוח השנתי שפרסם אתמול ארגון ה-OECD על הכלכלה הישראלית לא עודד את המחזיקים בשקל - ולפי גורמים בשוק החשש העיקרי כרגע הוא שהמשך ההידרדרות יגרור חלילה הורדת דירוג.

בין היתר נאמר בדוח כי שנת 2020 היא שנה של "זעזוע עמוק" בכלכלת ישראל, שבא לידי ביטוי בירידה חדה וחסרת תקדם בתוצר, המלווה ב"פגיעה קשה" בתעסוקה; משבר הקורונה "מאיים לבטל כל התקדמות שהושגה בהעלאת רמת החיים של האזרחים", ובעיקר "להחמיר את הבעיות המבניות של ישראל".

לדברי יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות, "אפקט הבידוד החברתי המחמיר והשבתה מחמירה של המשק, מעלים את החשש מהידרדרות במצבה הכלכלי של ישראל. קרי אבטלה גבוהה, גירעון מאמיר וחשש מפגיעה בדירוג האשראי". 

במבט גלובאלי, מוסיף פריימן, "על רקע החשש הגובר בעולם, מאפקט הגל השני, הדולר מתחזק ורושם את החודש החזק ביותר  מול המטבעות והנכסים המרכזיים ומול הזהב. דבריו של יו"ר הבנק המרכזי האמריקאי, פאואל, התומך בצעדים מרחיבים נוספים, בדגש על צעדים פיסקאליים, מלמד כי בשווקים לוקחים בזהירות רבה, את השפעת הגל השני, מהחשש להידרדרות מחודשת בפעילות הכלכלית הגלובלית". 

שמואל ברגר, מומחה לניהול סיכונים פיננסיים מתייחס לגורם משמעותי מאד נוסף שדוחף את הדולר בשוק המקומי. לדבריו, כמעט כל הגופים המוסדיים  מבצעים גידור לחשיפת הדולר-שקל שלהם בפעילות ההשקעה מעבר לים - "הירידות החדות במניות הטכנולוגיה מחייבות את צמצום הגידור באמצעות רכישת דולרים". עוד מוסיף ברגר, כי "הסגר ההרמטי כמעט שישבית את מרבית המשק ויפיל על האוצר הוצאות של עוד כמה  עשרות מיליארדים עלול לקרב את הרגע להורדת דירוג - .רק אתמול הגיעה 'טעימה' על הסיכון באמצעות האזרה של ה-OECD".

הנגיד אמיר ירון ושר האוצר ישראל כץ , צילומים: אלכס קולומויסקי, יריב כץ הנגיד אמיר ירון ושר האוצר ישראל כץ | צילומים: אלכס קולומויסקי, יריב כץ הנגיד אמיר ירון ושר האוצר ישראל כץ , צילומים: אלכס קולומויסקי, יריב כץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות