אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שירות התעסוקה: 70% מהמובטלים החוזרים בסגר השני - נשים צילום: באדיבות שירות התעסוקה

שירות התעסוקה: 70% מהמובטלים החוזרים בסגר השני - נשים

לפי נתוני שירות התעסוקה, 78% ממובטלי הסגר השני, שהם 94 אלף איש יצאו לחל"ת בפעם השנייה; הענפים שנפגעו ביותר מתופעת "הדלת המסתובבת": חינוך והדרכה - עם 26% מהמובטלים פעם שנייה, מכירות עם 22% ומסעדנות עם 13%

24.09.2020, 15:42 | שחר אילן

78% ממובטלי הסגר השני, שהם 94 אלף איש יצאו לחל"ת בפעם השנייה. כך עולה מנתוני שירות התעסוקה שפורסמו היום (ה'). מתברר שתופעת "הדלת המסתובבת" של אבטלה פעם שנייה פוגעת ביחוד בנשים. 70% מהמובטלים החוזרים הן נשים.

קראו עוד בכלכליסט

"הדלת המסתובבת" פגעה במיוחד במספר משלחי יד: 26% מהמובטלים פעם שניה הגיעו מענפי החינוך וההדרכה 22% ממכירות ו-13% ממסעדנות ומזון. בשירות התעסוקה נרשמו מאז תחילת הסגר 121 אלף איש דורשי עבודה.

אבטלה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה אבטלה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה אבטלה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

אתמול דווקא נרשמו מעט מובטלים חדשים בשירות בתעסוקה יחסית ליום סגר - 11 אלף איש. מתוך הנרשמים, 111 אלף, שהם 91%, יצאו לחל"ת ועשרת אלפים שהם 9% פוטרו או איבדו את עבודתם מסיבה אחרת.

הפער בין 121 אלף שנרשמו בשירות התעסוקה לבין 80 אלף שפנו לביטוח הלאומי יכול לנבוע ממספר סיבות עיקריות. אחת היא שמובטלים רבים כלל אינם זכאים לדמי אבטלה, ביחוד צעירים.

סיבה השנייה היא פער אפשרי בשעות איסוף הנתונים. סיבה שלישית היא ההרגל להירשם קודם בשירות התעסוקה ואחר כך בביטוח הלאומי. כתוצאה מתוספת 121 אלף המובטלים החדשים שב והגיע מספר הרשומים בשירות התעסוקה ל-854 אלף.

"אבטלה כרונית"

מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור קרא "להוציא לפועל בהקדם האפשרי תוכנית אסטרטגית מקיפה עם כלל הגופים שתבריא את המשק, תעודד תעסוקה, תשמר עובדים לאורך זמן, ותפתח את ההון האנושי". הוא הזכיר כי "מאות אלפים לא שבו לעבודה עדיין מאז חודש מרץ, בהם עובדי ענפים שספגו פגיעה אנושה במשבר".

לדבריו, "תקופת אבטלה באורך כזה עלולה לגרום למאות אלפים להיכנס ל'אבטלה כרונית', לייצר דור אבוד של צעירים השרויים באבטלה ממושכת, וכן לגרום להשלכות נוספות. עלינו לעשות הכול על מנת שהחזרה לעבודה לאחר הסגר תהיה מהירה, אחרת ההשלכות ילוו אותנו עוד זמן רב.

עמותת "בעצמי" הודיעה כי הרחיבה את מוקד הייעוץ שלה למובטלים (2119*) בשל גל האבטלה החדש. מנכ"לית העמותה נירה צימלס תוקפת בחריפות את העובדה שבמלאת חצי שנה למשבר עדיין שום פיתרון של הכשרה מקצועית לא יצא לדרך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות