אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסגר נכנס לתוקף, הגבלת ההפגנות לא אושרה בכנסת צילום: אי פי איי

הסגר נכנס לתוקף, הגבלת ההפגנות לא אושרה בכנסת

לפני הסגר הכנסת לא הספיקה לאשר את סעיף הגבלת ההפגנות - ולמרות התנגדות כחול לבן, הודיע אדלשטיין כי יביא לאישור הממשלה תקנות שימנעו התקהלויות. "זה לא דמוקרטי", אמר ניסנקורן לנתניהו. גם היועמ"ש מתנגד. בזמן הסגר: מה נשאר פתוח, ומה נסגר - כל הפרטים

25.09.2020, 14:00 | ynet
עקב התארכות הדיונים בוועדות הכנסת וההסתייגויות הרבות שהוגשו, הכנסת לא הספיקה לאשר היום (שישי) את התקנות החדשות - ולכן הסגר ההדוק יותר אמנם נכנס לתוקף ב-14:00, אך ללא ההגבלה הנוגעת להפגנות. ועדת חוקה, חוק ומשפט ניהלה משעות הבוקר דיון סוער בהכנות חוק הסגר לקריאה שנייה ושלישית, אולם היא פוזרה בצהריים, והחוק לא הובא לאישור המליאה.

קראו עוד בכלכליסט

לאור הקושי להעביר את החוק בכנסת, החליט שר הבריאות יולי אדלשטיין כי יביא לאישור הממשלה היום תקנות לשעת חירום שיהיה בכוחן להגביל התקהלות עד לחקיקת החוק בכנסת בשבוע הבא. עם זאת, בכחול לבן הודיעו כי הם מתנגדים למהלך, ולא ברור אם אדלשטיין יוכל להעלות זאת לדיון ללא הסכמתם.

מחסום משטרתי בתל אביב בזמן סגר ראש השנה, צילום: עופר צור מחסום משטרתי בתל אביב בזמן סגר ראש השנה | צילום: עופר צור מחסום משטרתי בתל אביב בזמן סגר ראש השנה, צילום: עופר צור

המדריך המלא עוד מקומות עבודה ייפתחו, משלוחים ממסעדות יפעלו ב-14:00 ייכנס לתוקפו הסגר, ולקראת אישורו בכנסת - צומצם המתווה. הקלות על התעשייה והמגזר העסקי, התחבורה הציבורית תצומצם; מסתמן: הכנסת לא תספיק לאשר היום את המגבלות על ההפגנות; מה עם נתב"ג, ואיפה אפשר לשמוע את "כל נדרי"? שאלות ותשובות ליאור גוטמן ו-ynetלכתבה המלאה

"מול עיניי נמצאת לפני הכל בריאות הציבור. לא אאפשר סיכון חיי אדם בהתקהלויות בכלל ולא בהפגנות ולא בבתי הכנסת", אמר אדלשטיין שבהודעתו נאמר כי החליט על העלאת התקנות "בהסתמך על חוות דעת רפואית הקובעת כי חלה סכנה בהתקהלות ועקב העובדה כי מלאכת החקיקה לא תסתיים היום".

 

אחרי הודעתו של אדלשטיין אמרו בכחול לבן כי "הליכוד מונע את אישור החוק, תוך ביזוי של ההחלטה שהתקבלה בממשלה. סיעת הליכוד, בהובלת מיקי זוהר ובהוראת ראש הממשלה, פוגעת במאבק בקורונה, ומנסה להסיט את הדיון לשיח אובססיבי על הפגנות". בליכוד אמרו כי "החוק לא יכול לעבור היום עם 4,000 הסתייגויות של האופוזיציה שמתנהלת בחוסר אחריות. זה קורה בשל האובססיה של האופוזיציה לאפשר את פסטיבל ה'הפגנות'".

 

עוד הוסיפו בליכוד כי הם מציעים "תקנות לשעת חירום לימים ספורים כדי למנוע הפגנות המוניות שיגרמו לציבור לא לכבד את הסגר. בשעת חירום זו אין מקום לפוליטיקה קטנה. אף שההפגנות רק מסייעות לליכוד, הן מסכנות את בריאות הציבור ולכן יש להפסיק אותן. אנו קוראים לכחול לבן וליועמ״ש לאשר מיד את תקנות החירום".

מה נשאר פתוח?

במסגרת החמרת הסגר חל איסור על פתיחת עסקים ומקומות נוספים שפתוחים לציבור כמו חנויות, בריכות שחייה, מכוני כושר, מספרות, מכוני יופי ומקומות בילוי ופנאי. כמו כן תיאסר קבלת קהל במקומות עבודה.

ההחמרה כוללת סגירה של שווקים וירידים והפעלת דוכנים. לא ניתן יהיה לאכול במסעדות או לאסוף הזמנה ב"טייק אווי", אך תותר הפעלת משלוחים. מלונות ויחידות אירוח לא יקבלו אורחים במהלך הסגר הכללי.

עם זאת, ישנן חנויות שיישארו פתוחות וניתן יהיה להגיע אליהן גם מעבר למגבלת המרחק של קילומטר מהבית. החנויות החיוניות הן חנויות מזון, אופטיקה, בית מרקחת, חנויות למוצרי היגיינה, חנויות למוצרי תחזוקת הבית, מכבסות, חנות לממכר מוצרי תקשורת ומעבדות לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים.

מתי מותר לצאת יותר מקילומטר?

לפי משרד הבריאות, ניתן לעבור את מגבלת המרחק במקרה של הצטיידות בתרופות או במזון, לצורך קבלת שירותים חיוניים, כדי לסייע לאדם בעל קושי או מצוקה ולקבל טיפול רפואי, פסיכולוגי או רפואה משלימה. כמו כן, ניתן גם לצאת למסגרות רווחה, לטיפול סוציאלי חיוני או לטיפול חיוני בבעלי חיים. בנוסף, תותר יציאה של דיירים במסגרות רווחה ובעלי מוגבלויות לביקורים אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה, וכן ביקורים של בני המשפחה במסגרות.  משרד הבריאות עדכן כי יתאפשר לבצע מעבר דירה במהלך הסגר הכללי. כמו כן, מותר לאישה לצאת לצורך טבילה במקווה.

הפגנות

לפי החלטת הממשלה, לא יהיה ניתן לעבור את מגבלת המרחק של קילומטר מהבית בשביל להשתתף בהפגנות. ניתן יהיה לקיים הפגנות ברחבי הארץ, כל עוד נשמרת מגבלת ההתקהלות של עד 20 איש במקום אחד. אם מליאת הכנסת תאשר את התיקון לחוק הקורונה (דבר שכבר לא יקרה היום), לאחר הסגר הכללי יוגבלו ההפגנות לעד אלפיים איש בהפגנה.

תפילה וארבעת המינים

לפי הנחיות משרד הבריאות, אסור לערוך תפילות בתוך בתי הכנסת במהלך הסגר הכללי. מנייני תפילה יתקיימו רק בשטח הפתוח ובהשתתפות של עד 20 איש. ניתן יהיה להגיע להתפלל רק במניינים שנמצאים במסגרת הגבלת המרחק של קילומטר ממקום המגורים. במהלך יום הכיפורים ניתן יהיה לערוך תפילות גדולות יותר, וחלקן אף בתוך בתי הכנסת, בהתאם למתווה המיוחד. עם זאת, בעל תפילה שקיבל אישור מהמשרד לשירותי דת להשתתפות בתפילות הימים הנוראים יוכל לצאת להתפלל גם מעבר להגבלת המרחק.

לקראת יום הכיפורים וחג הסוכות, שיחולו בשבוע הבא, ניתן יהיה לצאת לצורך רכישת ארבעת המינים, מוצרים לסוכה או כדי לקיים את מנהג הכפרות. מותר יהיה לפתוח מקומות לצורך מכירת דברים אלה או מקום המשמש לקיום מנהג הכפרות. עם זאת, קיום שוק או יריד ארבעת המינים אסור בהחלט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות