אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה זה 17 שנה - אוכלוסיית סינגפור התכווצה צילום: רויטרס

לראשונה זה 17 שנה - אוכלוסיית סינגפור התכווצה

בעקבות ההשלכות הכלכליות של נגיף הקורונה, חברות רבות בסינגפור העסיקו מספר נמוך יותר של עובדים זרים, מה שגרם למספר תושבי המדינה להצטמצם השנה ב-0.3% ל-5.69 מיליון איש

25.09.2020, 15:07 | שירות כלכליסט

אוכלוסיית סינגפור התכווצה לראשונה מזה 17 שנה, כחלק מהשלכות הכלכליות כתוצאה ממגיפת הקורונה שגרמו לכך שחברות העסיקו פחות עובדים זרים בעיר – מדינה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי דו"ח האוכלוסין השנתי שמפרסמות הרשויות בסינגפור, מספר התושבים הצטמצם השנה ב-18 אלף אנשים, המייצגים ירידה של 0.3%, ועומד על 5.69 מיליון איש. הסיבה העיקרית לכך נובעת מצמצום מספר העובדים הזרים בסקטור השירותים. המספר כולל אזרחים, תושבי קבע, עובדים זרים וסטודנטים. הפעם האחרונה שבה התכווצה האוכלוסיה הייתה ב-2003, אז ירד המספר ל-4.11 מיליון מ-4.18 מיליון שנה קודם לכן.  

כיתה בסינגפור בחודש יוני האחרון, צילום: רויטרס כיתה בסינגפור בחודש יוני האחרון | צילום: רויטרס כיתה בסינגפור בחודש יוני האחרון, צילום: רויטרס

נכון לחודש יוני, היו בסינגפור 1.64 מיליון אנשים שאינם תושבים, ירידה של 2.1% לעומת יוני 2019, והנתון הנמוך ביותר מאז 2015. יתרה מכך, מחזיקי אשרות עבודה הם קבוצת מקבלי הוויזות שחוותה את הירידה החדה ביותר. מדובר על שינוי מגמה לאחר שב-20 השנים האחרונות אוכלוסיית הלא תושבים יותר מהוכפלה, ועזרה לגידול האוכלוסיה בעיר-מדינה שנחשבת לבעלת אחד משיעורי הילודה הנמוכים בעולם.

"המגמות הללו נבעו בעיקר כתוצאה מאתגרי הקורונה, שגרמה לביקוש חלש והגבלות תנועה", נכתב בדו"ח הרשמי.

נושא העובדים הזרים בסינגפור הפך לעניין פוליטי לאחרונה כשבאופוזיציה טוענים כי הם פוגעים בסיכויי התעסוקה של המקומיים. בהתאם, בשבועות האחרונים החלה הממשלה לנקוט במספר צעדים לקדם את ההעסקה של סינגפורים, כולל החמרת התנאים להנפקת אישורי עבודה לתושבים זרים.

בנוסף, הממשלה מתכוונת להקצות מיליארד דולר סינגפורי (733 מיליון דולר) לעידוד חברות לשמור על העובדים שלהן ולהעסיק עובדים חדשים. במסגרת התכנית, חברות יקבלו מענק של 15 אלף דולר סינגפורי עבור כל עובד מתחת לגיל 40 שיעסיקו בתפקיד שהשכר שלו גבוה מ-1,025 דולר לחודש. המענק יעלה ל-30 אלף דולר סינגפורי עבור עובדים מבוגרים יותר.

הממשלה תסייע גם בסבסוד השכר של עובדים. עם זאת, בממשלה הדגישו כי הצעדים לא נועדו להבריח את העובדים הזרים. "עלינו להיזהר ולא להעביר את הרושם שאנחנו סוגרים ולא מקבלים יותר זרים", הדגיש ראש הממשלה לי הסיים לונג בנאום שנשא מוקדם יותר החודש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות