אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כ-3,500 חברות אמריקאיות תובעות את ממשל טראמפ: "חלק מהמכסים על סין - לא חוקיים" צילום: רויטרס

כ-3,500 חברות אמריקאיות תובעות את ממשל טראמפ: "חלק מהמכסים על סין - לא חוקיים"

התביעות נוגעות למכסים שהטילה ארה"ב על סחורות סיניות בהיקף 300 מיליארד דולר; לטענת טסלה, היא לא הצליחה למצוא יצרן אמריקאי שייצר את ה"מוח" של הרכב האוטונומי שלה

26.09.2020, 12:07 | שירות כלכליסט

כ-3,500 חברות אמריקאיות, בהן טסלה, פורד, טארגט, וולגרין והום דיפו הגישו בשבועיים האחרונים תביעות נגד ממשל טראמפ בטענה שמכסים שהטיל על סחורות סיניות בשווי של יותר מ-300 מיליארד דולר בשנים 2018-2019 אינם חוקיים.

קראו עוד בכלכליסט

בתביעות שהוגשו בבית המשפט האמריקאי לסחר בינלאומי, צוין שמם של נציג הסחר רוברט לייטיזר ושל רשות הגבולות והמכסים, והן מאתגרות את מה שהן מכנות "הסלמה לא חוקית" של מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין באמצעות סבב שלישי ורביעי של הטלת מכסים.

התביעות מאתגרות את המכסים שהוטלו בשתי קבוצות נפרדות הידועות כ"רשימה 3" ו"רשימה A4". רשימה 3 כוללת מכסים של 25% על סחורות מיובאות בשווי 200 מיליארד דולר, בעוד רשימה A4 כוללת סחורות בשווי 120 מיליארד דולר עליהן מוטל מכס של 7.5%.

בין השאר טוענות החברות כי ממשל טראמפ חרג מהתקופה בת 12 החודשים שהוגדרה לשם הטלת המכסים, ולא עמד בנהלים הנדרשים.

אלון מאסק, צילום: EPA אלון מאסק | צילום: EPA אלון מאסק, צילום: EPA

עוד נטען כי הממשל לא היה רשאי להגדיל את המכסים על סחורות סיניות שאינן נוגעות לסוגיית הקניין הרוחני, שעמדה במוקד הסכסוך בין ארה"ב לסין.

טסלה טענה כי לא הצליחה לאתר יצרן אמריקאי שייצר את ה-Autopilot ECU 3.0 - ה"מוח" של הרכב האוטונומי שלה. לדבריה, "המכסים הוא שרירותיים וקפריזיים". מייסד החברה אלון מאסק דורש מהממשל לבטל את המכסים, ולשלם לחברה פיצויים "כולל ריבית". 

 הום דיפו ציינה כי נאלצת לשלם מכס על חיפויי במבוק, מקדחות נטענות ומוצרים סיניים רבים נוספים. וולגרין טענה כי היא נאלצת לשלם מכסים על מוצרים כמו "קישוטי מסיבות, עזרה ראשונה, וציוד משרדי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות