אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלי הגבלות ומסיכות: 5 שבועות לפני הבחירות, פלורידה נפתחת מחדש צילום: אי אף פי

בלי הגבלות ומסיכות: 5 שבועות לפני הבחירות, פלורידה נפתחת מחדש

רון דסנטיס, המושל הרפובליקאי של פלורידה ובן בריתו של הנשיא טראמפ, קבע כי מסעדות ובארים יוכלו לפעול בתפוסה מלאה; כמו כן, המחוזות במדינה לא יוכלו לקנוס אנשים שאינם עוטים מסיכה או שומרים על כללי הריחוק החברתי; הדמוקרטים וראשי מחוזות מתחו ביקורת על ההחלטה

26.09.2020, 14:05 | שירות כלכליסט

מושל פלורידה, הרפובליקאי רון דסנטיס, חתם אתמול על צו מנהלי שמתיר למסעדות ובארים להיפתח מיידית ללא כל הגבלות - ואוסר על הרשויות המקומיות במדינה לקנוס אנשים שאינם עוטים מסיכה או מפירים את כללי הריחוק החברתי. "פלורידה היא המדינה הפתוחה ביותר בארה"ב", אמר במסיבת עיתונאים. המשמעות היא שהמדינה עוברת לשלב השלישי של הפתיחה מחדש.

קראו עוד בכלכליסט

דסנטיס, בן בריתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הודה כי מגיפת הקורונה רחוקה מלהסתיים, אבל אמר כי האיום אינו חמור כפי שהיה, וכי הגיע הזמן לפתוח מחדש את העסקים לאחר שישה חודשים שבהם "אנשים מתנדנדים ברוח". 

הצו מאפשר למסעדות להיפתח בתפוסה מלאה, ומונע מהרשויות המקומיות לסגור אותן או לחייבן לפעול בתפוסה של פחות מ-50% - אלא אם הוכיחו שקיימות לכך סיבות בריאותיות.

המושל איפשר לרשויות המקומיות בפלורידה להגביל את התפוסה בבארים ל-50%, אבל אמר כי "לא יעמוד בדרכם" אם יבקשו לפעול בתפוסה מלאה. לדבריו, "לא יהיו מגבלות מצידה של פלורידה".

מסעדה בפלורידה, צילום: אי אף פי מסעדה בפלורידה | צילום: אי אף פי מסעדה בפלורידה, צילום: אי אף פי

דסנטיס הוסיף כי הוא מצפה שהמדינה תארח "את הסופרבול במלואו" בפברואר: בכוונתנו להראות שביכולתינו לעשות זאת". משחק הגמר של ליגת הפוטבול אמור להיערך בטמפה-ביי ב-7 פברואר.

בנושא הקנסות אמר המושל כי "אנחנו צריכים להפסיק להעניש אנשים שאינם שומרים על כללי הריחוק החברתי, ולנקוט גישה קונסטרוקטיבית".

הדמוקרטים בפלורידה - אחת ממדינות המפתח המתנדנדות בבחירות לנשיאות שייערכו בנובמבר - מתחו ביקורת על ההחלטה. "אף אחד לא תומך בסגר מלא בפלורידה. ואולם אנו מבקשים צעדי מנע הגיוניים, בהם עטיית מסיכה", אמרה אודרי גיבסון, חברה בסנאט של פלורידה מטעם המפלגה הדמוקרטית.

רון דסנטיס , צילום: איי פי רון דסנטיס | צילום: איי פי רון דסנטיס , צילום: איי פי

גם חלק מראשי המחוזות בפלורידה  הביעו התנגדות להחלטה: "אני מקווים שהמושל יאפשר לנו לנקוט הגבלות מחמירות יותר מבשאר המדינה. התפשטות הנגיף בדרום פלורידה מהירה יותר מאשר בשאר חלקי המדינה", אמר ראש מחוז בראוורד, דייל הולנס.

ראש מחוז מיאמי דדה, קארלוס חימנז, אמר כי הצו של המושל מאפשר לו להמשיך להגביל את התפוסה במסעדות, ואולם הוא הודה כי לא יוכל לקנוס תושבים שאינם עוטים מסיכה.

פלורידה היא מוקד התפרצות של קורונה - עם כמעט 700 אלף מקרים מאומתים מאז מרץ, וכ-14 אלף מתים. אתמול נרשמו בה 2,847 מקרי הידבקות חדשים ו-120 מקרי מוות כתוצאה מהקורונה.

בדומה לטראמפ, גם דסנטיס מפקפק ביעילות הסגרים, בטענה כי גם מדינות שנקטו אמצעים אגרסיביים, למשל קליפורניה, סבלו מאוד מהמגיפה. 

בקליפורניה - גם היא אחד ממוקדי ההתפרצות הגדולים בארה"ב - נרשמו עד כה 800 אלף מקרי הידבקות בקורונה, ומספר המתים עומד על 15 אלף; עם זאת מספר התושבים בה כפול מזה שבפלורידה.(כ-40 מיליון לעומת 21 מיליון).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות