אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההפגנה בבלפור: חמישה נעצרו, 150 קיבלו דו"ח צילום: חיים גולדיש

ההפגנה בבלפור: חמישה נעצרו, 150 קיבלו דו"ח

לקראת חצות פינתה המשטרה את המפגינים ליד מעון ראש הממשלה בירושלים. חמישה מפגינים נעצרו ויותר מ-150 קיבלו דו"חות על אי שמירת ריחוק חברתי. אלפים מחו נגד נתניהו גם בקיסריה ובתל אביב

26.09.2020, 23:43 | ynet

המשטרה פיזרה לקראת חצות (בין שבת לראשון) את המפגינים מכיכר פריז ליד מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. רובם התפנו מרצון וללא עימותים. אלפים הפגינו בירושלים, ליד ביתו של בנימין נתניהו בקיסריה ובכמה מוקדים בתל אביב. מעט אחרי 21:30 קראה המשטרה למוחים לחדול מהפעלת אמצעי רעש ושוטרים החרימו את מערכת ההגברה המרכזית. דו"חות נרשמו ל-150 מפגינים שלא שמרו על ריחוק חברתי. ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, ומפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, הגיעו למקום. חמישה מפגינים נעצרו לחקירה.

 

קראו עוד בכלכליסט

לאורך שעות הערב כרזה המשטרה למפגינים בירושלים: "אתם מתבקשים לעטות מסכות ולשמור מרחק. המשטרה מבצעת אכיפה, יש לכם שטח מספיק רחב לעמוד בו. לא להצטופף". סמוך ל-23:20 החלה המשטרה לפזר את המפגינים.

בארגוני המפגינים טענו כי המפגינים הקפידו על ריחוק חברתי ועל עטיית מסיכות, ואמרו כי היה ניסיון מכוון של המשטרה לפוצץ את ההפגנה ולהוציאה משליטה. "בסביבות השעה 21:45, ללא כל התראה מוקדמת ובמטרה ברורה להלהיט את הרוחות, המשטרה הפרה את פסיקת בג"ץ ופירקה באלימות את מערכת הכריזה שהציבה תנועת 'קריים מיניסטר' שניגנה מוזיקה וכרזה למפגינים להקפיד על מרחק. במהלך הפירוק פגעו שוטרים במפגינים וביצעו מעצריי שווא אלימים". הם ציינו כי לפי בג"ץ, ניתן להשתמש במערכת ההגברה עד 23:00.

עימותים בכיכר פריז, ירושלים, צילום: חיים גולדיש עימותים בכיכר פריז, ירושלים | צילום: חיים גולדיש עימותים בכיכר פריז, ירושלים, צילום: חיים גולדיש

עימותים בכיכר פריז, צילום: חיים גולדיש עימותים בכיכר פריז | צילום: חיים גולדיש עימותים בכיכר פריז, צילום: חיים גולדיש

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר מוקדם יותר: "אל תיקחו דוגמה מהמפגינים הערב. הם ניצלו משיכת זמן בכנסת כדי להזיק לבריאותם ולבריאות הסובבים אותם. בעזרת השם, ביום שלישי נסיים את החקיקה וגם ההפגנות יוגבלו. אנחנו בערב יום כיפור. בואו נשמור זה על זה, נקפיד על הנחיות הסגר. זו ערבות הדדית. שבוע טוב".

 

ההפגנות החלו אחר הצהריים, אז מחו אלפים בגשרים ובצמתים ברחבי הארץ - ושיירות מכוניות הגיעו לכביש 1 ועלו לבלפור. בקיסריה צועקים המוחים, בין היתר: "הון, שלטון, עולם תחתון" ו-"ביבי, תתפטר". שוטרים נתנו למפגינים בירושלים דו"חות על אי-שמירת מרחק. אחת המפגינות נעצרה.

 

 

הפגנה בבלפור, צילום: אלכס קולומויסקי הפגנה בבלפור | צילום: אלכס קולומויסקי הפגנה בבלפור, צילום: אלכס קולומויסקי

הפגנה בבלפור, צילום: אלכס קולומויסקי הפגנה בבלפור | צילום: אלכס קולומויסקי הפגנה בבלפור, צילום: אלכס קולומויסקי

שיירה לירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי שיירה לירושלים | צילום: אלכס קולומויסקי שיירה לירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי

 

עינת צפריר, מפגינה מירושלים, סיפרה ל-ynet: "קיבלתי קנס על זה שעמדתי ליד בן אדם במרחק מסוים. לא יכולתי למדוד אם זה שני מטר או לא. השוטרים פשוט מחפשים אותנו והם עצמם לא שומרים על המרחק. אפילו לא נאמר לי מהו סכום הקנס, אלא שהוא יישלח לביתי. בושה".

 

אורי ופזית, מפגינים שהגיעו לבלפור מכפר אורנים, אמרו: "לא חששנו לצאת היום להפגין. אנחנו שומרים על ריחוק חברתי ועוטים מסכות. גורלה של הדמוקרטיה מפחיד אותנו, אז באנו כדי להילחם על החופש, המוסר והערכים שהמדינה הזו ראויה להם". פזית, שהגיעה למחות ביום הולדתה, הוסיפה: "זה חשוב לי יותר מכל חגיגה אחרת. זו מתנה נהדרת לראות כל כך הרבה אנשים שאכפת להם מהדמוקרטיה".

 

 

כיכר רבין, תל אביב, צילום: מוטי קמחי כיכר רבין, תל אביב | צילום: מוטי קמחי כיכר רבין, תל אביב, צילום: מוטי קמחי
הפגנה בירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי הפגנה בירושלים | צילום: אלכס קולומויסקי הפגנה בירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

מוקדם יותר יצאו שיירות של מכוניות מכמה מוקדים ברחבי הארץ - והצטרפו ל"שיירת ענק" בכביש 1 באזור לטרון - ומשם לבלפור. ב"דגלים השחורים" הודיעו כי לנוכח מצב התחלואה והסגר - אין בכוונתם להגיע לבלפור, אך הם מחו בצמתים, בצדי הכבישים ועל גשרים ברחבי הארץ.

 

שיירות לירושלים, מוקדם יותר הערב, צילום: נדב אבס שיירות לירושלים, מוקדם יותר הערב | צילום: נדב אבס שיירות לירושלים, מוקדם יותר הערב, צילום: נדב אבס

סמוך ל-18:30, בצומת הרחובות אגריפס ובכר, השליכו כמה נערים בקבוקים על כלי רכב של מפגינים שנסעו בשיירה. אחת השמשות נופצה. לא נמסר על נפגעים. המשטרה עצרה חשוד במעשה. מהמשטרה נמסר: "תגובה מהירה של שוטרי משטרת ישראל הביאה למעצרו של חשוד במרכז ירושלים לאחר שהשליך בקבוק לעבר שיירת כלי רכב, התנגד למעצרו ותקף את השוטרים. בעקבות זאת, אחד השוטרים פונה לקבלת טיפול רפואי. החשוד הועבר לחקירה".

 

 

כיכר דיזנגוף כיכר דיזנגוף כיכר דיזנגוף

 

 

כיכר הבימה, צילום: עמית הובר כיכר הבימה | צילום: עמית הובר כיכר הבימה, צילום: עמית הובר

 

מחאה בבלפור, צילום: אלכס קולומויסקי מחאה בבלפור | צילום: אלכס קולומויסקי מחאה בבלפור, צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

מפגינים מארגוני "קריים מיניסטר", "אין מצב", "קומי ישראל", "החזית הוורדה", "הלם תרבות", "התעוררנו" ו"הדמוקרטים" נסעו להפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים וליד ביתו בקיסריה. בארגוני המחאה אמרו כי "ביבי אשם במחדל הקורונה ומחסל את הדמוקרטיה". נפגין נגדו בבלפור עד שיילך".

אחת השיירות שיצאה ממודיעין בדרכה להפגנה נתקלה, לדברי המארגנים, במחסום משטרתי שמנע ממנה להמשיך בדרכה בטענה שאין אפשרות להפגין מעבר לקילומטר ממקום המגורים. עוד נמסר כי לשוטרים נאמר כי זכות ההפגנה מותרת גם מעבר לקילומטר - והשיירה המשיכה בדרכה.

 

כמו כן, המשטרה סגרה שני נתיבים בכביש 1 והשאירה נתיב אחד למעבר כלי רכב. בנוסף, הוצבו מחסומים סמוך לאבו גוש. מתנועת "קריים מיניסטר" נמסר כי אחד המפגינים נקנס הבוקר כי יצא להפגין "מוקדם מדי".

 

יצוין כי כבר אמש המליצו ב"דגלים השחורים" למפגינים למחות במרחק שלא עולה על קילומטר ממקום מגוריהם כדי לא להפר את הנחיות הסגר. הדגלים השחורים אמרו כבר אמש כי הם ממליצים למוחים להפגין במרחק שלא עולה על קילומטר ממקום מגוריהם, כדי לא להפר את הנחיות הסגר. בארגון דיווחו כי מספר המפגינים בגשרים, בצמתים ובכיכרות הוא הגדול ביותר מאז החלה מחאת הגשרים והצמתים לפני 14 שבועות. להערכתם, מדובר ברבבות ברחבי הארץ. כמו כן, לפי "הדגלים השחורים", "ב-20:00 ייצאו אלפי אזרחים למרפסות וישרקו בוז לנתניהו".

 

 

גשר המיתרים, צילום: יאיר שגיא גשר המיתרים | צילום: יאיר שגיא גשר המיתרים, צילום: יאיר שגיא

 

 

ב"דגלים השחורים" הוסיפו: "ההתנהלות של הנאשם בימים האחרונים הוכיחה שאת נתניהו לא מעניינים האזרחים והאזרחיות. הוא מתעסק בעצמו, בהימלטות מהמשפט ובהפגנות. הוא עסוק יותר בלקחת כביסה לוושינגטון מאשר בבריאות של עם ישראל. האזרחים לא יקבלו יותר את נתניהו כראש הממשלה. נפגין נגדו בכל שכונה, בכל עיר, בשיירות ובמרפסות. זמנו תם".

מהארגונים "קריים מיניסטר", "אין מצב", "קומי ישראל", "החזית הוורדה" ו"הדמוקרטים" נמסר לקראת ההפגנה: מחדל הקורונה הוא מחדל מלחמת יום הכיפורים 2020, שממיט על ישראל קטסטרופה חברתית, בריאותית וכלכלית. רק נתניהו אשם והוא מנסה כעת לחסל את הדמוקרטיה. הוא עוסק באובססיביות בהפגנות בבלפור כי הן חושפות את השקרים שהוא מנסה להסתיר ואת העובדה שהוא הפקיר את אזרחי ישראל. ההפגנות הערב הן פיקוח נפש למען הדמוקרטיה ועתיד ילדינו. ערב יום הכיפורים אזרחיות ואזרחי ישראל אומרים לנתניהו – חטאת לפנינו, לך!"

מפגינים על גשר ההלכה, הערב, צילום: שי סלינס מפגינים על גשר ההלכה, הערב | צילום: שי סלינס מפגינים על גשר ההלכה, הערב, צילום: שי סלינס

 

 

חבר הכנסת יאיר גולן (מרצ) אמר כי "זכות המחאה, וזכות ההפגנה בתוכה, היא זכות יסוד בכל משטר דמוקרטי - וגם מצב חמור ככל שיהיה לא יכול לעצור אותה. לכן, כל השוואה של זכות ההפגנה לזכות התפילה זו שטות גמורה. נכון שלתפילה יש היבט רגשי יותר חזק, אבל זה גם לא לגמרי בטוח. אני לא יודע אם אלך להפגין, אבל מה שמטריד זה שמנסים להעביר פה חקיקה שתגביל את הזכות להפגין. לשמחתי החקיקה לא עברה עדיין, אבל הקואליציה תעביר אותה".

 

המשטרה: מקרים נקודתיים של שיקול דעת מוטעה טופלו

 

מהמשטרה נמסר כי "השוטרים במחסומים הונחו לאפשר לכל אדם הגעה למחאות והמשטרה אף נערכת לקיומן בגבולות החוק ובהתאם לתקנות. לצערנו, קיימים נהגים רבים המשתמשים בתקנות לרעה בניסיון לשבש את פעילות האכיפה ולנוע לצורך שלא הוגדר כחיוני ומותר בעת הזו, מה שמחייב את השוטרים לבצע בדיקות ולהפעיל שיקול דעת היכן שנדרש. לצד זאת, מקרים נקודתיים שהועלו בהם השוטרים פעלו תוך שיקול דעת מוטעה טופלו והנהלים חודדו בהתאם".

 

קודם לכן נמסר כי "כוחות המשטרה יתפרסו במוקדים השונים על מנת לשמור על הסדר הציבורי, בטחון הציבור ובריאותו. במסגרת התקנות שנכנסו לתוקפן אמש, המשטרה תאכוף במהלך המחאה את התקנות הנוגעות למניעת הצטופפות ושמירת מרחק של 2 מטרים בין מפגין למפגין וכן חובת עטיית מסיכות פנים בכל מהלך המחאות.

 

"חל איסור על הצטופפות של המון בתא שטח ללא שמירת מרווחים. באשר לכל פעילות של הקמת רעש באזור מגורים במסגרת מחאה: על פי החלטת בג"ץ, החל מהשעה 21:30 חל איסור על הרעשה באמצעות צופרי אוויר, תופים, כלי הקשה ואמצעי הרעשה אחרים שאינם אמצעי כריזה והגברה (כגון רמקול או מגאפון). לאחר השעה 23:00 חל איסור על שימוש באמצעי ההגברה.

"משטרת ישראל קוראת לכלל המשתתפים במחאות להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, לעטות מסכות כנדרש ולשמור על שמירת מרחק בין המשתתפים לצורך שמירה על בריאות הציבור ומניעת הדבקה המונית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות