אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שת"פ עם ישראל? באמירויות יגבירו ייצור רכיבים למזל"טים ולרכבים אוטונומיים צילום: Arabian Business

מפרץ תיכון חדש

שת"פ עם ישראל? באמירויות יגבירו ייצור רכיבים למזל"טים ולרכבים אוטונומיים

התאגיד הביטחוני של האיחוד, אדג', שואף להתחיל בייצור מקומי של רכיבים כמו שבבי מחשב וביצירת פלטפורמות לייצור מזל"טים, וזאת כחלק מניסיון להתוות מחדש את דרכו בעידן הקורונה; ראש ממשלת האיחוד שיח' מוחמד בן ראשד הכריז על השקתו של "פרויקט חצי המאה הבאה" וקרא לציבור להשתתף בתכנון; תחרות עזה בשוק המים המינרלים האמירותי; ובדובאי מעודדים נסיעה ברכבים חשמליים

29.09.2020, 13:00 | דורון פסקין

באמירויות חושבים רחוק: תוכנית הפיתוח ל-50 השנים הבאות יוצאת לדרך

שיח' מוחמד בן ראשד, ראש ממשלת איחוד האמירויות ושליט דובאי, קרא אתמול לציבור להציע הצעות שיסייעו לעצב את עתיד המדינה, כאשר הכריז על השקתו של "פרויקט חצי המאה הבאה". הפרויקט הנקרא "עיצוב 50 (השנים) הבאות" קורא לאסטרטגיה לאומית שתוכל לשרת את הפיתוח באמירויות במהלך העשורים הקרובים.

במסגרת הפרויקט יושק בקרוב אתר אינטרנט שיעודד אזרחים ותושבים לשתף את מחשבותיהם בנושאים שונים, בדגש על מגזרים חיוניים כמו בריאות, דיור, חינוך, תיירות וביטחון תזונתי. בתהליך עיצוב התוכנית צפויה גם מעורבות של חברות פרטיות. במוקד יעמדו המאמצים הנמשכים להפחית את תלות המדינה בהכנסות מנפט ולהפוך את הכלכלה המקומית למבוססת ידע.

קראו עוד בכלכליסט

ראש ממשלת איחוד האמירויות ושליט דובאי שייח ראש ממשלת איחוד האמירויות ושליט דובאי שייח' מוחמד בן ראשד | צילום: שאטרסטוק ראש ממשלת איחוד האמירויות ושליט דובאי שייח

שת"פ עם ישראל? האמירויות תגביר ייצור רכיבים לרכבים אוטונומיים ומזל"טים

התאגיד הביטחוני של איחוד האמירויות, אדג' ("Edge") שואף להתחיל בייצור מקומי של רכיבים כמו שבבי מחשב וביצירת פלטפורמות לייצור מזל"טים, וזאת כחלק מניסיון להתוות מחדש את דרכו בעידן של מגפת קורונה. 

מנכ"ל החברה פייסל אל בנאי, הצהיר כי המרוץ העולמי שנוצר להשגת מכונות הנשמה בתחילת משבר קורונה היווה נורת אזהרה לכל מי שנשען על שרשרת אספקה בתחומים כאלה וכן "קריאת השכמה לתעשייה הביטחונית". הוא הבהיר כי בשל כך אדג' מבקש להתחיל בייצור מקומי של מספר רב ככל הניתן של רכיבים ופלטפורמות לייצור רכבים אוטונומיים ומזל"טים. שני המוצרים הללו מייצגים ענפים עליהם גוברות ההוצאות הביטחוניות בכל רחבי העולם, שכן מערכות מודרניות דורשות כוח מחשוב גדול יותר ותלות רבה יותר בטכנולוגיה אוטונומית.

תאגיד אדג תאגיד אדג' | צילום: Arabian Business תאגיד אדג

למרות אתגרי הקורונה: ענקית האלומיניום הבחרינית דבקה ביעד הייצור

חברת הענק הבחרינית לייצור אלומיניום אלבא (ALBA) מתחייבת לעמוד ביעד שלה לשנה הנוכחית, למרות האתגרים המוצבים בפניה עקב נגיף קורונה. במהלך פגישה של מועצת המנהלים הודגש כי יעד הייצור של 1.540 מיליון טון עומד בעינו. לפי הדיווחים בתקשורת הבחרינית, מועצת המנהלים דנה בישיבתה שנערכה ביום ראשון בהמשך הפחתת עלויות התפעול.

לפני ימים אחדים חתמה אלבא על מזכר הבנות לשיתוף פעולה עם האוניברסיטה של בחרין. נכון להיום שני הצדדים דנים ביישום טכנולוגיה שתגביר את השימוש באנרגיה סולארית ומתחדשת בתעשיית האלומיניום.

שומרים על סטריליות: ביקוש גובר לאריזות אספטיות באיחוד האמירויות

"בנק הפיתוח של האמירויות" (Emirates Development Bank) חתם על הסכם מימון עם חברת "ipack", שהיא חברת הייצור הראשונה של חומרי אריזה אספטיים באיחוד האמירויות. "ipack" היא חברת בת של "אמירייטס ביזנס גרופ".

מפעל החברה נמצא באזור התעשייה מוצפח Mussafah באבו דאבי. לטענת החברה, ipack נולדה כתוצאה מהביקוש הגובר בשוק האזורי לאריזות אספטיות. ipack מייצרת אריזות אספטיות למגוון מוצרים כגון חלב, מיצים, גבינה, רסק עגבניות ואחרים. בעסרת המימון ipack מקווה שתוכל לספק אריזות אספטיות ללקוחות ברחבי המזרח התיכון, צפון אפריקה ושווקים אחרים. לפי ipack, בשנת הפעילות הראשונה המלאה שלה (2018) היא סיפקה למעלה ממיליארד אריזות אספטיות.

שתייה ללא הפסקה: תחרות עזה בשוק המים המינרלים האמירותי

באמירות דובאי פועלות 29 חברות מקומיות ובינלאומיות בתחום ייצור המים המינרליים, כשהבולטת שבהן היא חברת המשקאות של דובאי (Dubai Refreshment Company) המוכרת כחברה של פפסי באמירויות עם ותק של למעלה מ-60 שנה, בעוד שהגיל הממוצע של החברות בשוק מגיע ל-15 שנים.

חברת המשקאות של דובאי, צילום: DRC חברת המשקאות של דובאי | צילום: DRC חברת המשקאות של דובאי, צילום: DRC

הביקוש למים מינרליים באמירויות גבוה, והצרכנים נהנים ממגוון רחב של מוצרים. לפי נתונים המתייחסים לשנת 2018, הצריכה השנתית הממוצעת לנפש של מים מינרלים באיחוד האמירויות מגיעה ל-112 ליטר. לפי צפי של לשכת המסחר והתעשייה של דובאי, שווי המכירות הקמעונאיות של מים מינרליים באיחוד האמירויות יגיע ל-735 מיליון דולר בשנת 2021.

נוהג ברכב חשמלי בדובאי? קבל פטור מחנייה

רשות הדרכים והתחבורה בדובאי הודיעה כי רכבים חשמליים שהוציאו רישיון באמירות יהיו פטורים מתשלום חנייה במקומות ציבוריים, וזאת למשך תקופה של שנתיים. הפטור החל בפועל ב-1 ביולי וזאת כחלק מהתכנית של הרשויות לעודד תחבורה ירוקה. בדובאי רשומים 1,803 כלי רכב חשמליים. הרשות הבהירה כי הפטור מתשלום חנייה לא יחול בשלב זה על רכבים חשמליים מאמירויות אחרות.

רכבים חשמליים בדובאי, צילום: גטי אימג רכבים חשמליים בדובאי | צילום: גטי אימג'ס רכבים חשמליים בדובאי, צילום: גטי אימג

 

"מפרץ תיכון חדש" זהו פרויקט משותף לעיתון כלכליסט ולחברת www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות