אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופית: הכנסת אישרה את הגבלת ההפגנות בסגר צילום: חיים גולדיטש

סופית: הכנסת אישרה את הגבלת ההפגנות בסגר

מליאת הכנסת אישרה באמצע הלילה את התיקון לחוק שמאפשר לממשלה להגביל את ההפגנות בתקופת הסגר לקילומטר מהבית. לפיד לפני ההצבעה: "מותר לי לדבר במליאה? כי זה השלב הבא"

30.09.2020, 06:59 | ynet

חברי הכנסת אישרו הלילה (בין שלישי לרביעי) את התיקון לחוק שמאפשר להגביל את הזכות להפגנה במהלך תקופת הסגר ולאפשר הפגנות רק במרחק של קילומטר מהבית. 46 ח"כים תמכו בהצבעה ו-38 התנגדו. כמו דיונים חשובים רבים אחרים במשכן, ההצבעה נערכה בסביבות 04:30, אחרי שבמהלך שעות היום אתמול אישרה אתמול ועדת החוק, חוקה ומשפט את העלאתה להצבעה סופית בקריאה שנייה ושלישית

 

קראו עוד בכלכליסט

התיקון ל"חוק הקורונה הגדול", שמגדיר את סמכויות החירום של הממשלה בתקופת המשבר, נדרש כיוון שהחוק הנוסח הקודם שלו החריג את הזכות להפגנה ומונע את האפשרות להגבילה במסגרת המאבק בהתפשטותו של הנגיף. התיקון החדש מסמיך את הממשלה להגביל את היציאה ממקום המגורים גם לצורך הפגנה.

על פי התיקון, "מצב חירום מיוחד" שעליו תוכל הממשלה להכריז על מנת להגביל את ההפגנות יימשך שבוע, אך את ההכרזה עליו היא תוכל להאריך לתקופות נוספות של שבוע, עד 21 ימים בסך כול. ועדת החוקה תוכל אמנם לבטל את ההכרזה בדיעבד, אך באישור הוועדה תוכל הממשלה גם להאריך את ההכרזה לתקופות נוספות של שבועיים, כל עוד תקנות הסגר בתוקף. גם ב"מצב חירום מיוחד" שיוכרז בעת סגר, לא ניתן יהיה למנוע לחלוטין תפילות, הפגנות או טקס דתי, אך ניתן יהיה לקבוע הגבלות על ההתקהלות בהם, לרבות הגבלה על מספר המשתתפים.

עימות חריף נרשם במליאה בין יו"ר הקואליציה מיקי זוהר (הליכוד), לבין ח"כ ע'דיר כמאל מריח (יש עתיד). לאחר שסיימה את נאומה במליאה, ובו פנתה לבנה, אמר לה זוהר שניהל את הדיון: "קראת נאום באמת שקט, רגוע ונינוח לבנך הקטן, שהיה אחד הנאומים הדוחים והמגעילים ששמעתי בכנסת ישראל".

כמאל מריח אמרה לו בתגובה: "אתה חושב שזה מכבד את המעמד שלך? תגיד אתה לא מתבייש?! אתה מבייש את המעמד שלך".

 

ח"כ זוהר ענה לה: "אני מתבייש שהבן שלי ישמע אותי מדבר ככה כנבחר ציבור. מילים כל כך דוחות, כל כך לא מכובדות, בטח לא דמוקרטיות".

 

כמאל מריח לא נשארה חייבת ואמרה: "ביום שאני אצטרך שאחד כמו מיקי מכלוף זוהר יחלק לי ציונים, זה לא יקרה. חמוד שלי התבלבלת. תכבד את במקום שאתה יושב בו. להגיד לי שהמילים שלי דוחות? התבלבלת".

 

הליכוד הסתייג - והתקפל

 

הדיון אתמול בוועדת החוקה התקיים אחרי שהקואליציה לא הצליחה להשלים את תהליך החקיקה לפני יום כיפור, גם אז אחרי דיונים ליליים ממושכים. לפני כניסתה של השבת האחרונה עוד ניסו בליכוד לקדם יוזמה של אישור תקנות לשעת חירום, שבאמצעותן ניתן יהיה לעקוף את הכנסת ולהגביל את ההפגנות, אולם הדבר לא התאפשר בשל סירוב כחול לבן.

מפגינים בבלפור, צילום: רפי קוץ מפגינים בבלפור | צילום: רפי קוץ מפגינים בבלפור, צילום: רפי קוץ

טרם ההצבעה הלילה אמר יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד): "באתי לברר אם עדיין מותר לי לדבר במליאה, כי זה השלב הבא. יגידו לנו שבגלל הקורונה - אסור לי לעמוד ולדבר פה בשמה של האופוזיציה. אני שואל את חברי כחול לבן - מה יקרה אם תגידו לנתניהו שאתם לא מוכנים וזה מנוגד להסכמים שנחתמו? מה יקרה לכם אם תגידו לא? ממה אתם מפחדים? כל נושא ההפגנות נועד להסיח את הדעת מהכישלון הנורא בטיפול בקורונה".

לפיד הוסיף: "נטרלל את כנסת ישראל כל הלילה כדי לוודא שאף אחד לא יכול לעמוד בחוץ בקפסולות של 20 איש עם מסכות".

על מנת למנוע את התעכבות הדיון עוד יותר, ולאור התנגדות כחול לבן, בליכוד משכו אתמול בדיונים בוועדה על הכנת החוק את ההסתייגות שהם עצמם הגישו, שבמסגרתה ביקשו לאפשר את הגבלת ההפגנות גם לאחר הסגר, ולמעשה לכל אורך תקופת משבר הקורונה.

אף שהליכוד נסוג בו מההצעה, נציגת "ימינה" בוועדה איילת שקד המשיכה לדרוש להגביל הפגנות גם לאחר הסגר. היא אמרה לפני הדיון: "ממשלת ניסנקורן-נתניהו קושרת בין הגבלת ההפגנות לסגר כללי, וכך למעשה דוחפת עשרות אלפים לאבטלה ללא צורך. ‏ניסנקורן לא מוכן להגביל הפגנות בלי סגר מלא. נתניהו לא מוכן לא להגביל הפגנות. ‏המסקנה שלהם: סוגרים הכל כדי שלא יהיו הפגנות. ‏צריך לנתק את הקשר הזה".

 

אחרי משיכת ההסתייגויות של הליכוד ודחיית אלפי הסתייגויות אחרות שהגישו חברי האופוזיציה, ועדת החוקה אישרה כאמור את העלאת התיקון לחוק לקריאה שנייה ושלישית. רגע לפני כן הדיון עבר לוועדת הכנסת, שהתבקשה לאשר את דיון נוסף בהסתייגות של שקד, מכיוון שהוגדרה "נושא חדש". על ההסתייגות של שקד הוסיפו להיות חתומים גם נציגי הליכוד, למרות שחזרו בהם ממנה. לבסוף הצביעו נציגי הליכוד נגד דיון בהסתייגות זו בוועדת הכנסת אף ששמם התנוסס עליה.

 

שי הדס, מראשי ארגון "קריים מיניסטר", אמר אמש לאחר אישור התיקון לחוק בוועדת החוקה: "הציונות גוססת ונושמת את נשימותיה האחרונות בכנסת ישראל. אסור לתת להם להצביע בעד במליאה. גנבי הקולות מנהלים את טקס ההוצאה להורג של הדמוקרטיה. אני קורא לכל אזרח להתנגד לדיקטטורה ולהצטרף למחאה מחוץ לכנסת".

 

עימותים בין שוטרים למפגינים מול הכנסת

 

במהלך הדיון בוועדה ולאחריו, התקיימו אתמול הפגנות מחוץ לכנסת בהשתתפות מאות בני אדם. שוטרים התעמתו עם מפגינים שניסו לתלות שלטים על הגדר של אחד ממשרדי הממשלה שמול הכנסת. מהמשטרה נמסר כי חשוד שתקף את אחת השוטרות באמצעות מקל ופצע אותה בפלג גופה התחתון ובידה עוכב לחקירה.

 

בהמשך נעצרו עוד שלושה מפגינים, שלפי המשטרה תקפו פקחי עירייה ושוטרים שהגיעו להסיר שלטים. אחד העצורים הוא תא"ל (במיל') אסף אגמון. כמו כן שיירת מחאה של כלי רכב יצאה מלטרון והגיעה לירושלים. הם הקיפו את הרחובות הסמוכים לכנסת עם צופרים, ודגלים לאות מחאה. לאורך השיירה חילקה המשטרה קנסות לנהגים בגין עיכוב התנועה על סך 500 שקלים.

ב"דגלים השחורים" אמרו: "הובטחו לעם ישראל שני דברים על-ידי גנץ ואשכנזי - טיפול בקורונה ושמירה על הדמוקרטיה. עכשיו, כשהטיפול בקורונה התברר ככישלון חרוץ, הוא חובר לנתניהו, האוזר והנדל כדי לחסל את הדמוקרטיה. בני גנץ, אל תהיה הפרויקטור לחיסול הדמוקרטיה. תתפטר. פזר את הכנסת ולא תיזכר כמי שחיסל את הדמוקרטיה הישראלית. מי שלא רצה לקבל את ההפגנות בבלפור - הולך לקבל את עם ישראל מתקומם ברחובות ישראל".

ארגון "הדגלים השחורים" האשים את השוטרים באלימות, ומסר בתגובה לאירוע כי "משטרת נתניהו ממשיכה באלימות חסרת הפשרות שלה נגד כל מי שאינו תומך משטר נתניהו. כחול לבן צריכים להתבונן בתמונות הללו ולהבין את גודל השעה. נתניהו מנסה לרסק באלימות את הדמוקרטיה, זה הזמן לעצור אותו".

 

חברי הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ועופר כסיף (הרשימה המשותפת), שהשתתפו בדיוני הוועדה, וכן ח"כ יאיר גולן (מרצ), יצאו לשאת דברים מול המפגינים. הורוביץ אמר: "אני יוצא כעת מוועדת החוקה שאישרה עכשיו חוק שלא היו מעזים להעביר ברוסיה ואיראן".

לא רק מחוץ לכנסת הרוחות היו סוערות. בדיון בוועדת החוקה התפתח עימות בין ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) לח"כ שלמה קרעי (הליכוד). ח"כ אבידר אמר כי "החוק לא אושר עדיין, ובכל זאת נעצרים מפגינים מחוץ לכנסת בניגוד לחוק". קרעי אמר לו: "הייתי עוצר גם אותך". אבידר השיב: "אתה חבר במשפחת פשע. פושטק קטן. אתה רק עבריין צעצוע".

בהמשך סיפר ח"כ אבידר: "קיבלתי הודעת איום במוצאי שבת, שבה גולש באינטרנט כתב לי שמגיע לי כדור בראש. הוא נעצר, אבל אני לא מתפלא, אחרי שראש הממשלה והשרים מתנהגים כמו חברי ארגון פשע. הורדתם את המדינה הזו לשפלות שאין כמוה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות