אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה: "מינוי אריאל יוצר למנכ"ל ישראמקו כעת - פגיעה בטוהר המידות" צילומים: אוראל כהן, יואב דודקביץ

בלעדי לכלכליסט

המדינה: "מינוי אריאל יוצר למנכ"ל ישראמקו כעת - פגיעה בטוהר המידות"

נציבות שירות המדינה סירבה לבקשת אריאל יוצר, סגן הממונה על התקציבים באוצר שסיים את תפקידו לאחרונה, לקצר משמעותית את תקופת הצינון מ-9 חודשים ל-50 ימים כדי שיוכל להתחיל את תפקידו כמנכ"ל ישראמקו. באופן חריג, יוצר החליט להלחם: "הנציבות סוטה באופן משמעותי מעמדתה במקרים דומים"

30.09.2020, 09:01 | עמרי מילמן

תחילת עבודתו של סגן הממונה על התקציבים לשעבר אריאל יוצר בשותפות הגז ישראמקו, באופן מיידי כפי ביקש, "עלולה לפגוע בטוהר המידות בשירות המדינה ובתדמיתו בעיני הציבור".

כך השיבה נציבות שירות המדינה לבית המשפט המחוזי בירושלים, בעקבות בקשתו של יוצר לקצר משמעותית את תקופת הצינון אליה נדרש, בטרם ימונה לתפקיד מנכ"ל שותפות הגז ישראמקו שבשליטת קובי מימון.

קראו עוד בכלכליסט

לבקשת יוצר, קיצור התקופה מ-9 חודשים של תקופת צינון כפי שקובעות ההנחיות היום, לתקופה של 50 יום שהייתה אמורה להסתיים לפי החישוב של יוצר כבר בתחילת החודש, אשר כוללת 18 יום בהם עוד כיהן באופן רשמי, אך לאחר הודעת הפרישה שניתנה לממונה על התקציבים והיועמ"ש של משרד האוצר.

אריאל יוצר, צילום: יואב דודקביץ אריאל יוצר | צילום: יואב דודקביץ אריאל יוצר, צילום: יואב דודקביץ

בתגובה לבקשתו של יוצר שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כוועדה למתן היתרים, בשבוע שעבר, ציינה הנציבות כי התייחסה לשיקולים שונים ובהם "אופי התפקיד של סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר ולעובדה שמדובר בתפקיד משמעותי ובכיר במשרד האוצר הנמנה על דרג בכירים ב' כאמור, פוטנציאל ההשפעה שהיה למבקש במסגרת תפקידו כסגן הממונה על התקציבים וכן מתוקף היותו חבר במועצת רמ"י ויו"ר הותמ"ל על החלטות ונושאים הנוגעים באופן ישיר או עקיף לחברות הנדל"ן. כמו כן, מעורבתו של יוצר בקבלת החלטות רוחביות שלהן ממשק עם תחום האנרגיה במהלך כהונתו כחבר ברמ"י.

ישראמקו כאמור בשליטתו של מימון, החולש על אימפריית נדל"ן באמצעות חברת נצבא ואיירפורט סיטי. חברת דירוג האשראי מעלות S&P הגדירה באוגוסט האחרון את איירפורט סיטי כ"אחת מקבוצות הנדל"ן המניב הגדולות בישראל". לקבוצה תיק נכסים הכולל 120 נכסים מניבים המשתרעים על שטח בנוי של 1.2 מיליון מ"ר בשווי כולל של כ-11.7 מיליארד שקל.

הקבוצה עוסקת בפיתוח, ייזום, רכישה, ניהול והשכרה של מרכזים מסחריים, משרדים, תחנות מרכזיות, מוסכים, תחנות דלק, בתי מלון, חניונים, מחסנים ותעשייה. כמו כן בייזום, פיתוח והקמה של פרויקטים בתחום הנדל"ן למגורים בישראל. יש לה גם פעילות בהיקף קטן יחסית באירופה בעיקר בצרפת ובספרד.

קובי מימון, צילום: אוראל כהן קובי מימון | צילום: אוראל כהן קובי מימון, צילום: אוראל כהן

בתגובה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים ציינה הנציבות גם כי שקלה גם שיקולים הפוכים מהם עולה כי פוטנציאל השפעתו של יוצר מצומצם כמו למשל העבודה שלא היה אחראי ישירות על תחום האנרגיה וכי לא קיבל בפועל במסגרת תפקידו "החלטות בתחום עיסוקו אשר השפיעו באופן ישיר על חברות הנדל"ן המוחזקות ע"י בעל השליטה בחברת ישראמקו" (מימון-ע"מ).

באופן חריג, יוצר החליט להלחם בהחלטת הנציבות שמעכבת את כניסתו לתפקיד בישארמקו. בעקבות התנגדות הנציבות, יוצר, באמצעות עורך דינו - ראש מחלקת רגולציה במשרד עורכי הדין מיתר, אלון גלרט ומי שייצג את שר האוצר לשעבר כחלון, שמינה את יוצר לתפקידו הקודם מול מבקר המדינה סביב דוח מבקר המדינה בנוגע לטענות לצמצום הגרעון באופן פיקטיבי ב-2018, הגיש בקשה להתייצב בפני הוועדה ולהגיב לתגובה שהוגשה על ידה הנציבות.

בבקשה ציין כי "המבקש (יוצר-ע"מ) סבור כי תגובת הנציבות סוטה באופן משמעותי מעמדתה במקרים דומים וחורגת במובהק מהנחיות היועץ המשפטי לממשלה... " עוד מבקש יוצר "להמחיש כי בעניינו כלל לא היה פוטנציאל החלטות להענקת זכות וכי הפרשנות של המשיבה את הוראות החוק והפסיקה בעניין זה היא שגויה ומרחיקת לכת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות