אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל מגבש מתווה להקפאת הלוואות גם לחברות כרטיסי האשראי צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

בנק ישראל מגבש מתווה להקפאת הלוואות גם לחברות כרטיסי האשראי

המתווה המסתמן - שיובחן מהכללים ב'הקפאות' של מתווה הבנקים - יכלול דחייה אוטומטית בפירעון הלוואות למשקי בית לתקופה של 3 חודשים לפי בקשה, ו-3 חודשים נוספים לשיקול חברות כרטיסי האשראי; הדד ליין להגשת הבקשות נקבע לסוף שנת 2020

30.09.2020, 09:48 | עירית אבישר

בנק ישראל מגבש מתווה דחיית הלוואות מיוחד לחברות כרטיסי האשראי. כך נודע לכלכליסט. המתווה לחברות האשראי נולד בעקבות סירובן של החברות להצטרף למתווה שגובש לבנקים, בטענה שהוא אינו מתאים למאפיינים המיוחדים שלהן.  

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת המתווה המתגבש האמור לחברות כרטיסי האשראי, מסתמן כי הן יתחייבו לאשר דחייה אוטומית של ההלוואות הצרכניות לכל הלקוחות שירצו בכך לתקופה של שלושה חודשים - ולאחר מכן יוכלו לבצע דחייה של שלושה חודשים נוספים בהתאם לשיקול דעתן.

הלקוחות יוכלו להגיש את בקשת ההקפאה עד לסוף 2020. בדומה למתווה בבנקים, גם כאן הדחייה האוטומטית תהיה של הקרן, והריבית תמשיך להיות משולמת (אלא אם תסכים חברת כרטיסי האשראי לדחות גם את תשלום הריבית). אתמול כבר הודיעה חברת כרטיסי האשראי כאל היא מאמצת באופן חלקי את מתווה הבנקים ותאפשר ללקוחותיה דחייה דומה בת שלושה חודשים.

מימין: רון פאינרו מנכ"ל מקס, לוי הלוי מנכ"ל כאל, רון וקסלר מנכ"ל ישראכרט, צילומים: עמית שעל, רמי זרנגר מימין: רון פאינרו מנכ"ל מקס, לוי הלוי מנכ"ל כאל, רון וקסלר מנכ"ל ישראכרט | צילומים: עמית שעל, רמי זרנגר מימין: רון פאינרו מנכ"ל מקס, לוי הלוי מנכ"ל כאל, רון וקסלר מנכ"ל ישראכרט, צילומים: עמית שעל, רמי זרנגר

המתווה המסתמן לחברות האשראי נחשב "רך" יותר מהמתווה אליו התחייבו הבנקים, אשר כולל אפשרות לדחיית הלוואת למשך חצי שנה. אחד הפערים הגדולים בין שתי הקבוצות הוא המידעה הנרחב משמעותית שיש לבנקים על הלקוחות שלהם, בהשוואה לחברות כרטיסי האשראי. 

אתמול נשמעה ביקורת על כך שחברות כרטיסי האשראי אינן חלק מהמתווה להקפאת הלוואות של הבנקים. יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אף שלח מכתב למפקח על הבנקים וקרא לו לצרף את חברות כרטיסי האשראי למתווה. "אני מצר על היעדרן של חברות כרטיסי האשראי. יש לפעול ביתר שאת לצרפם למתווה זה. יש להבהיר לחברות שהכניסה שלהן כשחקנים מן המניין לשוק האשראי הצרכני והעסקי כרוכה גם בלקיחת אחריות חברתית".

פורום ארלוזרוב של ההסתדרות שלח בעניין מכתב לבנק ישראל, ואיגוד היועצים לכלכלת המשפחה ביקר גם הוא את החרגת חברות האשראי.

בחברות כרטיסי האשראי דחו את הביקורת. גורם בענף הסביר כי המתווה שהוצע הותאם לבנקים ולא לחברות כרטיסי האשראי. "לחברות כרטיסי האשראי מאפיינים שונים מהבנקים במגוון נושאים כמו מבנה ההון, וגם המידע שיש לבנקים על הלקוחות רחב משמעותית לעומת המידע שיש לחברות כרטיסי האשראי. לכן אי אפשר להחיל מתווה שמתאים לבנקים על חברות כרטיסי האשראי".

בנוסף ציינו בענף כרטיסי האשראי כי כאשר ביקשו להצטרף לתוכנית שלפיה בנק ישראל העניק לבנקים מקורות נזילות זולים למתן אשראי במשבר, הן סורבו. "אי אפשר שבחלק מהדברים מצפים שנתנהג כמו הבנקים, ובחלק מהדברים מדירים אותנו", אמר אתמול גורם בענף. כעת כאמור מסתמן כי הנושא יסתיים בפשרה ובגיבוש מתווה המתאים לחברות בענף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות