אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ההקלה למובילאיי: עוד יזמים בירושלים יבקשו הטבות הדמיה: משרד וקסמן גבע

בלעדי לכלכליסט

אחרי ההקלה למובילאיי: עוד יזמים בירושלים יבקשו הטבות

ועדת הערר קבעה כי מבואות וחדרי מדרגות ייחשבו שטח שירות, ולא שטח עיקרי, ויזמים רבים צפויים לבקש תוספת זכויות והחזר של תשלומי השבחה

01.10.2020, 07:49 | דותן לוי

ועדת הערר של מחוז ירושלים, בראשות עו"ד שרית אריאל בן שמחון, דחתה לאחרונה את הערר של עמותת ירושלים שקופה נגד פרויקט מובילאיי הנבנה בימים אלה בהר חוצבים. מגישי הערר טענו כי הוועדה המקומית אישרה את התוכנית, אף שחישוב שגוי של זכויות הבנייה הגדיל את הזכויות באופן שחורג במידה ניכרת מהתוכנית. הוועדה קבעה כי שיקול הדעת של הוועדה המקומית היה תקין. כעת ההערכה היא שבעלי נכסים בעיר יבקשו תוספות זכויות והחזר של חלק מתשלומי היטלי השבחה.

בינואר השנה נחשף ב"כלכליסט" כי מובילאיי שינתה את תוכנית הבנייה שלה לקמפוס בהר חוצבים, לאחר שכבר החלה בבניית הפרויקט: במקום מגדל בן 30 קומות היא תבנה בניין בן 9 קומות בצמוד למבנים הנמוכים שאת הקמתם אישרה מראש. התוכנית אושרה בהליך מזורז של יידוע הציבור, בלי שתידרש לשנות את התוכנית ולהגישה שוב.

קראו עוד בכלכליסט

הדמיית התוכנית המקורית של מובילאיי. השינוי אושר בהליך מזורז, הדמיה: משרד וקסמן גבע הדמיית התוכנית המקורית של מובילאיי. השינוי אושר בהליך מזורז | הדמיה: משרד וקסמן גבע הדמיית התוכנית המקורית של מובילאיי. השינוי אושר בהליך מזורז, הדמיה: משרד וקסמן גבע

השינוי הזה גרר ערר על אופן קבלת ההחלטה, שבו נטען גם נגד אופן חישוב הזכויות. לטענת העוררים, עיריית ירושלים איפשרה את השינוי בתמהיל הבנייה ואף הותירה את מובילאיי עם יתרה של כ־8,000 מ"ר בלתי מנוצלים, בעוד התוכנית נמצאת בחריגה של כ־6,000 מ"ר. המחלוקת נוגעת למבואות ולחדרי המדרגות, שטחים שלפי התקנות והנוהג בעיריית ירושלים למבני משרדים ואף למלונות, מחושבים כשטח עיקרי ולא כשטח שירות. אלא שבמקרה של מובילאיי שטחים אלה, שהשתרעו בתוכנית המקורית על 14 אלף מ"ר, נרשמו בתוכנית ובהיתרים כשטח שירות. בתוכנית החדשה מובילאיי ניצלה 6,000 מ”ר מהם, ובעצם נשארו לה עוד 8,000 מ”ר שהיא תוכל לממש בעתיד.

את מובילאי ייצגו עוה"ד שרון פטל ובן המאירי, ממשרד הרצוג פוקס נאמן.

חבר מועצת העיר מטעם אגודת ישראל, יוחנן ויצמן, אמר ל"כלכליסט": "זו בשורה לבנייה בירושלים, אך גם פגיעה של ממש בתוכניות הפיתוח העירוניות עקב החשש שיזמים ידרשו בחזרה כספים מהעירייה".

עיריית ירושלים: "החלטה זו אינה מנוגדת למדיניות הקיימת בוועדת תכנון ובנייה, וכל מקרה של בינוי ייבחן לגופו של עניין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות