אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפתוח את המעונות והגנים צילום: דנה קופל

לפתוח את המעונות והגנים

הנתונים מצביעים על כך שההדבקה בגני הילדים והמעונות נמוכה ולא היה צריך לסגור אותם. הנזק הרב שהסגירה גורמת למשק, למשפחות, לילדים ובעיקר לאוכלוסיות פגיעות מחייב לפתוח אותם מיד לאחר סוכות

01.10.2020, 08:07 | שחר אילן

צוות חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית והדסה פרסם אתמול דו"ח חדש, שלפיו הסיכון בסגירת מערכת החינוך לילדים מתחת לגיל 10 גדול מאשר בפתיחתה. הדו"ח קובע כי צעד ראשון ביציאה מהסגר צריך לכלול פתיחה מחדש של מערכת החינוך עד גיל 10 במתכונת של קפסולות קבועות הכוללת את צוות ההוראה.

קראו עוד בכלכליסט

גן ילדים בגבעתיים (ארכיון), צילום: דנה קופל גן ילדים בגבעתיים (ארכיון) | צילום: דנה קופל גן ילדים בגבעתיים (ארכיון), צילום: דנה קופל

החוקרים מתבססים על שורת מחקרים שמצאו כי ילדים עד גיל 10 מדביקים פחות ונדבקים פחות. מחברי הדו”ח קובעים שלא היתה הדבקה משמעותית בבתי הספר של החופש הגדול וכן שהעלייה בתחלואה באוכלוסייה הכללית בספטמבר לא נגרמה בשל פתיחת מערכת החינוך. הם מזהירים שסגירת מערכת החינוך לגיל הרך תגדיל פערים חברתיים ובעתיד גם פערים בריאותיים. בין הבעיות שהם מונים: משפחות שישאירו את הילדים עם הסבים ויסכנו אותם, ילדים שלא יקבלו תזונה ראויה ללא מפעל הזנה ואימהות חד־הוריות שאינן יכולות להישאר עם הילדים.

אתמול פרסם "כלכליסט" נתונים על כך שגל האבטלה פוגע במיוחד בנשים. סגירת המעונות והגנים רק מחמירה את הסכנה שנשים ייפלטו לאבטלה. השבועיים האחרונים היו תקופת חגים שבהם המשק עובד בתפוקה נמוכה. אחרי סוכות המשק אמור לחזור לעבודה מלאה, ככל שהסגר יאפשר. על פי תחשיבי בנק ישראל, סגירת מערכת החינוך כשהמשק פועל גורמת לאובדן תוצר של 2.6 מיליארד שקל בשבוע, מתוכם 2 מיליארד שקל בגלל גני הילדים והפעוטונים.

טוב עשה שר האוצר ישראל כץ כשהציע אתמול לקבינט הקורונה לפתוח אחרי סוכות את החינוך לגיל הרך, כלומר מעונות היום וגני הילדים. ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר על הרצון לפתוח את כיתות א'-ב' בקפסולות. אין לקשור בין הדברים. פתיחה בקפסולות דורשת היערכות מסובכת של שבועות. את גני הילדים והמעונות לא היה צריך לסגור בכלל ויש לפתוח בהקדם האפשרי. זה חיוני למשק, להורים ולילדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות