אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשמית: חברות כרטיסי האשראי מאמצות מתווה לדחיית תשלומים ללקוחותיהן צילום: shutterstock

נחשף בכלכליסט

רשמית: חברות כרטיסי האשראי מאמצות מתווה לדחיית תשלומים ללקוחותיהן

על רקע הימשכות משבר הקורונה והשלכות הסגר השני, חברות כרטיסי האשראי יאפשרו דחייה אוטומטית של 3 חודשים להלוואות צרכניות. המתווה אשר גובש על ידי בנק ישראל וחברות כרטיסי האשראי, ייכנס לתוקפו בימים הקרובים

01.10.2020, 13:53 | נעמי צורף
כפי שפורסם לראשונה בכלכליסט: גם חברות כרטיסי האשראי מאמצות מתווה לדחיית תשלומים ללקוחותיהן בשל הימשכות משבר הקורונה והשלכות הסגר השני, ויאפשרו דחייה אוטומטית של 3 חודשים להלוואות צרכניות. המתווה, אשר גובש על-ידי בנק ישראל בשיתוף עם חברות כרטיסי האשראי, ייכנס לתוקפו בימים הקרובים ולכל המאוחר ב-16.10.

על פי המתווה, נקבע כי דחייה של הלוואה צרכנית עד 100 אלף שקל תנתן לתקופה של 3 חודשים, באופן אוטומטי ללא הפעלת שיקול דעת מצד החברה. בנוסף, ישנה אופציה, בהתאם לשיקול דעת החברה, לדחייה נוספת של 3 חודשים להלוואות אלו (עד 6 חודשים במצטבר). הדחייה ללא שיקול דעת החברה היא של רכיב הקרן בהלוואה. חברת כרטיסי האשראי רשאית לאפשר גם דחייה של הריבית בנוסף לדחיית הקרן.

קראו עוד בכלכליסט

חברות כרטיסי האשראי יאפשרו דחייה אוטומטית של 3 חודשים להלוואות צרכניות, צילום: shutterstock חברות כרטיסי האשראי יאפשרו דחייה אוטומטית של 3 חודשים להלוואות צרכניות | צילום: shutterstock חברות כרטיסי האשראי יאפשרו דחייה אוטומטית של 3 חודשים להלוואות צרכניות, צילום: shutterstock

דחייה של הלוואה לעסקים עם מחזור פעילות שנתי של עד 25 מיליון שקל, אשר נפגעו כתוצאה מהמשבר, תתאפשר לתקופה של עד 3 חודשים, בהתאם לשיקול דעת החברה.

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן מסר כי: "אני מברך את חברות כרטיסי האשראי על גיבוש מתווה אחיד ומקיף, המותאם למאפייני חברות כרטיסי האשראי, ואשר יסייע ללקוחות בקשיים התזרימיים איתם הם מתמודדים".

נזכיר כי לפני יומיים (ג') פרסם בנק ישראל את מתווה הקפאת ההלוואות החדש למערכת הבנקאית, וממנו עולה כי משקי בית שהקפיאו אשראי צרכני, יוכלו להאריך את משך הקפאת ההלוואות עד לסוף השנה, זאת בעוד המתווה הקודם אפשר הקפאת הלוואות למשך חצי שנה. אז חברות כרטיסי האשראי לא הצטרפו למתווה, אך חברת כאל הודיעה כי היא מצטרפת לבנקים ותאפשר ללקוחותיה דחייה אוטומטית של 3 חודשים. לאחר הפרסום פנה פורום ארלוזרוב במכתב למפקח על הבנקים יאיר אבידן, ותהה מדוע חברות כרטיסי האשראי לא נכללו בהסכם.

חשוב להדגיש כי שני המתווים לא מתייחסים לסוגיה חשובה ובעייתית - כל דחיית תשלומים כרוכה בעלות, ולכן גוררת השלכות כלכליות נוספות שעלולות לפגוע בלקוחות בהמשך. בנק ישראל כתב בהודעתו כי "יש לעשות שימוש בצעד זה רק במידת הצורך. ובכל מקרה, טרם קבלת החלטה על דחיית תשלומים, חשוב שהלקוח יבחן את השלכות הדחייה, לרבות המחיר הכלכלי של הדחייה (מבחינת עלות הריבית, סכום חיוב חודשי לחיוב לאחר הדחייה, וכיוצ"ב), על מנת שיוכל לקבל החלטה מושכלת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות