אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתדרות הרוקחים: "נוריד עד 7% מעמלת מכירות הקנאביס" צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

הסתדרות הרוקחים: "נוריד עד 7% מעמלת מכירות הקנאביס"

הסתדרות הרוקחים מנסה לפייס את סגן שר הבריאות קיש, לאחר שנאבקה בפועלו לאפשר ניפוק קנאביס שלא באמצעות בתי המרקחת. הורדת עמלת המכירה תתבצע לעת עתה ב-8 בתי מרקחת במסגרת פיילוט עם חברת הקנאביס הרפואי BOL פארמה, שהסכימה גם היא להורדת מחירים

02.10.2020, 09:06 | צלי גרינברג
הסתדרות הרוקחים החליטה שהחל מיום ראשון הקרוב יורידו בתי המרקחת החברים בה את עמלת ניפוק הקנאביס הרפואי לכ-21% בממוצע ממחיר מוצרי הקנאביס הנמכרים בהם, לעומת עמלה בגובה של כ-28% בממוצע ממחיר המוצרים כיום.

קראו עוד בכלכליסט

ההורדה תחל במסגרת פיילוט בקרב 8 בתי המרקחת ולתקופה של כ-3 חודשים עד לסוף השנה. הפיילוט נועד לסמן לסגן שר הבריאות יואב קיש, המחזיק בתיק הקנאביס הרפואי מטעם הממשלה, את מקסימום הפגיעה שהרוקחים מוכנים לספוג במסגרת הורדת המחירים שקיש מקדם עבור המטופלים בישראל.

קיש החל לקדם לפני כחודשיים תוספת לרפורמת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות, במסגרתה הציע, בין היתר, כי ספקיות הקנאביס יוכלו להחזיק רוקח בבית המסחר שלהן, ועל ידי כך לעקוף את בתי המרקחת. צעד זה צפוי להוביל להורדת גובה העמלה של האחרונות ובכך להוביל לירידה במחיר המוצרים.

סגן שר הבריאות יואב קיש סגן שר הבריאות יואב קיש סגן שר הבריאות יואב קיש

על פי נתוני משרד הבריאות מחירי הקנאביס הרפואי נעים בטווח של 2,000-750 שקל בממוצע לחודש, בהתאם לצריכת המטופל. והטענה הרווחת היא, כי המחיר האמיר בשנה וחצי האחרונות בעיקר בשל הוספת בתי המרקחת לשרשרת הערך בתחום, הגובים עמלה המגיעה עד 35% ממחיר הקנאביס הרפואי, שהושתה על המטופלים.

אלא שהרוקחים חוששים כי צעד זה יוביל לביטול הצורך בבתי המרקחת כלל, גם להנפקת שאר התרופות הנמכרות דרכם, ולפני כחודש אף פעלו במיליטנטיות לסיכול היוזמה של סגן שר הבריאות בקרב חברי ועדת הבריאות של הכנסת, כפי שחשף אז 'כלכליסט'.

הפיילוט יתבצע עם מוצרי חברת הקנאביס הרפואי BOL פארמה, מגדלת הקנאביס הרפואי הגדולה בישראל, שהחליטה להשתתף בו ולהצטרף להורדת המחירים, כדי לקבל ממשרד הבריאות אישור ייצוא למוצריה.

חוות גידול קנאביס של BOL חוות גידול קנאביס של BOL חוות גידול קנאביס של BOL

BOL צפויה להוריד מחירי כלל מוצריה באריזות 10 גרם לכ-129 שקל, ול-99 שקל עבור מטופלים שעדיין לא מלאו להם 21, וזאת לעומת מחירים בטווח של 150-210 שקל עבור מוצריה השונים כיום.

הורדת עמלת בתי המרקחת, לצד הורדת מחירי המוצרים המיוצרים בישראל על ידי ספקיות הקנאביס הרפואי, צפויה להוריד את הכנסות בתי המרקחת ממכירות הקנאביס הרפואי בכ-46%, ולהעמידן על כ-27 שקל בממוצע לכל מוצר קנאביס רפואי שיימכר, לעומת כ-42-58 שקל למוצר קנאביס הנמכר בהן כיום.

דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים בישראל, אמר לכלכליסט, כי "אנו מקווים שהפיילוט יאפשר לסגן השר קיש לראות שבתי המרקחת אינם החוליה שבגינה מחירי הקנאביס הרפואי האמירו. אנחנו כאן כדי להעניק ביטחון רפואי לחולים, וביניהם גם למטופלי הקנאביס ומכאן גם ההחלטה להתגמש. מכירת הקנאביס שלא דרך בתי המרקחת לא תוריד את מחירי המוצרים ודי בקריאת דו"חות חברות הקנאביס הפעילות הבורסאיות כדי להבין מהיכן ההאמרה נובעת.

"עלות אחזקת בתי המרקחת מצריכה מאיתנו לגבות עמלה ממוצעת של כ-17% על כלל המוצרים הנמכרים, כך שירידה ל-21% היא כבר תחתית. אבל אנו עושים את הצעד כדי להראות לקיש שאנו לא נהווה מכשול, וביחד עם BOL גם מציגים כיצד המחיר יורד פלאים, ללא קשר לעמלה שבתי המרקחת גובים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות