אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית הנבחרים בארה"ב אישר: אין לפנות דיירים בשל פיגור בתשלומים צילום: בלומברג

בית הנבחרים בארה"ב אישר: אין לפנות דיירים בשל פיגור בתשלומים

זאת במסגרת חבילת סיוע בגובה 2.2 טריליון דולר בעקבות פגעי הקורונה, שאושרה על ידי בית הנבחרים שבשליטת הדמוקרטים; תאסור על פינוי דיירים במשך שנה, ובמקביל תסייע לבעלי הבתים; עם זאת, ההערכות הן שהסיכויים שתאושר סופית בסנאט - קלושים

03.10.2020, 10:15 | שירות כלכליסט

בית הנבחרים של ארה"ב אישר שלשום (ה') חבילת סיוע בגובה 2.2 טריליון דולר בעקבות פגעי הקורונה. במרכז החבילה עומד איסור על פינוי דיירים מבתים בשל פיגור בתשלומי השכירות או המשכנתא. אולם ההערכות הן שהסיכויים לאישור התוכנית בסנאט הנשלט על ידי המפלגה הריפובליקנית קלושים. מנהיג הרוב הריפובליקני מיץ' מקונל אף מסר כי לא יאשר תוכנית בגובה של יותר מ-2 טריליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

החבילה, שהורכבה על ידי חברי בית הנבחרים הדמוקרטים, תמנע מבעלי נכסים לפנות דיירים שלא משלמים שכירות למשך שנה שלמה מרגע אישור החוק. כמו כן, לא ניתן יהיה לעקל נכסים באותה תקופה. החבילה כוללת גם 50 מיליארד דולר שיוקצו לקרן סיוע לתשלום שכירות וקרן נוספת שתסייע לבעלי בתים שתכלול עד 80 מיליון דולר לכל מדינה.  

עסק סגור באילינוי, צילום: איי פי עסק סגור באילינוי | צילום: איי פי עסק סגור באילינוי, צילום: איי פי

"הסיוע הזה הוא חיוני, והסנאט חייב לפעול כדי לוודא שהאמריקאים יישארו מוגנים בבתיהם", מסר נואל פורטר, מנהל קשרי הממשל בפרויקט חוק דיור לאומי (National Housing Law Project).

במרץ אישרו בקונגרס חבילת סיוע ראשונה בגובה 2.2 טריליון דולר בתגובה למשבר הכלכלי העמוק ביותר מאז השפל הגדול. אולם, המפלגות לא הצליחו להסכים על חבילת סיוע נוסף מאז. החבילה הנוכחית, שאושרה בבית הנבחרים היא מצומצמת יותר משאר האפשרויות שנדונו, אך כאמור לא סביר שתעבור בסנאט שבשליטת הרפובליקנים. עם זאת, המו"מ בין מנהיגי הדמוקרטים ושר האוצר סטיבן מנוצ'ין הואץ לאחר שנודע על מצבו של הנשיא דונלד טראמפ, שנדבק בקורונה. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי מסרה כי המו"מ נמשך על רקע הדיווחים על אשפוזו של טראמפ: "זה משנה את הדינמיקה. הם (הריפובליקנים) מתחילים להבין את מה שדיברנו עליו כל הזמן".

חבילת הסיוע הראשונה כללה אף היא איסור על פינוי דיירים, אך הוא חל רק על כאלו שהתגוררו בנכסים עם משכנתא או ביטוח פדראליים, כך שהוא השפיע רק על כרבע מהשוכרים בארה"ב. בספטמבר הוציא המרכז לפיקוח ובקרת מחלות (CDC) איסור נרחב יותר על פינוי דיירים שתקף לגבי מרבית הנכסים עד סוף השנה.

עד כה, הצעדים הללו בשילוב עם מהלכים מצד רשויות מקומיות עזרו למנוע "צונאמי של פינויים" ממנו הזהירו מומחי דיור רבים בעקבות הפיטורים הנרחבים בשל משבר הקורונה. אך הצעדים הללו לא הצליחו למנוע מבעלי בתים להגיש צווי פינוי לדיירים, בחלק מהמקרים בניגוד לחוק. אולם, אם ההצעה שאושרה בבית הנבחרים תהפוך לחוק, בעלי הבתים לא יוכלו אפילו להגיש צווי פינוי לבתי המשפט. ההצעה הנוכחית לא כוללת אמנם ביטול מוחלט של החובה לשלם שכירות, אך הסיוע המוצע לבעלי הבתים יכול לפצות אותם על השכירות האבודה ולמנוע חדלות פירעון על תשלומי המשכנתאות. לפי הדיווחים, בעלי דירות רבים מתקשים לשלם מסים ודמי תחזוקה בעקבות המגיפה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות