אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דלק קידוחים קיבלה פיצוי וחתמה: בזן תקבל גז ממאגר תמר למשך שנה צילום: אלבטרוס

נחשף בכלכליסט

דלק קידוחים קיבלה פיצוי וחתמה: בזן תקבל גז ממאגר תמר למשך שנה

שותפות תמר הסכימה לפצות את דלק קידוחים על חשבון ההכנסות של שאר השותפות במאגר; הצדדים חתמו על ההסכם שלפיו בזן תקבל גז ממאגר תמר בשל העיכוב באספקת הגז ממאגרי כריש ותנין, דלק קידוחים ונובל אנרג'י התנגדו להסכם ושתיהן קיבלו פיצוי על חשבון השותפות האחרות

04.10.2020, 11:47 | ליאור גוטמן

קבוצת האנרגיה בזן (בתי הזיקוק), דיווחה הבוקר (א') שהושלמה סדרת החתימות מול שותפות תמר, כך שהיא תחל לקבל גז ממאגר תמר לתקופה של כשנה ועד לאספקת הגז הסדירה שלה ממאגרי כריש ותנין בבעלות אנרג'יאן. הצדדים חתמו על עסקת גישור בשל העיכוב שנרשם באספקת הגז ממאגרי כריש ותנין (במקום אמצע 2021 סוף 2021), אולם דלק קידוחים ונובל אנרג'י סרבו לחתום והחוזה לא נכנס לתוקף.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף בכלכליסט, החתימה של דלק קידוחים הגיעה לאחר ששותפות תמר הסכימה לפצות את דלק קידוחים, כך שאם התמחור של החוזה הוא סביב 4 דולר ליחידת חום, דלק קידוחים תקבל על חלקה כ-4.07-4.09 דולר ליחידת חום, וזאת על חשבון שאר ההכנסות של שאר השותפות שם. הפיצוי לדלק קידוחים מגיע לאחר פיצוי ראשון לנובל אנרג'י, שזכתה לפני מספר שבועות לתוספת תשלום של כ-4.12-4.15 דולר ליחידת חום, וגם זאת על חשבון שאר השותפות.

מאגר תמר, צילום: אלבטרוס מאגר תמר | צילום: אלבטרוס מאגר תמר, צילום: אלבטרוס

מדוע הצדדים בכלל הגיעו למצב שהיה צריך לתת פיצוי למישהו מהצדדים? המגעים המקורים בין בזן לתמר כללו סעיף לא מקובל לכאורה שכנראה שלא כל הצדדים היו מודעים אליו, שלפיו לא רק שבזן לא מחויבת לרכישת כל הגז, אלא שתינתן לה האפשרות לרכוש גז נוזלי זול יותר מספק זר אם יימצא מחיר טוב יותר. נובל ודלק קידוחים התנגדו לסעיף, בטענה שלא ייתכן שלקוח ישריין לעצמו מקום בצנרת ההולכה, אבל בפועל יקנה גז ממקום אחר.

הצדדים התכתשו על הנושא, והגורם שהכריע את הכף היה התאוששות משבר הדלקים של נגיף הקורונה: אם בתחילת הקיץ היה אפשר לרכוש גז נוזלי בכ־3 דולר ליחידת חום, בספטמבר החוזים התייקרו לסביב 4 דולר, לא כולל עלות התשלום על תשתית ההולכה. בשורה התחתונה, ההבטחה שניתנה לבזן הפכה ללא רלבנטית, והצדדים היו מוכנים לחתום על העסקה בתנאי אחד - ששותפות תמר תפצה את נובל אנרג'י ואת דלק על מכירת גז זול.

מי שעוד נדרש לנושא היה היועמ"ש, שקיבל תלונות משותפות תמר שנובל ודלק מעכבות את החתימה. לפני כחודש היועמ"ש הפתיע את השוק וקבע שלנובל יש זכות ווטו על החוזים עד לסוף 2021, מה שבפועל סייע לסיים את הסכסוך.

הבוקר כאמור דיווחה בזן שכל הצדדים חתמו, כך שבזן תקבל כמיליארד מ"ק גז טבעי לתקופה של עד כשנה. שווי החוזה, שנחשב לאחד הקטנים בשוק, כ-100 מיליון דולר. משה קפלינסקי מנכ"ל קבוצת בזן סיכם הבוקר ש"ההסכם יביא לחסכון של עשרות מיליוני דולר בשנת 2021, והדבר יצטרף למהלכים נוספים אותם ביצענו על מנת להוביל את הקבוצה בבטחה במשבר הכלכלי הגדול שחווה המדינה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות