אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רופאיו של טראמפ: הנשיא ממשיך להשתפר, עשוי להשתחרר מחר צילום: גטי אימג'ס

רופאיו של טראמפ: הנשיא ממשיך להשתפר, עשוי להשתחרר מחר

הצוות המטפל בנשיא עדכן כי מצבו מוסיף להשתפר, אם כי "יש עליות ומורדות". לדברי הרופאים, מאז יום שישי הוא אינו סובל מחום, והסטורציה שלו תקינה. הוא חווה שני אירועים של ירידה ברמת החמצן, האחרון שבהם אתמול. דיווח: "טראמפ כועס על התקשורת, טוען שמגזימים במצבו". סקרים: ביידן פותח פער של 10%, הנשיא מאבד אחיזה בפלורידה ופנסילבניה

04.10.2020, 19:08 | ynet
הצוות הרפואי המטפל בנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עדכן הערב (יום א') כי מאז אתמול נמשך השיפור במצבו של טראמפ. "כמו בכל מחלה, יש עליות ומורדות, במיוחד כשעוקבים אחרי המטופל באופן אדוק כל כך", מסר הרופא הראשי שון קונלי.

 

לדברי ד"ר קונלי, מאז שחלה חווה הנשיא שני אירועים של ירידה ברמת החמצן. הראשון שבהם היה ביום שישי בבוקר, אז הנשיא הן מחום גבוה והן מירידה ברמת החמצן, והצוות הרפואי המליץ באותה העת לתת לו תוספת חמצן. האירוע השני נרשם אתמול בבוקר (שעון ארה"ב). לפי הרופאים, כעת הוא אינו מתקשה בנשימה. לפי הצוות, טראמפ עשוי להשתחרר בחזרה לבית הלבן כבר מחר.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

בלילה האחרון פרסם טראמפ סרטון מבית החולים הצבאי שבו הוא מאושפז, ואמר כי הוא "מרגיש כעת הרבה יותר טוב". הוא הוסיף שהוא מקווה "לשוב בקרוב", ואמר בעצמו שהימים הבאים יהיו "מכריעים" בכל הקשור למלחמתו בנגיף. הוא הודה שכשהגיע לבית החולים "לא הרגיש כל כך טוב".

 

ד"ר שון קונלי, רופאו של טראמפ, צילום: AP ד"ר שון קונלי, רופאו של טראמפ | צילום: AP ד"ר שון קונלי, רופאו של טראמפ, צילום: AP

 

רופא הבית הלבן שון קונלי עדכן בלילה כי מצבו של טראמפ מוסיף להשתפר, וכי אין לו חום גבוה, אבל בארה"ב מתייחסים בזהירות לדיווחים על מצבו של הנשיא, אחרי שאמש נראה כי הבית הלבן ורופאיו של טראמפ מוסרים דיווחים סותרים ולא מדויקים על מצבו. למול הטענה שמצבו של טראמפ "טוב מאוד" צוטט גורם בבית הלבן, שבהמשך נחשף כי הוא ראש הסגר של טראמפ מארק מדוז, כאומר שביום שישי נמצאו אצל הנשיא "סימנים מדאיגים". לפי דיווחים, ההחלטה לאשפז את טראמפ התקבלה אחרי שהוא התקשה לנשום ורמת החמצן בדמו ירדה, עוד שהוא נזקק לתוספת חמצן.

CNN דיווחה הערב כי אנשים בסביבתו של טראמפ מספרים שממקום אשפוזו בבית החולים וולטר ריד הוא מותח ביקורת על האופן שבו מסקרת התקשורת את מחלתו. לפי הדיווח, הוא טוען כי התיאור של מצבו על-ידי התקשורת מוגזם, והוא נראה נרגז במיוחד כששמע בטלוויזיה את הציטוט על "תסמינים מדאיגים" שיוחס לראש הסגל שלו מדוז.

כך או כך, אחר הצהריים (שעון ישראל), כנראה בניסיון להפגין חיוניות, פרסם טראמפ ציוץ ראשון להיום בעמוד הטוויטר שלו, ובו כתב על איחולי ההחלמה והברכות שהוא מקבל: "תודה רבה לכם!".

דונלד טראמפ בדרך למסוק הנשיאותי בבית החולים וולטר ריד ליד וושינגטון בדרך לאשפוז, צילום: גטי אימג דונלד טראמפ בדרך למסוק הנשיאותי בבית החולים וולטר ריד ליד וושינגטון בדרך לאשפוז | צילום: גטי אימג'ס דונלד טראמפ בדרך למסוק הנשיאותי בבית החולים וולטר ריד ליד וושינגטון בדרך לאשפוז, צילום: גטי אימג

ביידן מגדיל את הפער

 

בינתיים, ארבעה ימים אחרי העימות הטלוויזיוני המכוער בינו לבין מועמד הדמוקרטים לנשיאות ג'ו ביידן, קיבל היום טראמפ עוד בשורות רעות מהסקרים שמתפרסמים בעקבות הקרב ההוא. לפי סקר NBC ו"וול סטריט ג'ורנל" שפורסם היום ביידן כבר צועד ביתרון ארצי של 14% (53% לעומת 39%) – היתרון הגדול ביותר שהיה לו עד כה בסקר זה. הסקר נערך בימים רביעי וחמישי, אחרי העימות ולפני שטראמפ הודיע כי נדבק בנגיף. בסקר אחר שפורסם היום, סקר של רויטרס הנחשב איכותי מעט פחות, ביידן מגדיל גם כן במעט את יתרונו הארצי מהשבועות האחרונים, ומוביל בפער של 10%.

 

שני הסקרים מהיום מצטרפים לסקר דרמטי שפרסם אמש "ניו יורק טיימס", ושממנו עולה כי ביידן מוביל כעת על טראמפ ב-7% (49% לעומת 42%) בפנסילבניה וב-5% (47% מול 42%) בפלורידה. מדובר בשתי המדינות המתנדנדות החשובות ביותר – פלורידה מחלקת 29 אלקטורים ופנסילבניה 20, ואם טראמפ לא ינצח בשתיהן – סיכוייו לנצח בבחירות יהיו קלושים למדי.

 

עד לפני שבוע הצביעו כמה סקרים על צמצום של הפער בפנסילבניה ובפלורידה, אבל תוצאות הסקר של ה"טיימס" אמש עולות בקנה אחד עם כמה סקרים שפורסמו בשבוע האחרון ושמעידים על התחזקות של ביידן בשתי מדינות המפתח האלה. בסקר של "הטיימס" קבעו 37% מהנשאלים בפלורידה ופנסילבניה שביידן ניצח בעימות ו-21% קבעו שטראמפ. 65% הביעו אי-שביעות רצון מהתנהגותו של טראמפ בעימות, ו-37% מהתנהגותו של ביידן. 48% מהנשאלים שם השיבו שאחרי העימות פחתה תמיכתם בטראמפ, ו-31% העידו שפחתה תמיכתם בביידן.

בארה"ב עדיין ממתינים לראות איזו השפעה תהיה להידבקות של טראמפ על מצבו בסקרים. לפי הסקר שפרסמה היום רויטרס, 65% מהאמריקנים (9 מכל 10 דמוקרטים ו-5 מכל 10 רפובליקנים) הסכימו ש"אם טראמפ היה מתייחס ברצינות רבה יותר לנגיף הקורונה, הוא כנראה לא היה נדבק". מבין המשתתפים בסקר 57% אמרו שהם לא מרוצים מהטיפול של טראמפ במגפה – עלייה של 3% לעומת תוצאות הסקר בשבוע שעבר.

 

סנאטורים נדבקו, המינוי לעליון יתעכב?

בעקבות ההידבקות של טראמפ בנגיף עוסקים בימים אלה בארה"ב גם בשאלה מה יעלה בגורל הליך אישור המועמדות של איימי קוני בארט לשופטת בבית המשפט העליון. טראמפ קיווה שמינוי בארט, האמורה להחליף את השופטת המנוחה רות ביידר גינסבורג, יאושר עוד לפני הבחירות או לכל הפחות מעט אחריהן, אבל שני חברים רפובליקנים בוועדת המשפט של הסנאט, שבה אמור להתחיל ההליך, אובחנו כנשאי קורונה, וכעת עולה השאלה אם יהיה צורך לדחות את השימועים בעניין המינוי ואם סנאטורים אחרים החברים בווועדה נחשפו אף הם לנגיף. יו"ר הרוב הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל, טען בסוף השבוע שתהליך אישור המועמדות נמשך במלוא המרץ.

שני חברי הוועדה שנדבקו בנגיף, תום טיליס ומייק לי, השתתפו בטקס ההכרזה על מינויה של בארט שנערך בבית הלבן ב-25 בספטמבר, ושלפי החשד הוא האירוע שבו נדבקו בנגיף הנשיא טראמפ ושורה של בכירים אחרים. רבים מבאי הטקס לא שמרו על ריחוק פיזי ולא עטו מסכות. השופטת עצמה נדבקה בנגיף כבר בקיץ והחלימה ממנו. טיליס ולי הודיעו שניהם כי ייכנסו לבידוד של 10 ימים, ופירוש הדבר שהבידוד שלהם, אם אכן יימשך 10 ימים בלבד, יסתיים ממש לפני תחילת השימועים בעניינה של בארט בוועדת המשפט, ב-12 באוקטובר.

 

טראמפ והרפובליקנים, נזכיר, מבקשים למהר ולמנות את בארט – שופטת שמרנית-למדי – עוד לפני הבחירות, בתקווה שהדבר ימצא חן בעיני מי מהבוחרים שאינם מחבבים במיוחד את טראמפ אבל רואים בו כלי יעיל לקידום עמדותיהם השמרניות. הדמוקרטים, שדורשים מהרפובליקנים לעכב את המינוי עד אחרי הבחירות ולהניח למנצח בקרב על הנשיאות להחליט מי יהיה השופט שיחליף את גינסבורג, ניצלו את ההודעות על הידבקות הסנאטורים כדי לקרוא לדחות את השימועים.

"יש לנו כבר שני חברי ועדה שאובחנו כנשאי קורונה, ואולי יהיו עוד", צייץ מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר. "אני מאחל לעמיתיי כל טוב", הוא הבהיר, אך הוסיף: "יהיה זה חסר אחריות ומסוכן להמשיך ולקיים שימוע, ואין שום סיבה טובה לעשות זאת". יצוין כי כמה חברי ועדה נוספים השתתפו באותו טקס בבית הלבן. אחדים מהם הודיעו בינתיים כי עברו בדיקה, ונמצא שהם אינם נשאים של הנגיף.

את השימועים בנוגע למינוי שופטים אפשר לקיים גם באופן מקוון, אבל הצבעה במליאת הסנאט אינה יכולה להיעשות בדרך זו, ואם מצבם הרפואי של הסנאטורים הרפובליקנים שנדבקו יסתבך, תהיה זו בעיה גדולה עבור מפלגתם. מכיוון שהרפובליקנים מחזיקים רוב של 53 מול 47 חברים בסנאט, ושתי סנאטוריות רפובליקניות הודיעו על התנגדותן למינוי השופטת לפני הבחירות, מצב שבו שני סנאטורים רפובליקנים נוספים ייעדרו מההצבעה בסנאט משום שנדבקו בקורונה יעמיד את מפלגתם בעמדת הפסד, ולא יאפשר לה לקדם הצבעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות