אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון הבריאות העולמי: ייתכן ש-10% מאוכלוסיית העולם כבר נדבקה בקורונה צילום: רויטרס

דיווח שוטף

ארגון הבריאות העולמי: ייתכן ש-10% מאוכלוסיית העולם כבר נדבקה בקורונה

ניו זילנד: ההגבלות על אוקלנד יוסרו במהלך השבוע; צ'כיה הכריזה על מצב חירום; ביקורת על נשיא ארה"ב דונלד טראמפ - שיצא מבית החולים במכונית: "תעלול יח"צ"; פריז סוגרת את כל הברים - לשבועיים; נמל התעופה הטוב בעולם דוחה הקמת טרמינל: "העתיד נראה מפחיד"

05.10.2020, 15:17 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

 

 

15:20 - ארגון הבריאות העולמי: ייתכן ש-10% מאוכלוסיית העולם כבר נדבקה בקורונה

 

בכיר בארגון הבריאות העולמי אמר היום שייתכן ש-10% מאוכלוסיית העולם כבר נדבקה בנגיף הקורונה.

ד"ר מייקל ראיין, ראש מערך החירום בארגון, אמר כי שיעור הנדבקים אמנם שונה באזורים עירוניים וכפריים, ובקבוצות שונות באוכלוסייה, אך להערכתו בסופו של דבר "רוב העולם נמצא בסיכון" להידבק בנגיף.

 

בעולם חיים כ-7.6 מיליארד בני אדם, מה שאומר שלפי ראיין 760 מיליון מהם כבר נדבקו בקורונה. ההערכה גבוהה בהרבה מהנתונים הקיימים כיום, גם בארגון הבריאות העולמי. לפי הנתונים מתחילת התפשטות המגפה בסוף 2019 נדבקו יותר מ-35 מיליון בני אדם ברחבי העולם. יותר ממיליון מתו מהנגיף.

ראיין אמר את הדברים בשיחה עם 34 חברי הוועד המנהל של הארגון. ראיין הזהיר שהעולם צועד לעבר תקופה קשה, לאור התפשטות של הנגיף באזורים רבים ברחבי העולם.

 

 

מייקל ראיין, צילום: אי פי איי מייקל ראיין | צילום: אי פי איי מייקל ראיין, צילום: אי פי איי

 

14:30 - ניו זילנד: ההגבלות על אוקלנד יוסרו במהלך השבוע

 

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן הודיעה כי הגבלות הקורונה שהוטלו על אוקלנד יוסרו במהלך השבוע, לאחר שלהערכתה הצליחו להתגבר על הגל השני שפרץ בעיר.

 

לפי ההודעה, העיר תעבור לדרגת כוננות 1, בדומה לשאר המדינה זאת לאחר שלא דווח על נדבקים חדשים במשך עשרה ימים רצופים.

 

"ישנה סבירות של 95% שההתפרצות הסתיימה", הכריזה ארדרן במסיבת עיתונאים."הקורונה תישאר איתנו לעוד זמן מה, אבל בכל זאת עלינו לציין את אבני הדרך הללו".

 

ההתפרצות באוקלנד, שזוהתה באוגוסט, נחשבת לגדולה ביותר שהמדינה חוותה עם 179 מקרים קשורים ובעקבות זאת החזירה ארדרן את ההגבלות לעיר. ההקלות פירושן שאין הגבלת התקהלות של עד מאה אנשים ומסעדות וברים יכולים לפעול כרגיל. ביום ראשון דווח על נדבק אחד בלבד במדינה – אדם שחזר מחו"ל, כך שהמספר הכולל של נדבקים עומד על 1,499 ו-25 מתים. הצלחתה של ארדרן בהתמודדות עם מגיפת הקורונה עזרה לה להשיג יתרון בדעת הקהל לקראת הבחירות שאמורות להתקיים ב-17 באוקטובר.

 

 

ג ג'סינדה ארדרן | צילום: גטי אימג'ס ג

 

12:30 - נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר לאיין בבידוד

 

נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר לאיין הכניסה עצמה לבידוד לאחר שהשתתפה בפגישה ביחד עם אדם שאובחן לאחר מכן כחולה בקורונה, כך הודיעה בציוץ בטוויטר.

לדבריה, בשבוע שעבר נבדקה והתוצאה הייתה שלילית, אך היא תיבדק שוב בהמשך היום. "נודע לי כי השתתפתי ביום שלישי שעבר בפגישה ביחד עם אדם שאתמול אובחן שנדבק בקורונה. בהתאם להנחיות, אני נכנסת לבידוד עד מחר בבוקר. ביום חמישי נבדקתי והתוצאה הייתה שלילית, ואני אבדק שוב היום", כתבה בציוץ.

אורסולה פון דר לאיין , צילום: רויטרס אורסולה פון דר לאיין | צילום: רויטרס אורסולה פון דר לאיין , צילום: רויטרס

11:30 - שדה התעופה הטוב בעולם דוחה הקמת טרמינל: "העתיד נראה מפחיד"

שדה התעופה צ'אנגי בסינגפור מזהיר כי צפויה עוד תקופה קודרת בשל ההשלכות המתמשכות של מגיפת הקורונה. שדה התעופה, שנבחר זה השנה השמינית ברציפות לטוב בעולם, עצר את הפעילות בשני טרמינלים לאחר הירידה החדה במספר הטיסות. כמו כן, נדחתה הבנייה על טרמינל חמישי למשך שנתיים. "הקרב נגד הקורונה רק החל", נמסר בהודעה שפורסמה מטעם שדה התעופה. "העתיד נראה מפחיד שכן אין סימנים לשינוי במצב". עוד דיווחו על ירידה של 36% ברווח השנתי ל-435 מיליון דולר.

נמל התעופה צ נמל התעופה צ'אנג'י | צילום: ויקיפדיה נמל התעופה צ

 

10:20 - צ'כיה הכריזה על מצב חירום

 

ראש ממשלת צ'כיה אנדרי באביס הכריז על מצב חירום במדינה לאחר זינוק משמעותי במספר הנדבקים. לפי סוכנות ECDC של האיחוד האירופי, בממוצע 303.3 אנשים מכל 100 אלף תושבים נדבקו בקורונה בצ'כיה בשבועיים האחרונים. רק בספרד נרשם שיעור הדבקות גבוה מזה בתקופה המדוברת. תחת הגבלות מצב החירום גבולות המדינה אמנם יישארו פתוחים, אך אסורה התקהלות של מעל 10 אנשים ואסורה צפייה באירועי ספורט. בעקבות המצב, בגרמניה פרסמו אזהרת מסע למדינה.

10:00 - פריז סוגרת את כל הברים - לשבועיים

החל ממחר יסגרו בפריז כל הברים, על רקע העלייה המתמשכת במספר הנדבקים. הממשלה צפויה לפרסם היום את הפרטים המלאים לגבי ההגבלות החדשות, שיימשכו שבועיים. אתמול דיווחו במדינה על 12,565 נדבקים חדשים בקורונה.

 

בר סגור בפריז, צילום: אי פי איי בר סגור בפריז | צילום: אי פי איי בר סגור בפריז, צילום: אי פי איי

09:30 - רופאים נגד טראמפ: "מסכן חיים בשביל יח"צ"

 

 

החלטתו של נשיא ארה"ב לצאת מבית החולים שבו הוא מאושפז, בעודו מדבק וחולה בקורונה, מכעיסה את הקהילה הרפואית בארה"ב. בניגוד להנחיות יצא טראמפ מהאשפוז ברכב משוריין, ועם מסכה על פניו, כדי לנופף לתומכיו שהתאספו מחוץ לבית החולים הצבאי וולטר ריד בסמוך לוושינגטון. רופאים אמריקנים טוענים שבשביל להוכיח שהוא מתגבר על המחלה הנשיא מוכן לסכן את חייהם של האנשים שמאבטחים אותו.

טראמפ, שלאורך משבר הקורונה מואשם בזלזול בחומרת המגפה ובהנחיות, אמר בסרטון שפרסם בטוויטר זמן קצר לפני שיצא לנופף לשלום לתומכיו שהוא "למד הרבה על הנגיף" בעצם ההידבקות. מומחי רפואה בארה"ב מחו על "התעלול היחצ"ני" של הנשיא, ואמרו שהיציאה מבית החולים מוכיחה שטראמפ לא למד דבר. בסקר של רויטרס שנערך בארה"ב השיבו 65% מהנשאלים שטראמפ יכול היה להימנע מהידבקות אם היה מתייחס ברצינות לנגיף.

"כל מי שהיה ברכב בזמן הנסיעה של הנשיא, שהייתה לא הכרחית לחלוטין, צריך להיות עכשיו בבידוד של 14 יום", אמר ד"ר ג'יימס פיליפס, רופא בוולטר ריד וראש מחלקת רפואת החירום באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. "הם עלולים לחלות, הם עלולים למות, למען הצגה פוליטית. בהוראתו של טראמפ החיים שלהם נמצאים בסכנה, ובשביל הצגה. זה לא שפוי".

זיק עמנואל, יו"ר המחלקה לאתיקה רפואית ומדיניות בריאותית באוניברסיטת פנסילבניה, תיאר את הופעתו של הנשיא כ"מבישה". "לגרום לסוכני השירות החשאי שלו לנסוע עם חולה קורונה, עם חלונות סגורים, מציב אותם בסיכון מיותר להידבקות. ובשביל מה? תעלול יחצ"ני", כתב בטוויטר.

דונלד טראמפ מחוץ לבית החולים, צילום: אם סי טי דונלד טראמפ מחוץ לבית החולים | צילום: אם סי טי דונלד טראמפ מחוץ לבית החולים, צילום: אם סי טי

09:30 - ארה"ב: בדיקת קורונה נוספת של ביידן יצאה שלילית

  

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן יצא שלילי לקורונה בבדיקה נוספת, כך מסר צוות הקמפיין שלו. ביידן, שהשתתף בעימות עם הנשיא דונלד טראמפ בשבוע שעבר, כבר קיבל שתי תוצאות שליליות לקורונה ביום שישי, אחרי שטראמפ הודיע כי חלה. בקמפיין של ביידן סירבו למסור פרטים בנוגע לתדירות הבדיקות האחרונות שלו.

ביידן וטראמפ בעימות ביניהם בשבוע שעבר, צילום: איי אף פי ביידן וטראמפ בעימות ביניהם בשבוע שעבר | צילום: איי אף פי ביידן וטראמפ בעימות ביניהם בשבוע שעבר, צילום: איי אף פי

 

 

09:30 - ברזיל: יותר מ-146 אלף מתו עד כה מקורונה, קרוב לחמישה מיליון נדבקו

 

משרד הבריאות בברזיל עדכן כי ביממה האחרונה מתו עוד 365 חולי קורונה ואובחנו 8,456 נדבקים חדשים בנגיף. בכך עלה מניין המתים ל-146,352. מפרוץ המגפה אובחנו בברזיל 4,915,289 מקרים.

  

 

08:45 - הקורונה בהודו: יותר מ-74 אלף אומתו כנשאים ביממה האחרונה, 903 מתו

משרד הבריאות בהודו עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו יותר מ-74 אלף נשאי קורונה ומתו 903 חולים. עד כה אומתו כ-6.6 מיליון חולים בהודו, מתוכם מתו 102,685 אלף בני אדם. הודו חצתה את רף 100 אלף המתים שלשום והיא המדינה השלישית בעולם אחרי ארה"ב וברזיל שהגיעה לנקודת הציון העגומה הזו. על אף הנתונים הגבוהים, בשבוע שעבר הוקלו הגבלות הקורונה בהודו, שפתחה מחדש את בתי הספר ובתי הקולנוע.

בדיקת קורונה בדלהי, צילום: אי אף פי בדיקת קורונה בדלהי | צילום: אי אף פי בדיקת קורונה בדלהי, צילום: אי אף פי

08:30 - מקסיקו: יותר מ-79 אלף חולי קורונה מתו מפרוץ המגפה

 

משרד הבריאות במקסיקו עדכן כי 761,665 בני אדם נדבקו בקורונה מפרוץ המגפה ומניין המתים עומד על 79,088. ביממה האחרונה אובחנו 3,712 מקרים ועוד 208 חולים מתו מהנגיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות