אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בבנק לאומי, ועד העובדים מאיים בשביתה צילומים: רון קדמי, שאול גולן

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בבנק לאומי, ועד העובדים מאיים בשביתה

הסכסוך בין הנהלת הבנק לוועד מחריף, על רקע דרישת ההנהלה להעסיק עובדי מחשוב במיקור חוץ, ללא קיום משא ומתן עם נציגות העובדים ובניגוד לעמדתם: הדיונים בבית המשפט נמצאים תחת חיסיון לבקשת נציגי ההנהלה. ההסתדרות: "ההנהלה פעלה באופן חד-צדדי וכוחני"

05.10.2020, 18:59 | נעמי צורף

הסכסוך בין הנהלת לאומי לוועד העובדים מחריף: ההסתדרות הכריזה הערב (ב') על סכסוך עבודה בבנק, על רקע דרישת ההנהלה להעסיק עובדי מחשוב במיקור חוץ, ללא קיום משא ומתן עם נציגות העובדים כנדרש ביחסי עבודה מאורגנים. הנושא נדון בבית הדין לענייני עבודה בתל אביב בימים האחרונים והצדדים אף הופנו לגישור, אולם משזה לא צלח הוחלט להכריז על סכסוך עבודה. נזכיר כי הדיונים בבית המשפט נמצאים תחת חיסיון לבקשת נציגי הנהלת הבנק.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן, צילומים: רון קדמי, שאול גולן מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן | צילומים: רון קדמי, שאול גולן מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן, צילומים: רון קדמי, שאול גולן

כאמור, ליבת הסכסוך נוגעת לדרישת הנהלת הבנק להעסיק עובדי מחשוב במיקור חוץ, אולם העובדים מתנגדים לכך ודורשים להשאיר את כל שירותי הליבה המחשוביים בידיהם, וחוששים כי מדובר במהלך שמטרתו להחליש את העבודה המאורגנת בבנק. ככל הידוע, המעבר למיקור חוץ אותו דורשת ההנהלה לא צפוי להביא לפיטורי עובדי קבע בבנק.

הסכסוך נוגע ל-7,700 עובדי הבנק בכל הארץ, והכרזתו מאפשרת להסתדרות לנקוט בצעדים ארגוניים. הליך גישור שהתנהל בין ההסתדרות, נציגות העובדים וההנהלה - לא צלח, בעקבות התבצרות ההנהלה בדרישתה להעסיק עובדים במיקור חוץ.

במקביל, יו"ר ועד העובדים הארצי המשותף רון לוי, ויו"ר ועד המנהלים אלי זרקה, הפיצו מכתב לעובדי הבנק בו נכתב כי "על פי הסכסוך עליו הכריזה ההסתדרות בעוד כשבועיים נוכל להתחיל לנקוט בצעדי שביתה. סכסוך העבודה הוכרז לאור צעדים חד צדדיים חמורים שנקטה ונוקטת הנהלת הבנק בימים האחרונים, כאשר כחלק מהם היא מבקשת להכניס עובדי קבלן לעבודה ב'גשר מחשב' (אשר מי ששולט בו יכול להשבית את מחשבי הבנק, נ.צ). צר לנו שהנהלת הבנק הנוכחית ומנכ"ל הבנק העומד בראשה החליטו להרוס את מערכת יחסי העבודה בבנק".

מההסתדרות נמסר כי "בין הסתדרות המעו"ף, המייצגת את עובדי בנק לאומי, לבין הנהלת הבנק, קיימים הסכמים קיבוציים מזה שנים, אשר מסדירים את יחסי העבודה בחברה. אלא שלאחרונה החליטה ההנהלה חד-צדדית על העברת פעילות לחברת מחשוב חיצונית, ודרשה מעובדי המחשוב שלה לסייע בהכשרתם של עובדי אותה חברה במיקור חוץ. זאת, באופן חד-צדדי, כוחני, וללא ניהול משא ומתן עם נציגות העובדים ועם ההסתדרות, כנדרש כאשר יש שינוי מהותי במתכונת העבודה".

בהודעת הסכסוך של ההסתדרות נכתב כי "המעסיק הציב עובדות מוגמרות בפני נציגות העובדים וקבע חד-צדדית ביצוע מיקור חוץ של שירותי הליבה המחשוביים של הבנק, כיום ובעתיד, וזאת מבלי שנוהל מו"מ בתום לב ומבלי שנחתם הסכם קיבוצי עם נציגות העובדים, שיסדיר את מכלול הדרישות וההשלכות כתוצאה ממהלך כזה".

יו"ר הסתדרות המעו"ף, עו"ד גיל בר-טל, מסר: "הבנק מפריט עבודה שהיא שירות ליבה של הבנק, לא ניהל עמנו משא ומתן ופעל באופן חד-צדדי. אנו מאמינים בפתרונות משותפים ובהסכמה. כולי תקווה שהבנק יגיע עמנו להסכמות בהקדם, שהרי אנו נכונים למו"מ ולשימור מערכת יחסי עבודה טובים, כפי שהיו עד כה".

את הסתדרות המעו"ף ייצג בהליך המשפטי עו"ד אלעד מורג, את ועד עובדי הבנק ייצג עו"ד כפיר זאב, ואת הנהלת הבנק ייצגו עוה"ד נחום פינברג, קרן שליט ויעקב מלישקביץ.

מבנק לאומי נמסר: "צר לנו כי ההכרזה על הסכסוך מצד נציגות העובדים נעשתה במקביל להליך המתקיים בבית הדין לעבודה. אנו מקווים כי ועד העובדים החדש יחזור למשא ומתן ישיר ומכבד, כפי שנהוג בלאומי שנים רבות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות