אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאות מוחים צועדים בת"א, המשטרה חסמה אותם צילום: מוטי קמחי

מאות מוחים צועדים בת"א, המשטרה חסמה אותם

מאות מפגינים נגד נתניהו והגבלת זכות המחאה החלו לצעוד ברחובות ת"א. בתחילה המשטרה "שמרה מרחק", אחר כך התפתחו עימותים - והשוטרים "כלאו" את המוחים בשדרות רוטשילד ומנעו מהם לצאת. "אנחנו לא נגדכם, אתם מסכנים את בריאותכם", כרזו. במקביל: צעדות ברחובות אחרים, והפגנות קטנות במוקדים שונים ברחבי הארץ

06.10.2020, 22:35 | ynet

מאות מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שמוחים גם על הגבלת ההפגנות במסגרת תקנות הסגר, מקיימים הערב (יום ג') צעדה ברחובות בתל אביב. לפני תחילת הצעדה שיצאה ממוקד ההפגנה, כיכר הבימה, אמר גורם במשטרת תל אביב כי כל עוד המפגינים ישמרו על ההנחיות - השוטרים לא יפריעו להפגנות. בהמשך הקיפו השוטרים את המוחים לאחר שיצאו לצעדה וכרזו לעברם: "אנחנו לא נגדכם, אתם מסכנים את בריאותכם".

קראו עוד בכלכליסט

המפגינים החלו לצעוד ממוקד המחאה בכיכר הבימה לכיוון שדרות רוטשילד, ובהמשך גם נבלמו באחד הרחובות הצדדיים. הם שבו לשדרות רוטשילד והמשיכו בצעדה. המוחים קראו "דמוקרטיה או מרד". בהמשך הם נבלמו בהמשך שוב והחלו להתעמת עם שוטרים בניסיון לפרוץ את החסימה המשטרתית. השוטרים לא אפשרו למפגינים לעזוב את שדרות רוטשילד - והקיפו אותם בתוך מתחם במקום.

בהמשך הצליחו עשרות מפגינים לעזוב את השטח שגידרה המשטרה - ויצאו לצעדה אחרת ברחוב יהודה הלוי. במקביל מתנהלת צעדת מפגינים על רחוב שינקין. המפגינים שם נקנסו בגין אי-שמירת מרחק אחד מהשני ואי-עטיית מסכות. ברחוב בן יהודה נזרקו על-ידי אחד הדיירים קציצות לעבר המפגינים. 

הבימה, תל אביב הערב, צילום: מוטי קמחי הבימה, תל אביב הערב | צילום: מוטי קמחי הבימה, תל אביב הערב, צילום: מוטי קמחי

המפגינים המשיכו בצעדה ברחוב פרישמן. מאות בני אדם לקחו חלק בצעדה הזו. חברי הארגונים שעומדים מאחורי ההפגנות מסרו כי "הממשלה והמשטרה חייבות להבין - שום דבר לא יכבה את התקווה של דור שדורש עתיד. נמאס לנו לשלם את המחירים על הכישלונות שלהם. הגיע תורם לשלם".

ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן), המשמשת גם יו"ר ועדת הפנים והסביבה, הגיעה להפגנה בעקבות פניות מצד מפגינים שטענו כי "נכלאו" באזור שדרות רוטשילד, אף שעמדו בהנחיות המשטרה. חיימוביץ' הגיעה גם להפגנות הקודמות לאחרונה, בין היתר להפגנה שהתקיימה במוצאי שבת.

 

מוקדם יותר הערב התקיימו הפגנות נגד ראש הממשלה נתניהו ונגד ההגבלות על המחאות בשורת יישובים ברחבי הארץ. בין היתר הפגינו כ-150 בני אדם בקיבוץ מצר שבאזור פרדס חנה, בהם ותיקי הקיבוץ שהגיעו רכובים על קלנועיות. גם בצומת אדומים שבאזור מעלה אדומים ובשדה בוקר הפגינו כמה בני אדם.

 

ברמת גן דיווחו מפגינים כי נזרקו לעברם ביצים. דורית, שמפגינה במקום, סיפרה ל-ynet כי היא מעריכה שהן נזרקו מחלונות במקום. "רכבים שעוברים כאן קוראים לעברנו קריאות ומפנים לעברנו אצבע משולשת", אמרה. "הזמנו משטרה ואנחנו מחכים שתגיע". במקום מפגינה גם פעילת ליכוד שמנופפת בדגל התנועה אל מול המפגינים.

בירושלים התקיים "מרוץ בלפור", שבו השתתפו עשרות בני אדם שרצו משכונת עין כרם ומשכונות נוספות בעיר לכיוון מעון ראש הממשלה שברחוב בלפור. בנוסף, גם רוכבי אופניים הצטרפו ברכיבה אל המעון. בבירה התקיימו גם הפגנות בכמה שכונות בהתאם למתווה הקפסולות. איציק אבן-רם, תושב שכונת עיר גנים שבבירה, אמר כי "בהתאם להנחיות, בחרנו להביע את מחאתנו תוך כדי ריצה שתעבור בצמתים המרכזיים שבהם מתקיימות הפגנות ולהמשיך את המחאה נגד כהונת ראש ממשלה הנאשם בפלילים".

 

בארגוני המחאה אמרו לפני ההפגנה כי לא יהיו מוכנים לקבל אלימות מצד שוטרים, כמו זו שהופנתה כלפיהם, לדבריהם, בהפגנות בסוף השבוע האחרון, ובהן זו בתל אביב שבמהלכה נעצרו 38 בני אדם ששוחררו לאחר מכן ללא תנאים מגבילים. "בימים האחרונים הפעילה המשטרה אלימות חסרת מעצורים מול המפגינים", כתבו ראשי תנועת "אין מצב" בפנייה למשטרה. "אנו קוראים למשטרה לתפקד כמשטרת העם. לא נעמוד מנגד לאור האלימות בהפגנות למול המפגינים הצעירים והחרדים. לא נשתוק למול האלימות הקשה".

 

מוחים נגד נתניהו, צילום: אי.אף.פי מוחים נגד נתניהו | צילום: אי.אף.פי מוחים נגד נתניהו, צילום: אי.אף.פי

בקרב פעילי המחאה בתל אביב הופצה הודעה ולפיה "בעקבות הניסיונות האחרונים של משטרת ישראל לכלוא אותנו במכלאות ולמנוע מאיתנו להפגין, חשבנו הפעם לעשות משהו קצת שונה. לא נסכים להיכלא בין גדרות. בניגוד לפעמים הקודמות, הפעם לא ניכנס לכיכר עצמה ולמכלאה שיכינו לנו בה, אלא נתרכז כולנו מחוץ למחסומי המשטרה.

"כל אחד נשאר מחוץ למחסום שהמשטרה שמה בהתאם לכיוון שממנו הוא מגיע לכיכר וככה ייווצר מצב של ארבעה-חמישה ריכוזים שונים של מפגינים. אנחנו נוודא שיהיו מספר אנשים שלנו שמכירים את התוכנית בכל מחסום. כשיגיע הרגע המתאים נוציא כל מוקד כזה לצעדה נפרדת שתתאחד עם שאר הצעדות ותהפוך לצעדה אחת ענקית ברחובות תל אביב מבלי שנכנסנו למלכודת שלהם".  בהודעה נכתב עוד כי "במידה והתארגנות זו לא תצליח, נפגש בנקודה חלופית בדיזנגוף סנטר".

במשטרה אמרו לפני ההפגנות כי שוטרים יאכפו את מגבלת המרחק בקרב המפגינים וכן עטיית מסכות ושמירת מרחק בין מפגינים, בהתאם למתווה הקפסולות. "מחאה סטטית במגבלות מותרת אולם תהלוכה איננה מאושרת ואינה חוקית", נמסר בהודעת המשטרה שציינה כי "לצערנו אנו נתקלים בקריאות של חלק מהמארגנים להפוך את מוקדי המחאה 'לצעדה אחת ענקית ברחובות תל אביב'. יש בכך משום הדחת ציבור המשתתפים להפרת החוק".

בשעות הצהריים, אחרי הערכת מצב שקיימו בכירי משטרת מחוז תל אביב, החלה המשטרה בהזרמת כוחות רבים למחוז כולל שוטרי יס"מ, פרשים, בלשים ואמצעים לפיזור הפגנות. בנוסף הביאה המשטרה מאות מחסומים נוספים לאזור כיכר הבימה ולאזורים נוספים ברחבי העיר במטרה לתחם את העיר במטרה למנוע יציאה של מפגינים לצעדות.

בתוך כך, מוקדם יותר היום ביקר מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן למחוז תל אביב של המשטרה ופגש בשוטרי מרחב ירקון. "אנו חייבים ליישם את תקנות הקורונה שהממשלה אישרה ועברו חקיקה בכנסת", אמר כהן לשוטרים. "אנו במכלול אתגרים שמחייבים אותנו להתמודד מול רצף של אירועים ובראש ובראשונה המחאות, ההפגנות וההתקהלויות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות