אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חזרה לשגרה בערים ירוקות והעברת פיקוד לשלטון המקומי  צילום: דוברות נשיאות המגזר העסקי

בלעדי לכלכליסט

חזרה לשגרה בערים ירוקות והעברת פיקוד לשלטון המקומי

ההסתדרות, המרכז לשלטון מקומי ונשיאות המגזר העסקי הגישו לראש הממשלה מתווה לפתיחת המשק, שכולל את מינויו של יו"ר המרכז חיים ביבס למשקיף בקבינט הקורונה. נתניהו בשיחה עם ראשי רשויות: "הופעלו עלינו לחצים סקטוריאליים"

08.10.2020, 08:24 | עמרי מילמן

ההסתדרות, השלטון המקומי ונשיאות המגזר העסקי הגישו לראש הממשלה מסמך עקרונות למתווה יציאה מהסגר והפעלת מודל רמזור ולצידו דרישה שיו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ימונה לחבר קבינט הקורונה. במרכז לשלטון מקומי אומרים כי כבר הייתה הענות לדרישה זו וביבס ימונה למשקיף. 

קראו עוד בכלכליסט

 לפי המתווה, בכל רשות מקומית יפעל מרכז שליטה מקומי, בניהול ראש הרשות ובהשתתפות נציגי משרד הבריאות (הרופא המחוזי) וקופות החולים, מפקד תחנת המשטרה האזורית ונציג יחידת הקישור לפיקוד העורף.

 
על פי המסמך, כלל העסקים הפועלים ברשות המוגדרת ירוקה יוכלו לחזור לפעילות, תחת כללי התו הסגולים, תוך החמרת סנקציות כנגד עסקים המפירים אותם ואכיפה הדוקה.

בערים המוגדרות צהובות וכתומות ייקבעו קריטריונים סדורים המאפשרים המשך ייצור, שירותים ומסחר בתנאים המפחיתים את סיכוני ההדבקה. בכלל הרשויות (כולל אדומות) תתאפשר פעילות במקומות עבודה שאין בהם קבלת קהל ושבהם עובדים עד עשרה עובדים (למעט מערכות החינוך).

בנוגע להפעלת מערכת החינוך מציעים כי ברשויות ירוקות, צהובות וכתומות יפעלו גני ילדים במשך שישה ימים בשבוע (כולל צהרון עד השעה 16:00), כיתות א'־ב' ילמדו בבית הספר, בכיתת האם במשך חמישה ימים בשבוע. כיתות ג'־ו' יחולקו לשתי קבוצות וישלבו הגעה לבתי הספר ולמידה מהבית. חטיבות ותיכונים ילמדו בהתאם לכוח האדם ולמקומות בהם ניתן לקיים לימודים ברשות.

ברשויות אדומות לא יתקיימו לימודים למעט חינוך מיוחד וילדים ונוער בסיכון. עוד מציע המסמך כי בכלל מוסדות החינוך יוצבו עבור הצוותים עמדות לבדיקה מהירה — שאורכות 15 דקות, וככל שיהיו לא פולשניות, חשמשו גם לתלמידים. בנוסף מבקשים שלושת הארגונים להרחיב את סמכויות פקחי העירייה לאלו של המשטרה וכי ההתייחסות לחולים תהיה על פי בתי ולא אישית, לאור הקושי לבצע את ההפרדה בפועל בחלק גדול ממשקי הבית.

בכינוס וידאו שהתקיים אתמול בין ראש הממשלה לבין יותר מ־200 ראשי רשויות העלו ראשי הערים לפני ראש הממשלה דרישה לצרף לקבינט הקורונה נציגות מטעם השלטון המקומי. נציגות זו, לטענתם הכרחית לאופי המתווה הדיפרנציאלי לאחר השטחת עקומת התחלואה ולקיום שגרת חיים עד למציאת חיסון. כמו כן, ציינו ראשי הערים כי צעד זה נדרש על מנת להחזיר את אמון הציבור במערכת.

רמזור חלופי רמזור חלופי רמזור חלופי

בדיון אמר נתניהו כי פתיחת האולמות ומוסדות החינוך אחרי הסגר הראשון "ייתכן שזירזו את התפשטות המחלה. הממשלה כבר לא אחודה ולא פעלה במהירות הנדרשת, הופעלו עלינו לחצים סקטוריאליים".

נתניהו ביקש את עזרת ראשי הרשויות במניעת שמחות והתקהלויות המוניות בשמחת תורה ובהקפות. באשר להפעלת מתווה רמזור אמר: "אנו דנים בהפעלת מודל הרמזור לקראת ישיבת הקבינט ביום שני. המטרה היא להגיע לשגרת קורונה. לגבי מערכת החינוך והגיל הרך, יש לקבל החלטות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות