אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה עצרה מתנדבי מד"א ומנהל מעבדה החשודים בביצוע בדיקות קורונה פיראטיות צילום: דוברות מד"א

המשטרה עצרה מתנדבי מד"א ומנהל מעבדה החשודים בביצוע בדיקות קורונה פיראטיות

ימ"ר ירושלים חשפה שיטת פעולה בה מעורבים מתנדבי מד"א ובעלי מעבדות בישראל וברשות הפלסטינית, לביצוע בדיקות קורונה פיקטיביות שיאפשרו לנבדקים לקבל תשובות שליליות ולצאת לחו"ל – תמורת סכום כולל של מאות אלפי שקלים; הפרשה נחשפה בתחקיר של ynet בחודש ספטמבר

07.10.2020, 17:40 | עמיר קורץ

משטרת ישראל עצרה לחקירה חמישה חשודים - ארבעה מתנדבי מד"א ומנהל מעבדה - החשודים בביצוע בדיקות קורונה פיראטיות ברחבי הארץ, עבורן הם גבו כספים בסכומים המוערכים בעשרות עד מאות אלפי שקלים. לפי החשד הם גרפו את הכסף לכיסם, תוך ניצול מעמדם כמתנדבי מד"א וגישתם לערכות הבדיקה.

מי שדיווח למשטרה על החשדות נגד המתנדבים היתה הנהלת מד"א. בעקבות זאת פתחה היחידה המרכזית של מחוז ירושלים בחקירה סמויה, אודות חשד לביצוען של בדיקות קורונה באופן פיראטי לאזרחים בעבור תשלום.

קראו עוד בכלכליסט

צוות לבדיקות קורונה של מד"א (ארכיון), צילום: דוברות מד"א צוות לבדיקות קורונה של מד"א (ארכיון) | צילום: דוברות מד"א צוות לבדיקות קורונה של מד"א (ארכיון), צילום: דוברות מד"א

הפרשה נחשפה בתחקיר של ynet בספטמבר, בו פורסם תיעוד ממצלמה נסתרת של הפעילות הפלילית לכאורה של מתנדבי מד"א.

לאחר שאחד החשודים נעצר לחקירה, חשפו חוקרי ימ"ר ירושלים את שיטת הפעולה, שבה מעורבים חשודים נוספים, בהם מתנדבים נוספים ובעלי מעבדות בישראל וברמאללה. מהחקירה עלה כי החשודים הגיעו למקומות שונים בישראל וגם לנתב"ג, על מנת לבצע בדיקות קורונה שחלקן, על פי החשד, בוצעו באופן כזה, שתוצאותיהן יצאו שליליות על מנת שה"לקוחות" יוכלו להיכנס ולצאת מהמדינה כאוות נפשם תוך הצגת התוצאות השליליות.

לאחר ביצוע הבדיקות הפיראטיות, החשודים נהגו להעביר את הבדיקות למעבדה בשטחי הרשות הפלסטינית ולמעבדה פרטית בירושלים, וזאת במטרה שתוצאותיהן לא ימצאו את דרכן למאגר משרד הבריאות וכך ישארו אנונימיות, והן הועברו באופן פרטני ל"לקוחות".

המשטרה מסרה הערב כי במסגרת החקירה נעצרו עד כה 5 חשודים, וכי החקירה עדיין נמשכת. מעצרם של ארבעה מהם (שלושה מתנדבים ומנהל המעבדה) הוארך בבית משפט השלום בירושלים עד ליום שישי הקרוב. החשדות המיוחסים להם הם בין השאר קבלת דבר במירמה, גניבה ממעביד, הפצת מחלה ועוד.

המשטרה מסרה כי "מדובר בחשודים שלקחו לידיהם את בריאות הציבור תוך זלזול בחשיבותן של בדיקות קורונה תקינות, שכל מטרתן הנה למנוע את ההדבקה, ולסייע לאזרחי המדינה לעבור את המגיפה במינימום אבדות בנפש, כל זאת מתוך בצע כסף. אנו מתכוונים לפעול במלוא החומרה נגד החשודים על מנת למצות עמם את הדין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות