אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עימות הסגנים: "הטיפול של טראמפ בקורונה - הכישלון הגדול ביותר של ממשל נשיאותי" צילום: איי אף פי

עימות הסגנים: "הטיפול של טראמפ בקורונה - הכישלון הגדול ביותר של ממשל נשיאותי"

שבוע אחרי הקרב המכוער בין טראמפ לביידן סיפקו סגניהם עימות רגוע בהרבה, וניסו לשכנע את אמריקה שיוכלו להחליף את הנשיא אם יידרשו לכך. ברקע: מחלת טראמפ וגילו של ביידן. האריס האשימה: "אחד מכל חמישה עסקים נסגר ולמעלה מ -30 מיליון בני אדם הגישו בקשה לאבטלה בחודשים האחרונים", פנס הבטיח: "2021 תהיה השנה הכלכלית הגדולה ביותר בתולדות המדינה הזו"

08.10.2020, 06:52 | ויקי אוסלנדר, ניו יורק

סגן הנשיא הרפובליקאי מייק פנס והסנאטור הדמוקרטית קמלה האריס הצליחו להעניק אתמול בלילה בסולט לייק סיטי, לציבור האמריקאי, מה שהמועמדים לנשיאות דונלד טראמפ (74) וג'ו ביידן (77), נכשלו לעשות בעימות הראשון – הצגת עמדות המפלגות לעתיד ארה"ב.

עימות בין סגני נשיאים הוא לרוב חסר משמעות אלקטורלית ומושך עניין מועט. הוא מתרחש פחות מחודש לפני הבחירות, כשנותרו מעט מאוד מצביעים מתלבטים ואחרי שמיליוני אמריקאים כבר הצביעו. עם זאת, אבל אחרי עימות כאוטי ראשון בין המועמדים לנשיאות והעובדה שטראמפ נדבק בקורונה ושניהם מבוגרים במיוחד, הפכו את העימות בין פנס להאריס לחשוב מהרגיל. שהרי הסיכוי שאחד מהם יתמנה לנשיא בזמן הכהונה גבוה מאי-פעם.

הכנות לעימות, צילום: איי אף פי הכנות לעימות | צילום: איי אף פי הכנות לעימות, צילום: איי אף פי

האריס התחילה את הדיון תוך שהיא מכנה את טיפול ממשל טראמפ במשבר "הכישלון הגדול ביותר של ממשל נשיאותי בתולדות ארצנו". המועמדת מטעם המפלגה הדמוקרטית התרכזה לאורך כל העימות בתגובתו של ממשל טראמפ למגיפה שבמעשם שהובילו ל"אחד מכל חמישה עסקים שנסגר ולמעלה מ -30 מיליון בני אדם הגישו בקשה לאבטלה בחודשים האחרונים", הם "ויתרו על זכותם לבחירה מחודשת". פנס השיב כי טראמפ "העמיד את בריאותו של העם האמריקאי בראש סדר העדיפויות", טען כי בהובלתו ארה"ב חוותה את "ההתגייסות הלאומית הגדולה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה". והבטיח כי "2021 תהיה השנה הכלכלית הגדולה ביותר בתולדות המדינה הזו". בחירה בביידן, טען פנס, תבטל את כל ההישגים הכלכליים של הממשל באמצעות העלאת מיסים. "הכלכלה האמריקאית, הקאמבק האמריקאי, עומד להצבעה", אמר. עם זאת, למרות אמירותיו, רק לפני ימים ספורים הזהיר יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוואל מפני התוצאות ההרסנית להתאוששות המשק אם לא תאושר חבילת תמריצים נוספת. שעות לאחר הצהרה זו ובסתירה גמורה אליה עצר טראמפ את המשא ומתן על חבילת התמריצים עם המפלגה הדמוקרטית.

הדיון ברובו התנהל בנימוס ראוי למעמד. פנס אף ציין בתחילתו כי הוא רואה זאת כבוד לחלוק את במת הדיון עם האריס על אותו הבמה, וציין במהלכו את "האופי ההיסטורי" במינויה של האריס - בת למהגרים הודים-ג'מייקנים - כמועמדת לסגן נשיא. מילים שספק אם היו מסוגלות לצאת מפיו של טראמפ.

פעמים ספורות במהלך העימות האריס מנעה מפנס לקטוע אותה וקראה אותו לסדר. "אדוני סגן הנשיא, אני מדברת", היא אמרה והשיבה את הדיון למגיפה. "כמה רגוע היית כשהיית נבהלת מאיפה תשיג את גליל נייר הטואלט הבא שלך?" אמרה האריס. "כמה רגוע היית כשילדיך נשלחו הביתה מבית הספר, ולא ידעת מתי הם יכולים לחזור? כמה רגוע היית כשהילדים שלך לא יכלו לראות את אותך כי פחדת שהם יכולים להרוג אותך".

קמלה האריס, צילום: אם סי טי קמלה האריס | צילום: אם סי טי קמלה האריס, צילום: אם סי טי

בין שני המועמדים הונחו מחיצות פרספקס כדי לצמצם את האפשרות להידבקות וכל הנוכחים בקהל נדרשו לשבת עם מסכות לאורך כל הדיון. שני שינויים מהותיים מהדיון הראשון בין המועמדים לנשיאות. המחיצות הוקמו לאור העובדה כי בממשל טראמפ יש התפרצות עזה של נגיף הקורונה שהדביקה את טראמפ, האישה הראשונה מלאניה טראמפ ויועציו הבכירים והקרובים ביותר לנשיא. פנס כמו הנשיא נוהג גם הוא לקיים מפגשים מרובי משתתפים ותומכים ללא ריחוק חברתי או מסכות, זאת למרות שהוא עומד בראש כוח המשימה לטיפול בנגיף. יותר מכל סימלו המחיצות והריחוק שבו התקיים הדיון כיצד ארה"ב עדיין מנוהלת על ידי המגיפה, ולא הנגיף מנוהל על ידי המדינה.

לאורך הדיון פנס ניסה להסיט את הדיון מהמגיפה והעובדה כי מעל ל-210 אלף אמריקאים מתו ממנה, וניסה לתקוף את יושרו של ביידן. "למען האמת, כשאני מסתכל על התוכנית שלהם (לטיפול במשבר – ו"א ) שמדברת על התקדמות הבדיקות, על יצירת מחסומים אישיים חדשים, על פיתוח חיסון, זה נראה קצת כמו פלגיאט, וזה משהו שג'ו ביידן יודע עליו קצת", אמר ורמז לנאום שהעתיק ביידן מפרלמנטר בריטי ב-1988 כשהיה בן 33.

פנס אף הדהד את טענותיו השקריות של טראמפ כי הצבעה בדואר תוביל להונאת בוחרים וסירב להבטיח כי אם ביידן ינצח בבחירות, טראמפ יכיר בהפסד. "אם יהיו לנו בחירות חופשיות והוגנות, יהיה לנו אמון בהן, ואני מאמין בלבי שהנשיא טראמפ ייבחר מחדש לארבע שנים נוספות", אמר פנס. 

 

מייק פנס , צילום: איי פי מייק פנס | צילום: איי פי מייק פנס , צילום: איי פי

לעומת זאת הוא גילה ממלכתיות גדולה מטראמפ בכל הנוגע לאובדן חיי אדם בעקבות המגיפה ואמר כמו הנוצרי האדוק שהוא: "כל חיים שאובדים הם יותר מדי". טראמפ מאידך ידוע לשמצה באמרתו על האובדן "זה מה שזה".

שני המועמדים עברו על כל הנקודות שהיו צפויות ממרכז המפלגות. פנס דיבר על שינוי האקלים, הודה כי הוא משתנה, אך הפחית מחומרתו, סירב להכיר בכך שמדובר ב"איום קיומי". הוא ניסה לצייר את טראמפ בממלכתיות לא אופיינית, איש כלכלה ומדיניות חוץ חריף, מודל לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית, תוך שהוא מאשים את התקשורת בייצוג שקרי של הנשיא. "ההשמצות נגד הנשיא הן אבסורדיות", כשהגן על טראמפ על כך שנטען שקרא לחיילים האמריקאים "לוזרים", "הנשיא אמר כי הדיווחים הציבוריים אינם מדויקים", הוא הסביר איך יכול להיות שטראמפ שילם רק 750 דולר במס פדרלי בשנה אם הוא מיליארדר.

"מלחמת הסחר של הנשיא עם סין – הפסדתם בה", הטיחה האריס. "הפסדנו את מלחמת הסחר עם סין?" שאל פנס. "ג'ו ביידן מעולם לא נלחם בה. הוא היה מעודדת עבור המפלגה הקומוניסטית הסינית במשך עשרות שנים".

האריס הבטיחה שממשל ביידן לא יעלה מיסים על מעמד הביניים ומאידך ולא יאסור פרקינג, שיטת הפקת נפט מזהמת ומעוררת מחלוקת. "אני אחזור על כך - ג'ו ביידן לא יאסור פרקינג, זו עובדה," אמרה האריס זאת למרות שתמכה באיסור על פרקינג ובניו דיל הירוק. "אני אחזור על כך כדי שיהיה מאוד ברור - ג'ו ביידן לא יעלה מיסים למי שמרוויח פחות מ-400 אלף דולר". בשלב מאוחר היא פנתה למצלמה והזכירה את הביקורת על הרטוריקה הגזענית של טראמפ. "אמריקה, מגיע לך טוב יותר," אמרה, "ג'ו ביידן יאחד את אמריקה ויכיר ביופיו של המגוון שלנו".

אולי נקודת האור העיקרית מהדיון הפושר למדי היה אורח לא צפוי – זבוב גדול שחור שהתיישב על שערו הלבן של פנס למשך שתי דקות שלמות, בזמן שסגן הנשיא דיבר על צדק גזעי ואלימות משטרתית. הזבוב לא זז ופנס לא שם לב לנוכחותו. הזבוב הפך מהר מאוד לכוכב רשתות חברתיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות