אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אסור לסייע לממשל טראמפ להמשיך ולאפשר מותם של עוד אלפי אמריקאים" צילום: איי אף פי

"אסור לסייע לממשל טראמפ להמשיך ולאפשר מותם של עוד אלפי אמריקאים"

כתב העת הוותיק NEJM נקט צעד חריג ופרסם מאמר בחתימת כל עורכיו ובו מתקפה על ניהול משבר הקורונה בארה"ב: "נגד כל אדם אחר שהתנהג ברשלנות כלפי חיי אדם ופיזר כספים בלי אחריות היו נוקטים בצעדים משפטיים"

08.10.2020, 08:30 | שירות כלכליסט

כתב העת הרפואי הנחשב (New England Journal of Medicine (NEJM) יצא בצעד חריג ופרסם מאמר מערכת שבו כל העורכים מגנים את התגובה של ממשל טראמפ למגיפת הקורונה, וקוראים להחלפת השלטון. "לעיתים נדירות אנחנו מפרסמים מאמרי מערכת עליהם חתומים כל העורכים", כתב ד"ר אריק רובין, העורך הראשי של כתב העת ומחבר המאמר.

קראו עוד בכלכליסט

רובין מפרט במאמר כיצד קרה שארה"ב היא המדינה המובילה בעולם מבחינת מספר הנדבקים והמתים מקורונה. עד כה, אובחנו בארה"ב מעל 7.5 מיליון אנשים עם קורונה ויותר מ-200 אלף אנשים מתו מהנגיף. "המשבר הזה יצר מבחן מנהיגות. בלי שיעמדו בפניהן אפשרויות טובות להתמודדות עם פָּתוֹגֶן חדש, מדינות נאלצו לקבל החלטות קשות בנוגע לאופן התגובה. כאן בארה"ב, המנהיגים שלנו נכשלו במבחן. הם לקחו משבר והפכו אותו לטרגדיה", כתבו העורכים.

דונלד טראמפ  מסיר את המסכה לאחר שחרורו מבית החולים, צילום: איי אף פי דונלד טראמפ מסיר את המסכה לאחר שחרורו מבית החולים | צילום: איי אף פי דונלד טראמפ  מסיר את המסכה לאחר שחרורו מבית החולים, צילום: איי אף פי

המאמר לא נועד לתמוך במועמד לנשיאות ארה"ב בבחירות שיתקיימו עוד פחות מחודש, אלא מהווה ביקורת נוקבת על המנהיגות של ממשל טראמפ בתקופת המגיפה. "כל אדם אחר שהתנהג ברשלנות כלפי חיי אדם ופיזר כספים בלי אחריות בצורה כזו היו נוקטים נגדו בצעדים משפטיים. המנהיגים שלנו טוענים לחסינות בפני הפעולות שלהם. אך הבחירות הקרובות מעניקות לנו את הכוח לדרוש צדק", נכתב. "בכל הקשור לתגובה למשבר הבריאות הציבורי הגדול ביותר של ימינו, המנהיגים הפוליטים הנוכחיים שלנו הוכיחו חדלות אישים מסוכנת. אסור לנו לסייע להם ולאפשר את מותם של עוד אלפי אמריקאים, בכך שניתן להם לשמור על העבודה שלהם".

כתב העת מתפרסם מאז שנת 1812. בעשרות השנים האחרונות פורסמו בו רק 4 מאמרי מערכת עליהם חתומים כלל העורכים: ב-2014 על אמצעי מניעה, הספד לעורך הראשי ועל תקן טיפולי במחקרים קליניים. כמו כן, ב-2019 פורסם מאמר מערכת על הפלות.

"הסיבה בגללה עד כה לא פרסמנו מאמר מערכת על בחירות, הוא שאיננו כתב עת פוליטי ואיני חושב שברצוננו להפוך לכתב עת פוליטי – אבל הנושא פה עוסק בעובדות, ולא בדעות. בוצעו שגיאות רבות שהיו לא רק מטופשות אלא גם רשלניות ולדעתי אנחנו מעוניינים שאנשים יבינו שיש פה אמיתות, ולא רק דעות", הסביר רובין.

"כך למשל, מסכות עובדות. ריחוק חברתי עובד. בידוד עובד. אלו לא דעות. ההחלטה לא להשתמש בכלים הללו היא אולי החלטה פוליטית, אבל הניסיון לטעון שלא מדובר בעובדות הוא דימיוני ומסוכן", הוסיף. "אין לנו את המנהיגים הנכונים לניהול המגיפה הזו. אני חושב שאנחנו זקוקים למנהיגות טובה יותר".

New England Journal of Medicine אינו כתב העת הראשון שנוקט בעמדה פוליטית לקראת הבחירות בארה"ב, שיתקיימו ב-3 בנובמבר בין הנשיא המכהן דונלד טראמפ לג'ו ביידן מועמד המפלגה הדמוקרטית. בספטמבר, הכריז המגזין "סיינטיפיק אמריקן" כי הוא תומך בביידן, סגן הנשיא לשעבר של ברק אובמה, זאת בעקבות הטענה שטראמפ נוטה לזלזל בחשיבות המדע. זו היתה הפעם הראשונה שכתב העת תומך במועמד לנשיאות ב-175 שנות קיומו. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות