אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשכחו מתוצר וגירעון: אלו הנתונים הכלכליים החשובים באמת צילום: Triptease

מנועי הכסף

תשכחו מתוצר וגירעון: אלו הנתונים הכלכליים החשובים באמת

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט - כמו ברוב תחומי חיינו, הקורונה טרפה את הקלפים גם בחשיבות הנתונים הכלכליים המתפרסמים בעולם. מה חשוב עכשיו ולא היה רלוונטי לפני המשבר, ואילו נתונים כבר לא צריכים לעניין אף אחד

08.10.2020, 21:59 | שי סלינס

מה באמת המצב של הכלכלה. אם שאלתם את עצמכם את השאלה הזו או שאלו אתכם ולא ידעתם מה לענות כנראה שלא חיפשתם את התשובה במקום הנכון.

מדי יום מתפרסמים שורה של נתונים מאקרו כלכליים על ידי גורמים שונים. חלק מהנתונים מתפרסמים על ידי גופים רשמיים כמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל או הרשות הפדרלית בארה"ב - וחלקם מפורסמים על ידי חברות פרטיות. חלק מהנתונים מתייחסים לעבר וחלקם מספקים אינדיקציה על מה צפוי לקרות בעתיד.

כמובן שלא כל הנתונים חשובים. חלקם שוליים ונוגעים בנישות קטנות מאוד של הכלכלה וחלקם משמעותיים מאוד ויכולים לספק אינדיקציה מעולה על מצב הכלכלה - וחשוב מכך על המצב העתידי של הכלכלה.

תקופת הקורונה ששינתה את חיינו כמעט ללא היכר השפיעה גם על תחום זה. לא מעט נתונים כלכליים שקיבלו חשיבות שיא לפני המשבר - פתאום הפכו ללא רלוונטים. וההיפך, נתונים כלכליים שלא ייחסו להם חשיבות במשך שנים ארוכות - פתאום קיבלו את מרכז הבמה.

היום בפרק ה-122 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם אורי גרינפלד הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות, ניסינו לעשות קצת סדר בבלאגן ודיברנו על נושאים אלו בדיוק.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

 

 

מה זה בכלל נתוני מאקרו

נתון מאקרו כלכלי (An economic indicator) הוא נתון אשר המשמש בדרך כלל את האנליסטים לפרש אפשרויות השקעה נוכחיות או עתידיות. נתונים אלו עוזרים גם לשפוט את הבריאות הכללית של כלכלה על ידי שימוש במידע.

כל נתון מאקרו כלכלי נחלק ל-3 חלקים - עבר הווה ועתיד. החלק הראשון מתייחס לפרסום הנתון בפעם האחרונה, החלק השני לציפיות של השוק לגבי פרסום הנתון הנוכחי והשלישי מתייחס לתוצאת הנתון עצמו.

נתון חלש מוגדר נתון אשר התוצאה בפועל שלו חלשה מציפיות השוק. וההיפך לגבי נתונים חזקים. עם זאת, חשוב לזכור כי אכזבה מנתון "חלש" יכולה לנבוע מציפיות מוגזמות שלא התממשו.

תשכחו מתוצר וגירעון: אלו הנתונים הכלכליים החשובים באמת
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןתשכחו מתוצר וגירעון: אלו הנתונים הכלכליים החשובים באמת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות