אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנץ: "שיטת הקופסאות פוגעת אנושות בכלכלת המדינה" צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

גנץ: "שיטת הקופסאות פוגעת אנושות בכלכלת המדינה"

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן דורש מרה"מ נתניהו להתחיל מיד בהכנת תקציב 2021: "מצב החירום לא מותיר ברירה – כל סיכול של אישור התקציב משמעו העדפת שיקולים אישיים על פני טובת אזרחי ישראל": שר האוצר כ"ץ: "בניגוד לספין של כחול לבן...ניתן להשלים את חקיקת תקציב 2021 עד לתחילת חודש מרץ"

08.10.2020, 18:04 | צבי זרחיה

יו"ר כחול לבן שר הביטחון בני גנץ שיגר אחר הצהריים מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו שבו הוא דורש בצורה חד משמעית לקדם את תקציב המדינה, לאשר את תקנון הממשלה, לקיים את האחדות שהובטחה לאזרחי ישראל ולהציב את טובת אזרחי המדינה בראש ולא שום שיקול אחר.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב כותב גנץ לנתניהו: "שיטת הקופסאות פוגעת אנושות בכלכלת המדינה; מצב החירום לא מותיר ברירה – דרוש ממשרד האוצר להתחיל מיד בהכנת תקציב 2021. כל סיכול של אישור התקציב משמעו העדפת שיקולים אישיים על פני טובת אזרחי ישראל".

בנימין נתניהו ובני גנץ, צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן בנימין נתניהו ובני גנץ | צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן בנימין נתניהו ובני גנץ, צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

אלה עיקרי הדרישות המופיעות במכתב:

 

* שיטת הקופסאות ללא תקציב היא פגיעה אנושה בכלכלת המדינה. כלכלת המדינה במצב חירום ואזרחי ישראל זקוקים לוודאות כדי להתמודד בעת המשבר. כל סיכול של אישור התקציב משמעותו אחת: העדפת שיקולים אישיים על טובת אזרחי ישראל.

* דורש ממך להנחות את משרד האוצר להכין הצעה לתוכנית כלכלית ולתקציב מדינה שתובא לאישור הממשלה והכנסת לא יאוחר מחודש דצמבר.

* מרחק רב מפריד בינינו לבין הבטחת האחדות עליה חתמנו. ההתנהלות הממשלתית לא מאפשרת קיומו של ממשל תקין, דמוקרטי או ראוי לאזרחי ישראל. קורא לך לאשר את תקנון הממשלה לאלתר, להנחות על קיום ישיבות ממשלה סדורות ולהתחיל בהסדרת המינויים השונים בשירות הציבורי המעוכבים זמן רב ללא הצדקה ויוצרים פגיעה בתפקודן של המערכות ההכרחיות לטיפול במשבר הקורונה.

קודם לכן הודיע יו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה שר המשפטים אבי ניסנקורן על ביטולה של הישייבה ביום ראשון בגלל חילוקי דעות עם הליכוד.

שר האוצר ישראל כ״ץ אמר בתגובה לכחול לבן כי "בניגוד לספין של כחול לבן, משרד האוצר בהנחייתי כבר פועל כדי לקדם את תקציב 2021, בהתאם לחוק ולכל הקריטריונים המקצועיים.

אני קורא לכחול לבן לגלות אחריות, להפסיק עם המריבות הפנימיות שלהם ולהתקפות על הממשלה מתוך הממשלה, ולא להוביל את מדינת ישראל לבחירות בעיצומו של משבר הקורונה".

לדבריו, "העברנו את תקציב 20 כמעט במלואו כתקציב המשכי עם התוספות, ועפ״י החוק, שהוגש ע״י הנדל ונתמך על ידי כחול לבן, יש לאשר אותו רשמית עד 23/12. לוח הזמנים של הכנת תקציב 21 כולל: בחינת המשמעויות הבריאותיות והכלכליות של גלישת הקורונה לתוך שנת 2021, שמשנות את אופי התקציב. דיונים וגיבוש התקציב וחוקי הסדרים שנחוצים לצמיחת המשק, עד להגשתם לממשלה - בסה״כ כ-60 יום. לאחר אישור התקציב בממשלה, במהלך חודש דצמבר, יש להקצות פרק זמן של 30 יום לניסוח והכנת הדברים ע״י הגורמים המשפטיים והמקצועיים והגשתם לכנסת. בהתאם למקובל יש להקצות לכנסת 60 יום לדיונים והשלמת החקיקה, או מינימום 45 יום בנסיבות מיוחדות. מכאן שבעבודה משותפת ומאומצת, ניתן להשלים את חקיקת תקציב 21 עד לתחילת חודש מרץ 2021".

יצויין כי המשמעות מדבריו של כץ הוא שרה"מ בנימין נתניהו לא מתכוון לאשר בכנסת עד ה-23 בדצמבר את תקציב המדינה לשנת 2020, וכתוצאה מכך הכנסת תתפזר ותלך לבחירות ב-17 במרץ 2021. בהתאם לחוק הקיים יש להשלים את העברת תקציב 21 עד ל-31/3/21.

הליכוד מסר בתגובה כי כחול לבן ממשיכים לעסוק בפוליטיקה קטנה כדי להסיט את האש ממפלגתם המתפרקת, בזמן שראש הממשלה נלחם בקורונה. נשמח אם גנץ יפתור את הבעיות הפנימיות שלו, אך לא באמצעות חרחור ריב שיוביל את ישראל לבחירות.

בנוסף לכך, כחול לבן מסתירים מהציבור עובדה פשוטה: הליכוד וכחול לבן כבר הסכימו ביניהן וחוקקו חוק להעביר את תקציב 2020 במהלך חודש דצמבר, ובמקביל להתקדם בהכנת תקציב 2021. זו הדרך לייצב את הכלכלה. כמו כן, בשעה שכחול לבן מתלוננים וכותבים מכתבים על עצירת המינויים, הם אלה שעוצרים את המינויים בעצמם, על ידי כך שהם מסרבים לקיים את וועדת המינויים המשותפת עם הליכוד, כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני.

ראש הממשלה העביר יותר תקציבים ממנהיגים אחרים בעולם ויש לו רקורד מוכח בבניית כלכלת ישראל, לעומת כחול לבן שלא העבירו תקציב מימיהם. ראש הממשלה ימשיך לעשות מה שנכון למדינה ולא לפופוליזם של כחול לבן. מוטב שכחול לבן יפסיקו לחרחר ריב שיוביל לבחירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות