אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההתעקשות על הטילים הרוסים מורידה את הלירה הטורקית לשפל של כל הזמנים צילום: איי אף פי

ההתעקשות על הטילים הרוסים מורידה את הלירה הטורקית לשפל של כל הזמנים

ארה"ב גינתה אתמול על ההחלטה של אנקרה לבצע ניסויים במערכת הטילים S-400 שרכשה מרוסיה - ערך הלירה ירד עד ל-7.942 דולר; בוושינגטון הזהירו: "עסקת ה-S-400 מהווה מכשול רציני ליחסים ההדדים איתנו ועם נאט"ו, ומסכנת את המדינה בסנקציות"

08.10.2020, 19:44 | שירות כלכליסט

הלירה הטורקית ירדה היום לשפל היסטורי של 7.942 לירה לדולר אמריקאי במסחר אחר הצהריים באיסטנבול - בהמשך לשנתיים של ירידת ערך עקבית של המטבע הטורקי.  

קראו עוד בכלכליסט

ברקע ללחץ על המטבע שהוביל להחרפה, התערבותה של אנקרה בכמה סכסוכים בין לאומיים, בין היתר בלוב, בחבל נגורנו-קרבאך, ובמזרח התיכון, וההודעה כי היא רוכשת טילי S-400 רוסיים.

וושינגטון גינתה אתמול את טורקיה עקב הדיווחים שבכוונתה לנסות את מערכת ה-S-400, שנרכשה מרוסיה, למרות התנגדות קולנית לכך מצד ארה"ב ובנות בריתה של טורקיה בנאט"ו. "אנו... מאוד מודאגים מהדיווחים שטורקיה ממשיכה במאמציה להכניס את מערכת ה-S-400 לשימוש. אנחנו ממשיכים להחזיק בעמדתנו שעסקת ה-S-400 מהווה מכשול רציני ליחסים ההדדים איתנו ועם נאט"ו, ומסכנת את המדינה בסנקציות", נאמר בהודעה, שמייד לאחריה החלה הירידה הנוספת במטבע הטורקי.

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

המתח עם ארה"ב והאיום בהטלת סנקציות תרמו לירידתה של הלירה בעבר, כולל במהלך המיתון שפקד את טורקיה ב-2018. השנה נכנסה המדינה בת 82 מיליון התושבים למספר סכסוכים חדשים בעודה נלחמת בנגיף הקורונה שפגע קשות בתעשיית התיירות שלה, ובזמן שהיא מתמודדת עם גירעון מעמיק, פיחות דו ספרתי ואבטלה גואה.

 

"אנקרה נמצאת בין הפטיש לסדן, ואין לה דרך יציאה פשוטה מהסכסוכים שהיא מעורבת בהם, כיוון שהיא לא רוצה להיראות חלשה מבית או מחוץ",  כך אמרה אגתה דמרה, מנהלת תחזיות גלובליות ב-Economist Intelligence Unit. "לכן יש סיכוי קטן שטורקיה תנסה לשכך את המתחים בקונפליקטים שבהם היא ממלאת תפקיד מרכזי, מה שמסכן את הלירה בירידות נוספות", הוסיפה דמרה.

 

 לדבריה. סנקציות אמריקניות נגד טורקיה הופכות לאפשרות סבירה, במיוחד אם ג'ו ביידן ייבחר לנשיא ארה"ב בנובמבר. "תחת ממשל של ביידן תהיה ציפייה רבה יותר מארה"ב לנקוט בעמדה נוקשה יותר מול טורקיה. אם ארה"ב תטיל סנקציות על טורקיה, יש אפשרות גבוהה למיתון נוסף שיפגע בהתאוששות הכלכלה ממשבר הקורונה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות