אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטייניץ קבע את הרכב המשלחת ללבנון, שתדון בשבוע הבא בגבולות הימיים צילום: עמית שעל

שטייניץ קבע את הרכב המשלחת ללבנון, שתדון בשבוע הבא בגבולות הימיים

שר האנרגיה יובל שטייניץ לא יצטרף בשלב הראשון לשיחות שייתקמו בבסיס יוניפ"יל בנקורה, מול המשלחת הלבנונית. התכנון הוא שיצטרף אליהן במידה ויבשילו. בראש המשלחת יעמוד מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי. בין המשתתפים: ראובן עזר, יועצו המדיני של רה"מ נתניהו

08.10.2020, 20:46 | ליאור גוטמן
שר האנרגיה יובל שטייניץ קבע היום (ה) את הרכב המשלחת הישראלית שתתכנס שבוע הבא בבסיס יוניפ"יל בנקורה מול המשלחת הלבנונית. המטרה של השיחות תהיה קביעת גבול המים הכלכליים הצפוניים של מדינת ישראל, כלומר התחום הגיאוגרפי בו מותר לחפש גז או נפט, להפיק ולמכור אותו.

קראו עוד בכלכליסט

בראש המשלחת יעמוד מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, ויתלוו אליו ראש מטה שר האנרגיה עו"ד מור חלוץ ויועצו הבינלאומי של השר אביב איאש. המשא ומתן האזרחי-מדיני בין ישראל ללבנון יחל ביום רביעי, והמשלחת תכלול בין השאר את ראובן עזר, שמשמש כיועצו המדיני של רה"מ נתניהו, אלון בר, שמכהן כראש מערך מדיני, משרד החוץ, ותא״ל אורן סתר, ראש החטיבה האסטרטגית בצה"ל.

שר האנרגיה יובל שטייניץ עשוי להצטרף לשיחות בשלב יותר מאוחר, זאת באם המשלחת הישראלית תרגיש שהלבנונים לא הגיעו "להעביר את הזמן".

מימין: שר האנרגיה יובל שטייניץ, עוזר מזכיר המדינה האמריקאי דיוויד שנקר ו ויו"ד הפרלמנט בלבנון נביה ברי, צילום: יריב כץ, AP, אתר מחלקת המדינה האמריקני מימין: שר האנרגיה יובל שטייניץ, עוזר מזכיר המדינה האמריקאי דיוויד שנקר ו ויו"ד הפרלמנט בלבנון נביה ברי | צילום: יריב כץ, AP, אתר מחלקת המדינה האמריקני מימין: שר האנרגיה יובל שטייניץ, עוזר מזכיר המדינה האמריקאי דיוויד שנקר ו ויו"ד הפרלמנט בלבנון נביה ברי, צילום: יריב כץ, AP, אתר מחלקת המדינה האמריקני

הניסיון לקבוע את גבול המים הכלכליים של ישראל נמשך כבר מספר עשורים ולבנון טענה לא פעם שכל תגליות הגז הישראלים הם למעשה שלה. כבר בינואר 2009 ימים אחרי שפוטנציאל הגז התגלה, לבנון טענה שהגז שייך לה, פעולה שחזרה על עצמה אחרי שהתגלה הגז במאגר לוויתן.

שר האנרגיה דאז עוזי לנדאו הצהיר שישראל לא תהסס להגן על שדות הגז שלה, אולם בלבנון המשיכו לאיים בפעולות נגד ישראל עד לרמה שנשיא לבנון דאז מישל סולימאן הצהיר ש "נחישותה של לבנון ומוכנותה להגן על אדמתה, גבולותיה הימיים והיבשתיים וכן על זכויותיה ומשאביה בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה" כולל טענות מול ישראל שהיא קובעת גבול באופן חד צדדי.

מאז המגעים לא זזו לאף מקום, וישראל ניסתה לאשר את חוק האזורים הימיים, למרות למרות חוות דעת משפטית שניתן במקומה להיצמד להלכות בינלאומיות. אלו קובעות ששטח המים הכלכליים של ישראל הוא 200 מייל מקו החוף, וכל מה שנמצא עד אותו גבול שייך לישראל.

כך או כך, השיחות הישירות מול לבנון לא נודלו כמחווה של רצון טוב אלא ממצוקה כלכלית: ההערכות הן שמול חופי לבנון שוכנים שדות ים, אולם היכולת להפיק אותם לא תתקדם בלי סגירת גבול מול ישראל. עם סיום השיחות מול לבנון ישראל תתקדם לקביעת הגבול הימי הרשמי מול קפריסין, לרבות הסכם יוניטיזציה שיאפשר את פיתוח מאגר אפרודיטה שחלק קטן ממנו שוכן בישראל ורובו שוכן בקפריסין.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות