אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר ועדת הקורונה: "לאפשר יציאה לטבע ולחופים ולהשיב עסקים קטנים" צילום: דנה קופל

יו"ר ועדת הקורונה: "לאפשר יציאה לטבע ולחופים ולהשיב עסקים קטנים"

רבבות מפגינים ברחבי הארץ - מעצרים ועימותים בין מפגינים לשוטרים בת"א, בי-ם נעצרו ארבעה; ח"כ יפעת שאשא ביטון: "על הממשלה להפנים שתפקידה הוא לא רק לטפל בסכנה הבריאותית מהקורונה"; כמעט 3,000 מאובחנים אתמול, עוד 28 חולים נפטרו מכניסת השבת. גדעון סער התפטר מוועדת החוקה בגלל חוק הקורונה. דיווח שוטף

10.10.2020, 22:55 | כלכליסט ו-ynet

דיווח שוטף מהאירועים בארץ בעקבות מגפת הקורונה

 

22:00 - מעצרים ועימותים בין מפגינים לשוטרים בתל אביב, בירושלים נעצרו ארבעה

אלפי מפגינים יצאו מכיכרות הבימה ורבין בתל אביב לצעדת מחאה ברחובות מרכזיים שנחסמו. במהלך הצעדה התעמתו כמה מהמפגינים עם שוטרים ובודדים מהם אף נעצרו. בירושלים נעצרו ארבעה מפגינים שלטענת המשטרה ניסו לצאת לתהלוכה באופן שלא תואם איתה. באשר לעימותים בתל אביב מסרה המשטרה כי "מפירי סדר שצעדו עם מיצגים תקפו שוטרים והתעמתו איתם. הם השליכו לעבר השוטרים את המיצגים". 

(איתי בלומנטל וחיים גולדיטש, ynet)

 

22:00 - יו"ר ועדת הקורונה: "לאפשר יציאה לטבע ולחופים ולהשיב עסקים קטנים"

יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא ביטון מהליכוד, אמרה כי על "הממשלה להפנים שתפקידה הוא לא רק לטפל בסכנה הבריאותית מנגיף הקורונה - אלא לטפל במשבר הקורונה ולאפשר חיים סבירים בצד הנגיף". לדבריה, "אפידמיולוגים ומומחים רבים קובעים שאין היגיון בהגבלות הפעילות של 1,000 המטרים, מניעת היציאה לטבע ולחוף הים, בהשבתת עסקים קטנים, בהגבלת התעופה, באיסור איסוף טייק אווי, בהשבתת הגיל הרך והכיתות הנמוכות ועוד. אסור לחכות. יש להסירן מיד".

 (מורן אזולאי, ynet)

 

 

20:15 - ח"כ סער התפטר מוועדת החוקה בגלל חוק הקורונה: "פגיעה בפיקוח הכנסת"

ח"כ גדעון סער מהליכוד הודיע על התפטרותו מוועדת חוקה לאחר שהתריע על פגיעה בפיקוח הפרלמנטרי סביב חוק הקורונה. הוא ציין: "לא הייתי יכול לתמוך בישיבה הקודמת בהגבלת העסקים הקטנים (מתחת לעשרה עובדים) בשעה שהתקהלות של עד עשרה אנשים אפשרית. גם לא אוכל לעשות זאת בהמשך. איני רואה עוד טעם בחברותי בוועדה".

(מורן אזולאי, ynet)

 

19:45 - שיעור החיוביים - 7.7%

 

עוד 28 חולי קורונה נפטרו מכניסת השבת. מספר החולים שמצבם קשה ירד ל-845, מהם 232 מונשמים. כך עולה מנתונים שפרסם הערב (שבת) משרד הבריאות. שיעור החיוביים עמד אתמול על 8.3% מהבדיקות ואילו היום הוא עומד על 7.7%. בנוסף, 719 נדבקים אובחנו היום ואתמול אובחנו 2,925.

 

(ירון דרוקמן, ynet)

 

19:00 - רבבות מפגינים ברחבי הארץ

 

בארגונים העומדים מאחורי ההפגנות נגד הממשלה והעומד בראשה, בנימין נתניהו, מציינים הערב ארבעה חודשי מחאה. אלפים ואולי רבבות מפגינים במאות מוקדים בדומה להפגנות שהתקיימו בשבוע שעבר ובמהלך השבוע האחרון ובכפוף להגבלות. לטענת המארגנים, ההפגנות מתקיימות ב-1,146 מוקדים ברחבי הארץ. בארגונים העומדים מאחורי ההפגנות נגד הממשלה והעומד בראשה, בנימין נתניהו, מציינים הערב (שבת) ארבעה חודשי מחאה. "אתמול ראינו את שרת השנאה והניתוק במופע חסר תקדים של איומים וסחיטה נגד כל אזרחי המדינה שיוצאים למחות", נמסר מהדגלים השחורים בהתייחסם להופעתה של השרה מירי רגב בטלוויזיה.

מפגינים היום בהוד השרון
מפגינים היום בהוד השרון צילום: שחף אפרת

16:30 - גמזו: לכו להיבדק

 

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו שהגיע לג'וליס שבצפון קרא אחר הצהריים (שבת) לאנשים ללכת להיבדק. "לכו להיבדק, אם אתה חושב ומרגיש קצת חשד, אם היית קרוב לחולה, התקהלות, ארוחה עם חבר ולא שמרת על הכללים - לך להיבדק. אי אפשר לחסל קורונה בלי להיבדק, יכול להיות שאיש בריא הוא מאומת, ויכול להדביק. כל אדם, גם אם מרגיש בריא, אבל יש חשד - שיילך להיבדק".  

 

גמזו העריך כי נתוני התחלואה יירדו אל מתחת לקו ה-2,000 חולים ליום בשבוע הקרוב. "אם נמשיך באותו כיוון, נהיה מסודרים לחורף". בהתייחסו להפרות של אישי הציבור אמר: "איש ציבור צריך להשגיח על עצמו כפל כפליים". הוא אמר שיכול להיות שערים בישראל ייצאו מהסגר, ואחרות יישארו בסגר לפי תוכנית הרמזור. לדבריו, בערים האדומות לא תפעל מערכת החינוך.

פרויקטור הקורונה פרופ פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו | צילום מסך: לע"מ פרויקטור הקורונה פרופ

"היו כאן חודש וחצי של חתונות שלצערי גבו מחיר כבד מאוד ביישובים, בבתי החולים, וכולנו כאן היום מבינים היטב וגם בזמן הסגר, ולאחר שנתחיל ביציאה. יציאה מהסגר לא אומר כניסה לחתונות ולהתקהלויות לא זהירות. ההישגים שהשגתם פה והושגו בעבודה קשה עם מחיר כבד צריכים לשמור עליהם".

פרופ' גמזו נועד עם המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל השייח מוואפק טריף בניסיון לרתום את הנהגת העדה למאבק בנגיף הקורונה.

קודם לכן גמזו ביקר במועצת בית ג'ן שהוגדרה יישוב אדום, על מנת לראות את הצעדים שננקטו במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. פרופ' גמזו דיבר על נושא החתונות, האירועים החברתיים והלוויות בכפרים הדרוזים ובכלל במגזר הערבי: "אין חתונות. הטקס הדתי עצמו, הקטן בלבד, אבל אסור שיהיו התקהלויות ומסיבות".

השייח טריף השתתף איתו במסיבת העיתונאים והוא תומך באיסור לקיים חתונות ואירועים גם לאחר תום הסגר. "רצינו שתדע מה עשינו עד היום. היינו הראשונים מכל העדות שנקטנו בהרבה דברים. בסוף פברואר עשינו את האסיפה הראשונה. תרגמנו את הנחיות משרד הבריאות להנחיות דתיות – סגרנו בתי התפילה, ביטלנו אירועים דתיים, כל החגים והאזכרות שהיו במתכונת ממש מצומצמת. יחד עם ראשי הרשויות, חברי הכנסת, הוצאנו הנחיות איך לנהוג בהלוויות ובחתונות – שיהיו כמה שפחות אנשים".

 

לדברי השייח טריף, "יש דברים שצריך לפעול, למשל חתונות – אנו מעדיפים שלא תהיה חתונה בבית, עדיף מצומצם באולם מאשר בבית עם הרבה צפיפות. אצלנו חתונה זה לא מוזיקה וכמה שעות, זה כמה דקות, אומרים מברוק ויוצאים. יש דברים שבכל מגזר צריך לבחון. אני חושב שצריך לחזק את הרשויות המקומיות בעניין תקציבים ייעודיים. הרשויות עומדות בחזית בהסברה, כל מיני דברים שצריך לחזק אותם ולתת להם. גם את ההסברה, צריך עוד הסברה בכפרים. שראשי הרשויות יתלו שלטים, עיתונות, הסברה. אפשר לעשות עוד כמה צעדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות