אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההנהגה החרדית מכרה את המדינה כדי להמשיך לשלוט בצעירים צילום: יעקב מלמד חדשות JDN

פרשנות

ההנהגה החרדית מכרה את המדינה כדי להמשיך לשלוט בצעירים

הטענות שרוב הציבור החרדי ממושמע להנחיות המדינה הן שקר. יש מרי אזרחי מאורגן שמובילה הנהגתם, שגרם לנזק במיליארדים. כעת המבחן של הממשלה יהיה בהחלת תוכנית רמזור אמיתית, והמבחן של המשטרה באכיפת הסגר על מוסדות החינוך החרדים

11.10.2020, 14:13 | שחר אילן

1. ביום שישי בערב ערך פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, סבב ראיונות באולפני הטלוויזיה והתחייב שוב ושוב שהיציאה מהסגר תהיה מדורגת. המשמעות: ערים אדומות שהן בחלקן הגדול ערים חרדיות, יישארו בסגר עד שילבינו. אחרי שהמפלגות החרדיות מנעו את החלת תוכנית הרמזור בקיץ והכניסו את כולנו לסגר, זה המבחן העיקרי של גמזו - ויותר מכך של הממשלה - האם סוף סוף יוטל סגר במקומות שמצפצפים על המדינה ותתאפשר שגרת קורונה במקומות שומרי חוק. 

קראו עוד בכלכליסט

לאור הפרסומים על נטיית המשטרה להגיע להסכמות מתחת לשולחן עם גופים חרדיים מפרי סגר, שאלה לא פחות חשובה היא האם תהיה אכיפה בישובים החרדים. נכון, חלק גדול מהסוסים ברחו מהאורווה במהלך החגים, אבל ביום ראשון הבא יחזרו לפעילות הישיבות ובתי הספר היסודיים לבנים - אלה שחלק גדול מהם פועלים בניגוד לחוק כבר בערך חודש. אם הם ימשיכו לזכות לחסינות, נדע שהמשטרה חזקה על מטיילות בים וילדים טובים שמפגינים נגד ראש ממשלה עבריין, אבל לא מעיזה להתמודד עם המרי האזרחי החרדי. 

פרופ פרופ' מוטי רביד. מנהל בית החולים מעייני ישועה הפורש. הציב מראה מול החרדים | צילום: רמי זרנגר פרופ

2. תיאורטית אפשר כמובן לסייע למשטרה באמצעות הודעה שכל מוסד שיפר חוק - תקציבו יופסק. זה כמובן לא יקרה בגלל המעמד הקואליציוני המיוחד של המפלגות החרדיות. הן לשון המאזניים של מלחמת ההישרדות של נתניהו. בלי נתניהו, אין שום בעיה להקים ממשלה אזרחית ללא המפלגות החרדיות, אבל רק הן מבטיחות את המשך ההישרדות שלו.

לכן התדרדרנו למקום האחרון בעולם בקורונה, ולכן אנחנו בסגר כללי. לכן נהרסו החיים הכלכליים של המונים. העובדה שהקריטריונים ליציאה מהסגר מתייחסים למצב במדינה כולה במקום לבדוק כל ישוב לגופו, מעידה לכאורה על כוונת הממשלה להמשיך להיכנע. היה ניתן לצפות למרי של ראשי הערים נגד המשך הסגר חסר האבחנה, אבל בינתיים הוא לא מגיע. מה שבטוח זה שבבחירות הבאות מפלגה שתבטיח לעשות הכל כדי שהחרדים לא יהיו בקואליציה, תגרוף הרבה מאוד קולות. אם אביגדור ליברמן יהיה כרגיל היחיד שיעז, הוא יכול לצפות למספר מנדטים דו־ספרתי.

3. על פי נתוני משרד הבריאות, שיעור הבדיקות החיוביות במגזר החרדי עומד על 22.2% לעומת כ־8% אצל החילונים והערבים. הציבור הערבי צמצם את הפער הגדול בינו לאוכלוסייה היהודית הלא חרדית, ואילו החרדים כמעט ולא. 57% מהתלמידים החולים בגילאי תיכון הם חרדים, פי 3.4 מחלקם באוכלוסייה. כלל התלמידים החרדים החולים מהווה 51% מכלל התלמידים, פי 2.6 מחלקם באוכלוסייה.

מוליכת טבלת הקורונה היא מודיעין עילית עם 350 חולים פעילים לכל 10,000 תושבים. בבני ברק 280. בתל אביב לעומת זאת יש רק 40 חולים פעילים לכל 10,000 תושבים. לכאורה, נתונים אלה מחייבים שמערכת החינוך החילונית - לפחות עד כיתה ד' - תהיה פתוחה ואילו מערכת חינוך החרדית תיסגר כולה. במציאות כידוע, מערכת החינוך כולה נסגרה ומוסדות חרדים רבים פשוט צפצפו על כך, ונותרו פתוחים.

4. מי שהציב מראה מול הציבור החרדי הוא מי שמיטיב מאוד להכיר אותו - מנהל בית החולים מעייני הישועה בבני ברק, פרופ' מוטי רביד. "לא היה עד היום קהל שלם שפורק עול בצורה כזאת והורג אנשים. אני לא מבין מה הקשר בין דת לבין מה שהם עושים. הם התחנכו לקבל הכל ולא לתת כלום במשך שנים. אין קשר בין אמונה ודת למה שהם עושים", אמר בראיון ברדיו. כידוע, מי שלא משלם לציבוריות החרדית מס חנופה קבוע ועמוס שקרים, לא יכול לעבוד איתם. אחד שאומר את האמת, כמו רביד, משלם במשרתו, והוא שילם.

5. בחמישי פרסמו שלושת רבני בני ברק הנחיות לקיים את ההקפות בעיר גם בתוך בתי הכנסת. זו עליית מדרגה במרי החרדי משום שבניגוד לרבנים אחרים, מדובר בשלושה רבנים רשמיים של העירייה.

הנה כמה דוגמאות שיבהירו עד כמה המרי האזרחי החרדי ממוסד ורחב היקף. הרב חיים קנייבסקי, שהורה על פתיחת הישיבות ובתי הספר החרדיים לבנים, הוא אחד משני המנהיגים הרוחניים של דגל התורה, מפלגתם של יו"ר ועדת הכספים משה גפני ויו"ר ועדת החוקה יעקב אשר. ועדת הכספים מאשרת את תקציבי הקורונה, ועדת החוקה את רוב תקנות הקורונה.

הנציג בכנסת של חסידות גור, שקיימה את תפילות ההדבקה הגדולות בראש השנה, הוא שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן. הנציג בכנסת של חסידות בעלז, שקיימה את חתונת הענק ומתבלטת בהתעלמות מהכללים, הוא ח"כ ישראל איכלר.

6. אין שום דיבר שמחייב לפתוח את החינוך החרדי במקום ללמוד בבתים, ואין שום ציווי להעביר את החגים דווקא אצל הרבי. אלא שבסגר הראשון בחורים הסתובבו ברחובות ואיבדו קשר עם המסגרת. גרוע מכך - הזמן הפנוי מאפשר להתנסות באפשרויות הבלתי מוגבלות של האינטרנט. הרבנים חרדים מאובדן השליטה על הצעירים ומהאפשרות שהם יגלו שיש חיים אחרים בחוץ, יותר משהם חרדים מהקורונה. גם האירועים ההמוניים בחסידויות נועדו למנוע מהחסידים לגלות אפשרות של חיים בלי מסגרת. מדינה שלה נכנסה לסגר והפסידה עשרות מיליארדים רק כדי לשמר את שליטת ההנהגה החרדית בציבור שלה.

7. הנתונים יחד עם שורת הפרות הסגר מוכיחים: הטענה שהציבור החרדי הוא ברובו ציבור ממושמע, היא שקר. במציאות, ציבור זה שולח בהמוניו את ילדיו לבתי ספר מפרי חוק ומשתתף באירועים המוניים. אבל כן, יש שם גם אנשים ממושמעים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות