אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עשרות אלפי מפגינים נגד נתניהו בגשרים, בצמתים ובככרות; עימות בין מפגינים לשוטרים בת"א צילום: איי אף פי

עשרות אלפי מפגינים נגד נתניהו בגשרים, בצמתים ובככרות; עימות בין מפגינים לשוטרים בת"א

אלפים צועדים בתל אביב נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. כמה מהם התעמתו עם שוטרים. רחובות מרכזיים נחסמו. בירושלים נעצרו ארבעה כשניסו לצאת לצעדה. בנהריה דווח על ניסיון דריסה של מפגין, בחולון נעצרו שניים שניסו לקרוע דגלי מחאה. הליכוד: "השמאל יפגין ורה"מ יציל חיים"

10.10.2020, 21:53 | כלכליסט ו-ynet

נמשכת המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: אלפי מפגינים יצאו מכיכרות הבימה ורבין בתל אביב לצעדת מחאה ברחובות מרכזיים שנחסמו. במהלך הצעדה התעמתו כמה מהמפגינים עם שוטרים. בירושלים נעצרו ארבעה מפגינים שלטענת המשטרה ניסו לצאת לתהלוכה באופן שלא תואם איתה.

 

המפגינים נושאים שלטים שעליהם נכתב, בין היתר: "לך", "דמוקרטיה או מרד" ו"נתניהו - לכלא". במקביל, רבים יצאו להקפות שניות לרגל שמחת תורה. באשר לעימותים בתל אביב מסרה המשטרה כי "מפירי סדר שצעדו עם מיצגים תקפו שוטרים והתעמתו איתם. הם השליכו לעבר השוטרים את המיצגים, תקפו והתעמתו עמם. מפירי הסדר מתהלכים בצירים המרכזיים תוך חסימת הצירים והפרת הסדר הציבורי". המשטרה קראה למפגינים להימנע מהפרת הסדר הציבורי ו"להימנע מסיכון בריאותו ושלומו של הציבור".

השוטרים מול מפגין בתל אביב, צילום: איי אף פי השוטרים מול מפגין בתל אביב | צילום: איי אף פי השוטרים מול מפגין בתל אביב, צילום: איי אף פי

 

 

עימותים בין המשטרה למפגינים בתל אביב, צילום: איי אף פי עימותים בין המשטרה למפגינים בתל אביב | צילום: איי אף פי עימותים בין המשטרה למפגינים בתל אביב, צילום: איי אף פי

 

   , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי    , צילום: איי אף פי

 

 

 

מפגינים על גשר ההלכה
מפגינים על גשר ההלכה צילום: שי סלינס

 

מפגינים בגשר יהודית בתל אביב, צילום: דניאל וסרשטרום מפגינים בגשר יהודית בתל אביב | צילום: דניאל וסרשטרום מפגינים בגשר יהודית בתל אביב, צילום: דניאל וסרשטרום

 

המחאה בפרדס חנה, הערב, צילום: אלעד גרשגורן המחאה בפרדס חנה, הערב | צילום: אלעד גרשגורן המחאה בפרדס חנה, הערב, צילום: אלעד גרשגורן

 

מפגינים בגבעתיים, צילום: עופר צור מפגינים בגבעתיים | צילום: עופר צור מפגינים בגבעתיים, צילום: עופר צור

 

מפגינים בכפר סבא, צילום: עמיר קורץ מפגינים בכפר סבא | צילום: עמיר קורץ מפגינים בכפר סבא, צילום: עמיר קורץ

 

 

המחאה נגד נתניהו בצומת לכיש, צילום: הדגלים השחורים המחאה נגד נתניהו בצומת לכיש | צילום: הדגלים השחורים המחאה נגד נתניהו בצומת לכיש, צילום: הדגלים השחורים

 

מפגינים בכיכר רבין בתל אביב מפגינים בכיכר רבין בתל אביב מפגינים בכיכר רבין בתל אביב

 

גם במוקדים נוספים ברחבי הארץ יצאו אלפים למחות. ברחוב בלפור בירושלים, סמוך למעון ראש הממשלה, עמדו המפגינים בצפיפות ושוטרים רשמו להם דו"חות. לטענת המוחים, המשטרה לא אפשרה להם להתפרס, חסמה חלק מהרחוב וכרזה להם לעטות מסכות ולשוב על עקבותיהם אם הם נמצאים במרחק של מעל קילומטר ממקום מגוריהם. בנוסף, המשטרה חוקרת תלונה על ניסיון דריסה של מפגין בצומת נהריה על-ידי רוכב אופנוע שלדבריו עלה על המדרכה, כמעט פגע בו - ונמלט. בחולון נעצרו שניים שניסו לקרוע דגלים של מוחים.

 

מהליכוד נמסר בתגובה על המחאות: "הפגנות השמאל שמשודרות בשידור חי בטלוויזיה לא יכולות לטשטש את העובדה שראש הממשלה נתניהו מוביל בהצלחה את הסגר שמוריד את התחלואה. בשעה שראש הממשלה מנהיג יציאה זהירה ואחראית מהסגר, כולל פתיחת עסקים קטנים, מדינות מרכזיות באירופה רק ייכנסו לסגר. שהשמאל ימשיך להפגין - וראש הממשלה נתניהו ימשיך להציל את חייהם של אזרחי ישראל".

 

בנגב הפגינו מהערבה ועד באר שבע, בערד, בדימונה, בצומת להב ובמדרשת בן גוריון, שם הפגינו עם עפיפונים שעליהם נכתב "לך". בקיבוץ משמר הנגב הפגינו ותיקי הקיבוץ על קלנועיות. גיל, חבר הקיבוץ, סיפר כי "הודענו לתושבי הקיבוץ להגיע למפגן למען הדמוקרטיה. התייצבו חברים רבים ממייסדי הקיבוץ, שעלו לקרקע בערב יום כיפור בשנת 1946. זה היה מרגש לראות את ותיקי הקיבוץ מפגינים על קלנועיות. זה היה מפגן עוצמה מרגש של אזרחים שדואגים לעתיד הנכדים שלהם". 

 

מצפה רמון, היום, צילום: אירוס חיון רוזנפלד מצפה רמון, היום | צילום: אירוס חיון רוזנפלד מצפה רמון, היום, צילום: אירוס חיון רוזנפלד
מפגינים בהוד השרון, צילום: שחף אפרת מפגינים בהוד השרון | צילום: שחף אפרת מפגינים בהוד השרון, צילום: שחף אפרת

מהמשטרה נמסר כי התהלוכה בתל אביב לא חוקית, וכי "המפגינים צועדים על צירי תנועה מרכזיים, לא מקפידים על רווחים כנדרש ובכך מסכנים את שלומם ובריאותם ואת שלום משתמשי הדרך. כוחות המשטרה במקום וכעת מבצעים הכוונה של התנועה לצירים חלופיים. המשטרה קוראת לציבור לחדול מהפרת החוק, לגלות אחריות אישית וציבורית ולהירתם למאמץ הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה.

 

קודם לכן אמר גורם במשטרה כי הכוחות לא מעוניינים להפריע למחאה - אם זו תתנהל על-פי החוק וההנחיות. עם זאת, הוא ציין כי צעדות "מסכנות באופן ממשי את הצועדים. שאם חלילה מישהו ייפגע - במזיד או בשוגג - על ידי כלי רכב או חלילה מפגע - הדבר יהיה באחריות של כל אחד ואחד מהשותפים לתכנון, וביצוע. אנחנו ערוכים לכל תרחיש".

מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, התייחס מוקדם יותר לאירועי שמחת תורה ולמחאות ברחבי הארץ: "גם בערב זה יפעלו השוטרים לאכוף את התקנות ולאפשר את חופש הביטוי בגבולות החוק. מנגד, לא נאפשר אלימות מכל סוג, בין אם אלימות המופנית כלפי מפגינים או אלימות מצדם של אזרחים כלפי השוטרים ונפעל בנחישות נגד מפרי סדר וחוק".

ניצב כהן הוסיף: "אני מחזק את ידי השוטרים. משימת השוטרים מורכבת וחשובה. לא נאפשר פגיעה מכל סוג שהיא בשוטרים הפועלים לשמירה על שלום הציבור ובריאותו. בימים מורכבים אלו אני קורא לציבור כולו לגלות אחריות, לכבד את החוק, להימנע מאלימות ומהפרות של החוק והסדר כדי שיחד נעבור את התקופה הקשה הזו ונבלום את התפשטות הנגיף".

ב"דגלים השחורים" מסרו כי "זהו ערב היסטורי שמקרב אותנו להחלפת נתניהו. לישראלים ולישראליות שיצאו בכל המדינה מגיעה הנהגה שעובדת עבורם. מדינת ישראל נמצאת בסגר שנועד לעצור את ההפגנות לא את הקורונה. מגפה של שנאה והסתה מפלחת את ישראל והתרופה היא החלפת ראש הממשלה. ביום שני יש הצבעת אי- אמון. היום העם הצביע אי-אמון. כדאי שגם הכנסת תעשה זאת".

מוקדם יותר הפגינו רבים גם בנגב. במדרשת בן גוריון מחו עשרות עם עפיפונים שעליהם נכתב "לך". כמו כן, בקיבוץ משמר הנגב הפגינו ותיקי הקיבוץ על קלנועיות. גיל, חבר הקיבוץ, סיפר כי "הודענו לתושבי הקיבוץ להגיע למפגן למען הדמוקרטיה. התייצבו חברים רבים ממייסדי הקיבוץ, שעלו לקרקע בערב יום כיפור בשנת 1946. זה היה מרגש לראות את ותיקי הקיבוץ מפגינים על קלנועיות. זה היה מפגן עוצמה מרגש של אזרחים שדואגים לעתיד הנכדים שלהם".

ביום חמישי האחרון, נזכיר, נרשמו כמה אירועי אלימות נגד מפגינים, שבמהלכם הושלכו ביצים וחפצים לעבר צועדים מחלונות בתים. המפגינים צעדו ממרכז תל אביב, כ-14 ק"מ, עד לכיכר השעון ביפו. בדרכם חזרה למרכז העיר, נעצרו הצועדים על-ידי שוטרים שהקיפו אותם בשכונת פלורנטין - שם הוחזקו כשעה ולא ניתנה להם האפשרות לשוב לביתם. לעשרות מפגינים נרשמו דו"חות בגין אי-עטיית מסכות, התקהלות אסורה ועל הימצאותם במרחק של יותר מק"מ מביתם. רק בהמשך הערב הורשו המפגינים לחזור לביתם לאחר שהציגו לשוטרים תעודות זהות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות