אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרב קניבסקי חזר בו והנחה לא לפתוח את הלימודים עד להסכמה עם הרשויות באדיבות: מגזין העולם החרדי

דיווח שוטף

הרב קניבסקי חזר בו והנחה לא לפתוח את הלימודים עד להסכמה עם הרשויות

ד"ר שרון אלרועי פרייס: "המספרים מעודדים אבל עוד לא הגענו ליעד"; סגן שר הבריאות, יואב קיש, אמר בוועדת החוקה כי אם מספר הנדבקים היומי יירד ל-2,000 ושיעור החיוביים ל-5%, אפשר יהיה להתחיל ב-18 באוקטובר ביציאה מהסגר; גמזו משנה את המדיניות: בדיקות באזורים אדומים - גם בלי תסמינים

11.10.2020, 22:17 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

22:15 - הרב קניבסקי חזר בו והנחה לא לפתוח את הלימודים עד להסכמה עם הרשויות

הרב חיים קניבסקי, מנהיג הזרם הליטאי, הנחה שלא לפתוח את הלימודים בתלמודי התורה עד להסכמה עם הרשויות. לדברי מקורביו, "הרב הסכים לדחות את הלימודים בכמה ימים כדי למצות את המשא ומתן מול הרשויות". מוקדם יותר הנחה הרב קניבסקי את מנהלי מוסדות החינוך לקיים מחר לימודים אך הוסיף כי עדיף לעשות זאת בתיאום עם רשויות המדינה ובאישורן.

22:00 - משרד הבריאות: 514 נדבקים נוספים מחצות, 1,980 נפטרו מפרוץ המפגה

משרד הבריאות עדכן כי מחצות ועד השעה 19:00 אובחנו 514 נדבקים מאומתים חדשים לנגיף הקורונה. בכך מניין החולים הפעילים בארץ עלה ל-59,854 בני אדם. מספר הבדיקות שנערכו במהלך היום היה נמוך - 7,853, מתוכן 6.5% נמצאו חיוביות. בנוסף, מספר החולים שמצבם מוגדר קשה עומד על 824 בני אדם, מהם 230 מונשמים. 18 חולים נפטרו כתוצאה מסיבוכי הנגיף מחצות. כמו כן משרד הבריאות עדכן כי ביום חמישי נפטרו 50 חולים, המספר הגבוה ביותר של נפטרים ליום, ובכך עלה מניין הנפטרים מפרוץ המגפה ל-1,980 בני אדם.

20:30 - הרב קניבסקי לראשי מוסדות החינוך: חזרו מחר ללימודים

 

הרב חיים קניבסקי, המנהיג הבכיר בציבור החרדי, הורה למנהלי מוסדות חינוך לקיים מחר (יום ב') לימודים - למרות הסגר הכללי וההשבתה הכללית של מערכות החינוך האחרות. במענה למנהלים שפנו אליו בעניין עם תום חופשת החגים אמר הרב כי צריך לפתוח את בתי הספר ותלמודי התורה, אך הוסיף כי עדיף לעשות זאת בתיאום עם רשויות המדינה ובאישורן.

 

הוראתו של הרב קניבסקי, שבעצמו חולה בקורונה, מתייחסת לפי שעה למוסדות יסודיים לבנים של הזרם הליטאי שאותו הוא מנהיג. אף שהאמירה הייתה מעורפלת, יש בה קריאת כיוון ברורה, והערכה היא כי חלק מהמוסדות אכן יפעלו על פיה.

 

ועם זאת, מכיוון שלא מדובר בהוראה חד-משמעית, בתי ספר רבים צפויים להמשיך במתכונת של למידה מרחוק ולהמתין כמה ימים עד שתתבהר אסטרטגיית היציאה מהסגר. בזרם החסידי צפויים רוב המוסדות ליישר אף הם קו עם הנחיות הממשלה - חוץ מכמה חצרות ומהפלגים הקיצוניים שהפרו אותן בחודשים האחרונים.

בישיבות (גילאי תיכון ומעלה) מסתיימת חופשת החגים רק בתחילת השבוע הבא. ראשיהן מקיימים בימים אלה מגעים מול משרד הבריאות בחיפוש פתרון שיאפשר את הפעלתן, לאחר כישלון מתווה הקפסולות שלפיו פעלו עד עתה. בינתיים אין הסכמה בין הצדדים.

הרב קנייבסקי, באדיבות: מגזין העולם החרדי הרב קנייבסקי | באדיבות: מגזין העולם החרדי הרב קנייבסקי, באדיבות: מגזין העולם החרדי

19:30 - לקראת יציאה מהסגר: "המספרים מעודדים אבל עוד לא הגענו ליעד"

לקראת הדיון בקבינט הקורונה ביום שלישי, קיימה היום (א') ממלאת מקום ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, שרון אלרועי פרייס, תדרוך לתקשורת בעניין שלבי היציאה מסגר הקורונה של תקופת החגים. בפתח הדברים היא אמרה: "הנתונים היום מעודדים, אבל אלו נתונים של סוף השבוע ולכן אנחנו מאוד זהירים. אנחנו עדיין לא חושבים שהגענו ליעד. נראה את הנתונים של היום ומחר. אנחנו מקווים שעם השליטה על התחלואה יירדו מספרי המתים והחולים הקריטיים".

היא הציגה את מה שהיא מגדירה כ"אסטרטגיית מניעת הסגר הבא" של משרד הבריאות, והסבירה כי בין השלבים שהיא עומדת לפרט יחלפו לפחות שבועיים.

 בשלב ראשון, בתום הסגר הנוכחי, וללא תאריך נקוב, יחזרו ללימודים גילאי 6-0. באותו שלב יחלו גם לעבוד משרדים ללא קבלת קהל, ייפתחו גנים לאומיים, תותר שהייה בחופים ויתאפשר טייק אווי ממסעדות. התחבורה הציבורית תעמוד על קיבולת של 50%.

בשלב השני, שיגיע שבועיים אחר כך, יחזרו ללימודים כיתות א'-ד', יחזרו טיפולים לא רפואיים והרפואה המשלימה. בשלב השלישי כבר נראה את פתיחתם של בתי מסחר, בתי תפילה, משרדים עם קבלת קהל וכן צימרים.

השלב הרביעי בתוכנית כולל שלושה תחומים שחסרים להרבה ישראלים: חדרי כושר, מסעדות ובתי הקפה. שבועיים לאחר מכן ייפתחו במסגרת השלב החמישי בתי המלון והבריכות.

תלמידי כיתות ה' עד י"ב ישובו ללימודים רק בעוד כמה חודשים במסגרת השלב השישי של התוכנית, ובשלב שלאחר מכן שתרבות הפנאי, הכנסים והתערוכות. הזוגות שמחכים להתחתן בגני ואולמות האירועים יצטרכו לחכות עד לשלב השמיני של התוכנית. 

שרון אלרעי פרייס , צילום: יריב כץ שרון אלרעי פרייס | צילום: יריב כץ שרון אלרעי פרייס , צילום: יריב כץ

17:45 - רה"מ: נפתח עסקים ללא קהל וחינוך לגיל הרך - בהדרגה ובזהירות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לפני הדיון בלשכתו לקראת ההכנות לקבינט כי "אנחנו נפתח את העסקים שלא מקבלים קהל, נפתח את מערכת החינוך לגיל הרך אבל נעשה את זה בשלבים, בהדרגה ובזהירות, עם מדדים ברורים למעבר משלב לשלב".

16:35 - כחול לבן תדרוש הסרת חלק מהמגבלות אם תמשיך הירידה בתחלואה עד שלישי

 

שרי כחול לבן צפוים לדרוש בדיון אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו על הסרת חלק מהמגבלות אם מגמת הירידה בתחלואה תימשך עד יום שלישי. בדרישות תיכלל חזרה מיידית לפעילות של עסקים ללא קבלת קהל, פתיחת מערכת החינוך עד גיל 6 מהשבוע הבא, טיסות למטרות עסקיות ואי הארכת מצב החירום המיוחד.

14:25 - סגן שר הבריאות יואב קיש: "נראה עלייה בתחלואה? אמליץ לא לפתוח ביום א'"

סגן שר הבריאות הציג בוועדת החוקה, חוק ומשפט את מתווה היציאה מהסגר, ואת שלבי הפתיחה . "אני מקווה שביום ראשון נהיה עם 2,000 נדבקים שזה סביב ה-5% מאומתים, ומקדם ההדבקה ה-R יהיה 0.8. אם נהיה שם, יום ראשון לגיטימי מבחינתי", אמר ח"כ יואב קיש מהליכוד על השלב הראשון, שבו לפי המתווה יחזרו הילדים לגנים.

לעומת זאת, קיש הבהיר כי "אם נגלה שלאור אירועי ראש השנה ויום כיפור היו הדבקות, ובכמה הימים הקרובים נראה עלייה בתחלואה, לצערי אני לא חושב שאמליץ על פתיחה ב-18 באוקטובר. אנחנו עדיין ברמות של סביב ה-10% מאומתים, ברמת תחלואה מאוד גבוהה.

סגן שר הבריאות יואב קיש סגן שר הבריאות יואב קיש סגן שר הבריאות יואב קיש

"כולנו רואים ירידה בתחלואה וזה הישג של עם ישראל שהפנים את המצב החמור, זה לא מאחורינו", אמר קיש מהליכוד. "היום אנחנו עם 850 חולים קשים. אם לא היינו בסגר והציבור לא היה פועל באחריות, היינו יכולים להיות בקריסת מערכת הבריאות".

לדבריו, "במדרגה הבאה זה ברור לנו שישלבו את פתיחת הגנים, ספורט והפגנות במתווה. חתונות לא אפשרי לקיים בסגר". ח"כ איילת שקד הגיבה: "זה לא נכון. משרד המשפטים הורה למל"ל לאפשר חתונות גם במצב חירום מיוחד ל-20 איש".

"בנינו תוכנית שמתבססת על שחרור לפי רמת הסיכון", הוסיף קיש. "בהתחלה קודם כל מה שבחוץ ייפתח - מקומות עבודה ללא קהל, טייק אווי, שמורות טבע ולאט-לאט זה ייכנס לבפנים עם קהל מצומצם ואחרי זה עם קהל יותר גדול, אז ייפתחו אולי המסחר, בתי הכנסת והצימרים".

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר מש"ס, כינה זאת "הופכים את אילת לחוץ לארץ". לפני כן הזהיר מהטלת סגרים אזוריים בתום הסגר הכללי: "אנשי המקצוע לא יכולים רק להדליק רמזורים אלא חייבים לתת תכנית פעולה אלטרנטיבית, איך אנשים יחיו באותה עיר שבה צריך לשים סגר מהודק. אם יהיו רק סיסמאות ומסיבות עיתונאים שוב, לא תהיה תוכנית".

 

13:40 - סגן שר הבריאות: מקדמים מתווה לפתיחה הדרגתית של אילת

סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש, אמר במהלך דיון ועדת החוקה כי נעשים מאמצים לקידום מתווה שיאפשר פתיחה מדורגת של העיר אילת: "מקדמים מתווה לפתוח את אילת, להקפיץ אותה בשלבים. לייצר מתווה בדיקות מהירות עם ראש העיר".

 

טבלת נדבקים על פי ישוב

 

 

 

12:45 - גנץ: "אעמוד על כך שבכפוף למגמת הירידה בתחלואה נפעל לפתיחה מבוקרת"

 

שר הביטחון בני גנץ התייחס למגמת הירידה בתחלואה במעמד חניכת מחלקות 'כתר' של צה"ל בבית החולים רמב"ם בחיפה: "אני מתכוון לעמוד על כך שבכפוף להמשך מגמת ירידה בתחלואה נפעל לפתיחה מבוקרת, מדורגת מנוהלת ומפוקחת של מה שניתן לפתוח על מנת שנוכל להיכנס לשגרת קורונה תוך פתיחה של המשק בצעדים מדודים ומבוקרים".

12:40 - 9,952 דו"חות על הפרת הגבלות הקורונה בסוף השבוע

במהלך סוף השבוע, שבו חל חג שמחת תורה, נרשמו על ידי המשטרה 9,952 דו״חות בעקבות ההפרות השונות של הגבלות הקורונה. כך עולה מסיכום פעילות הסופ"ש במסגרת מבצע "אחריות מנצחת" למאבק הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה שהוציאה היום המשטרה. מרביתם של הדו"חות - 7,260 - ניתנו בשל יציאה ממקום מגורים למטרה או פעולה שנאסרה. 1,998 דו״חות ניתנו בגין אי עטית מסיכה, 134 דו"חות בגין הפרות חובת הבידוד, 84 דו״חות בגין הפרות שונות של בתי עסק, 350 דו"חות בגין שהייה במקום שנאסר וכן 94 דו"חות בשל סירוב להוראות שוטר לפיזור התקהלות שנאסרה. (עמיר קורץ)

 

חולים פעילים מול מחלימים

 

 

11:45 - גמזו משנה את המדיניות: בדיקות באזורים אדומים - גם בלי תסמינים

שוב שינוי במדיניות הבדיקות: פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו הנחה בהערכת המצב הבוקר (יום א') את קופות החולים לבצע בדיקות קורונה לכל דורש באזורים אדומים וללא הפניית רופא - גם לאלו שלהם כלל אין סימפטומים של הדבקה בקורונה.

גמזו התייחס לנושא אתמול בעת סיור שערך בכפר הדרוזי ג'וליס בצפון. "לכו להיבדק. אם אתה חושב ומרגיש קצת חשד, אם היית קרוב לחולה, התקהלות, ארוחה עם חבר ולא שמרת על הכללים - לך להיבדק", אמר. "אי אפשר לחסל קורונה בלי להיבדק, יכול להיות שאיש בריא הוא מאומת, ויכול להדביק. כל אדם, גם אם מרגיש בריא, אבל יש חשד - שיילך להיבדק". עם זאת, בשלב זה לא ברור אם משרד הבריאות יישר קו עם ההנחיה של גמזו.

 

טבל ישובים על פי תוכנית רמזור

 

 

 

 

פרופ פרופ' רוני גמזו | צילום: לע"מ פרופ

 

כבר כיום בעמדות הדיגום של פיקוד העורף ניתן להיבדק ללא הפניית רופא, אולם גמזו שואף להרחיב עד כמה שניתן את מספר הבדיקות היומי. הרקע להנחיה היא הירידה במספר הבדיקות שבוצעו. בעוד שמספר הבדיקות לפני יותר משבוע עמד על מעל ל-60 אלף בחלק מהימים, בשבוע האחרון הוא לא עלה על 50 אלף. אתמול, בשבת, אובחנו תוצאות של 12,219 בדיקות בלבד לאיתור נדבקים.

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אמר הבוקר באולפן ynet כי "היינו מאוד רוצים שיהיו 30 אלף בדיקות יומיות. יש ירידה לעומת ה-60 אלף, וזה נובע בעיקר מזה שפשוט אנשים פחות רוצים לבוא להיבדק. אין לנו שום ירידה ביכולות שלנו, להפך". (אדיר ינקו)

 

11:20 - שירות התעסוקה: מאז יום חמישי - 5,448 דורשי עבודה חדשים

מהדיווח האחרון ביום חמישי ועד הבוקר ב-7:00, נרשמו 5,448 דורשי עבודה חדשים, כך על פי נתונים של שירות התעסוקה. מאז 17.9.2020, יום לפני תחילת הסגר, נרשמו בשירות התעסוקה 232,573 דורשי עבודה - מהם 206,300 עקב יציאה לחל"ת ו-26,273 מסיבות אחרות. מבין דורשי העבודה שנרשמו מאז 17.9.2020, עבור 164,766 זהו רישום שני או יותר מאז תחילת משבר הקורונה בחודש מרץ (71% מסך כל הנרשמים בגל הזה – ולא כ-80% כפי שהיה בימי הסגר הראשונים). כיום רשומים בשירות התעסוקה 959,294 דורשי עבודה, מהם 612,923 בחל"ת.

 , צילום: באדיבות שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה  , צילום: באדיבות שירות התעסוקה

10:55 - ראש מועצת שוהם: בהיעדר פיתרון, לא נאפשר כניסת מורים מיישובים אדומים

ראש מועצת שוהם, איתן פטיגרו, הודיע כי בהיעדר פיתרון ארצי, ייאלץ לנקוט צעד חד צדדי ולמנוע כניסת עובדי הוראה מיישובים אדומים למערכת החינוך בשוהם. פטיגרו הודיע על ההיערכות לפרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו ולשר החינוך יואב גלנט.

 

08:15 - משרד הבריאות: 887 חולי קורונה אובחנו אתמול

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 887 חולי קורונה. מצבם של 825 חולים מוגדר קשה ומספר המונשמים עומד על 214. אתמול התבצעו 13,387 תוצאות בדיקות. שיעור החיוביים מבין הנדבקים ירד ל-7.3%, הנתון הנמוך ביותר מתחילת ספטמבר.

 

1,563 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים. מצבם של 825 מהם מוגדר קשה. 214 מחוברים למכונות הנשמה. מפרוץ המגפה נפטרו 1,941 חולי קורונה.

 

מחלקת קורונה בבית החולים איכילוב , צילום: רויטרס מחלקת קורונה בבית החולים איכילוב | צילום: רויטרס מחלקת קורונה בבית החולים איכילוב , צילום: רויטרס

 

 

08:00 - מומחים לבריאות הציבור: להתחיל ניידית בפתיחה הדרגתית של מערכת הבריאות 

 

על רקע הצהרת מנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי, כי אם מגמת הירידה בנדבקים תימשך המסגרות לגיל הרך וגני הילדים ייפתחו כבר בשבוע הבא, קוראים מומחים לבריאות הציבור להתחיל בפתיחה הדרגתית של המערכת באופן מיידי.

בהנחה שהמצב יוסיף להשתפר, העריך לוי ביום שישי בשיחה עם ynet כי יש אפשרות לפתיחת גני הילדים והמסגרות לגילי לידה עד שלוש תוך שבועיים. לפי לוי, בתי הספר לא ייפתחו בפעימת ההקלות הראשונה. גם לפי מתווה היציאה של משרד הבריאות, כיתות א' עד ד' לא ייפתחו לפני 1 בנובמבר, ואילו כיתות ה' עד י"ב יחזרו ללימודים רק בסוף דצמבר.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

אלא שבמשרד החינוך מחזיקים בנתונים שלפיהם רק ב-510 בתי ספר, שהם עשרה אחוזים מכלל בתי הספר בישראל, מרוכזת עיקר התחלואה (הרוב מתוכם ‑ מהמגזר החרדי). בהערכה גסה, ב-2,000 בתי ספר אין חולים, וב-2,700 בתי ספר יש שני חולים בממוצע בכל בית ספר. שר החינוך יואב גלנט יציע היום לממשלה לפתוח את הגנים ואת בתי הספר עד כיתות ו' – ולסגור רק את 510 בתי הספר הבעייתיים. גלנט יציע בין השאר שיטת רמזור בשני צבעים - ירוק ואדום - כאשר המוסדות בערים האדומות ייסגרו והמוסדות בערים הירוקות יפעלו. בנוסף הוא ימליץ לפתוח את המערכת בהדרגתיות ולא להמתין חודשיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות