אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התעשיינים ולשכות המסחר: שהעיריות יממנו את עליית תעריפי המים לעסקים צילום: צביקה טישלר

התעשיינים ולשכות המסחר: שהעיריות יממנו את עליית תעריפי המים לעסקים

לטענת התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, הרשויות המקומיות מקבלות מתאגידי המים דיבידנדים בסך עשרות מיליוני שקלים מדי שנה. השבת הדיבידנדים חזרה למשק תוכל להפחית את התעריף לצרכנים, וכך תימנע פגיעה חמורה בעסקים בזמן משבר כלכלי

11.10.2020, 15:03 | ליאור גוטמן
התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר פנו לרשות המים בבקשה לגלגל את התייקרות תעריפי המים לעסקים על חשבון הקופות של הרשויות המקומיות. במכתב ששלחו לקראת קביעת תעריף המים החדש עבורן הן מסבירות ש"הרשויות המקומיות מקבלות מתאגידי המים דיבידנדים בסך עשרות מיליוני שקלים מדי שנה. השבת הדיבידנדים חזרה למשק המים, יוכלו להפחית את התעריף לצרכנים".

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, שר משאבי המים זאב אלקין ביקש מרשות המים לבדוק אפשרות של הוזלת התעריף עבור משקי הבית בשל השהות הממושכת בבתים שמקורה בסגר והגבלות תנועה בתקופת משבר הקורונה. תעריפי המים לצרכני המים הביתיים הינם מדורגים: מדרגה ראשונה לכמות מים בסיסית – כלומר עד 3.5 מ"ק לכל נפש בכל חודש ולא פחות מ-7 מ"ק ליחידת דיור – עבורה נקבע תעריף ראשוני ונמוך יחסית. כל כמות מעבר לכך מחייבת את הצרכן בתשלום גבוה יותר. בשימוע שיצא בחודש שעבר טוענת רשות המים שהגדלת מכסת הבסיס למשקי הבית עד ל-4 מ"ק לחודש תוביל לחסכון של כ-150 שקל לשנה. מנגד, התעשייה תספוג עליית תעריפים שתממן את ההטבות למשקי הבית.

השר  זאב אלקין, צילום: עמית שעל השר זאב אלקין | צילום: עמית שעל השר  זאב אלקין, צילום: עמית שעל

אפשרות נוספת שקשורה לקופת הרשויות המקומיות היא הנחה בארנונה. "על פי הודעת שר המים ומועצת הרשות, הבקשה לשינוי היא בעקבות בקשה של ראשי רשויות מקומיות. ראשי הרשויות המקומיות אינם משפיעים באופן ישיר על תעריפי המים, אולם יש בידם כלי שבשליטתם: תשלומי הארנונה, ומתוך כ- 250 רשויות, 49 רשויות ביקשו העלאה ממשרד הפנים העלאה נוספת "חריגה" בתשלומי הארנונה. הפחתת שיעורי הארנונה בתקופת משבר הקורנה היא מהלך מתבקש, מצער כי ראשי הרשויות המקומיות מתעלמים מהמצב הכלכלי הקשה, ונמנעים מלפעול ולבקש ממשרד הפנים אישור להפחתה דרסטית בתעריפי הארנונה הן לעסקים והן למשקי הבית", אומרים שם.

ההצעה האחרונה היא שאם הרשויות המקומיות לא יממנו את ההתייקרות, אזי "מימון התוספת לתעריף המים מתקציב משרד המים: עלות הקמת משרד המים וההפרדה ממשרד האנרגיה צפויה לעלות למשלם המיסים מיליוני שקלים בשנה. העלות כוללת, בין היתר, מימון ל- 4 שנים של יועצים לשר, עלות נהג שנתית, עלות אחזקת הלשכה (ארנונה, מים, חשמל והוצאות) עלות רכבים ואחזקת רכב, אבטחה, ותפעול. לכן, מוצע כי ההטבה למשקי הבית תמומן ע"י הסטת תקציבים ממשרד המים".

השורה התחתונה של כל ההצעות היא אחת - אם הן לא יתקבלו אזי עלולה להרשם פגיעה חמורה בעסקים בזמן משבר כלכלי. "סך צריכת המים של המגזר העסקי עומדת על כ-172 מיליון מ"ק ונאמדת ב-5.1 מיליארד שקל בשנה. התייקרות התעריפים המבוקשת הינה המשך להתייקרות התעריפים בשנת 2019 מצטברות להתייקרות של 11% אשר הסתכמו בלמעלה מ- 200 מיליון שקל על המגזר העסקי. בתקופה מורכבת זו בה המגזר העסקי נלחם על הישרדותו העלאת תעריף מים היא נדבך נוסף בהעמסת קשיים ועלויות שבסופו של דבר צפויים להתגלגל לצרכן", אומרים שם.

מלשכת אלקין נמסר בתגובה ש"בניגוד לנטען במכתב, השר אלקין לא דרש להעלות את תעריף המים למגזר העסקי. השר אלקין ביקש ממועצת רשות המים, לבחון אפשרות להגדיל את מכסת המים במחיר הנמוך (הכמות המוכרת) לצרכנים ביתיים, לאור העלייה בצריכת המים במגזר הביתי, הנאמד בכעשרה אחוזים. העלייה בצריכה נובעת מהסגר שהוטל על ידי הממשלה, דבר שגרם לשהייה ממושכת יותר בבתים, ובעקבות זאת - גידול בחשבונות המים. יודגש, כי לא הוחלט כלל, שיש לייקר את מחיר המים למגזר העסקי. ועל רשות המים לבחון את מגוון האלטרנטיבות. נציין, כי השר טען בפני מועצת רשות המים, כי בפועל משק המים קיבל הכנסות לא צפויות לאור עליית צריכת המים, ובנוסף השנתיים הגשומות יביאו להקטנת כמות המים הנרכשת מהתפלה בשנת 2021, דבר שיחסוך כסף רב למשק המים. לאור זאת, כלל אין וודאות, כי השינוי המוצע, יגרום לעליית תעריף המים הגבוה"

מרשות המים נמסר בתגובה ש"בעקבות פניית השר למשאבי מים, זאב אלקין, החליטה מועצת רשות המים לצאת להליך שימוע ציבורי שייבחן את הגדלת כמות המים המוכרת המשולמת בתעריף הנמוך. בעת קבלת החלטה זו הוצגה למועצה סקירת רשות המים לעניין ההשפעה הכלכלית של צעד כאמור על הצרכנים הפרטיים והעסקיים. מועצת רשות המים מבינה את הקשיים שעמם מתמודדים אזרחי המדינה בעת הזו, ובכלל זה העסקים על גווניהם. כלל עמדות הציבור שיוגשו במהלך השימוע ישקלו על ידי המועצה בכובד ראש בעת הדיון וקבלת ההחלטה הסופית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות