אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: הממשל האמריקאי רוצה להכריח את גוגל למכור את כרום צילום: TheNextWeb

דיווח: הממשל האמריקאי רוצה להכריח את גוגל למכור את כרום

אם הדיונים יבשילו למהלך הזה, זאת תהיה הפעם הראשונה מזה עשורים שחברה אמריקאית תחויב להתפרק מנכסיה באשמת ניצול מעמד דומיננטי. גורמים שונים בארה"ב גם העלו תהיות בקשר לתזמון הנוכחי של חקירת הממשל נגד ענקית הטכנולוגיה, כל כך קרוב לבחירות לנשיאות

12.10.2020, 17:30 | רפאל קאהאן
חקירת ההגבלים העסקיים נגד גוגל שיזם משרד המשפטים האמריקאי מעלה הילוך. על פי דיווח של אתר פוליטיקו אמש (א'), גורמים המעורבים במהלכים ובחקירה נגד ענקית הטכנולוגיה מסרו שהחברה עשויה לספוג מהלומה קשה. המשרד בשיתוף עם התובעים הכלליים של המדינות השונות עשוי להכריח את גוגל למכור את חטיבת הדפדפן כרום, ואף לפרק את עסקי הפרסום שלה, שמהווים להזכיר כמעט כ-90% מהכנסות החברה ומקור רווחיה העיקרי. 

קראו עוד בכלכליסט

אם הדיונים יבשילו למהלך הזה, זאת תהיה הפעם הראשונה מזה עשורים שחברה אמריקאית תחויב להתפרק מנכסיה באשמת ניצול מעמד דומיננטי. גוגל מכניסה היום כ-42 סנט מכל דולר שמשולם על פרסום דיגיטלי כיום, כך על פי הערכה של מחקר שוק שנערך בבריטניה לאחרונה. למעשה כמעט בלתי אפשרי להתחמק מתשלום לגוגל בכל שלב כלשהו בשרשרת הפרסום.

דפדפן גוגל כרום, צילום: TheNextWeb דפדפן גוגל כרום | צילום: TheNextWeb דפדפן גוגל כרום, צילום: TheNextWeb

הדיונים הנוכחיים כוללים גם התייעצויות עם גורמים מתחרים בשוק, כמו גם עם מומחי טכנולוגיה, מו''לים. אנשי משרד המשפטים מעוניינים למצוא את הדרך להתמודד עם המעמד של גוגל וזאת מבלי להביא ליצירת ענקית פרסום אחרת במקומה. במקביל מכינים במשרד המשפטים תביעה נוספת שתבדוק את השליטה של גוגל בשוק החיפוש המקוון. החברה מחזיקה למעשה מעל ל-90% ממנו, כאשר המתחרה הגדול העיקרי שלה הוא בינג של מיקרוסופט שלו אחוזי שימוש בודדים.

החקירה והניסיון לכופף את גוגל בכוח אמנם עונה על טענות רבות של ניצול מעמדה. אך מנגד גורמים שונים בארה"ב גם העלו תהיות בקשר לתזמון הנוכחי של החקירה כל כך קרוב לבחירות לנשיאות בנובמבר הקרוב. כך למשל הנשיא (הדמוקרטי) לשעבר של איגוד התובעים האמריקאי, דאג גנסלר, הסביר "זה נראה מוזר להתניע מהלך מעין זה נגד אחת החברות הגדולות בעולם שבועות לפני הבחירות". עם זאת עד כה הדמוקרטים היו הרבה יותר לוחמניים מהרפובליקנים נגד ענקיות הטכנולוגיה. כמו כן, במקרה של ניצחון של ג'ו ביידן, כנראה שימונה תובע כללי חדש מה שעשוי להביא לפתיחת התיק מחדש, לטוב או לרע. כמובן שאם דומלד טראמפ ינצח, המהלך, ימשיך כסדרו ואולי אף ביתר שאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות