אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה לבג"ץ: אפשר לחזור ולהפגין בבלפור צילום: רפי קוץ

המדינה לבג"ץ: אפשר לחזור ולהפגין בבלפור

מחר בלילה תסתיים תקופת ההכרזה על מצב החירום המיוחד ויפקע תוקפה של הוראת השעה שקבעה בין היתר את "סגר ההפגנות", כך עולה מהודעת המדינה לבג"ץ לקראת הדיונים מחר ב-4 עתירות נגד חוקתיות החוק וחוקתיות התקנות שהותקנו על פיו

12.10.2020, 18:16 | משה גורלי

אפשר לחזור ולהפגין בבלפור החל מיום רביעי. מחר בשעה 23:59 תסתיים תקופת ההכרזה על מצב החירום המיוחד ויפקע תוקפה של הוראת השעה שקבעה בין היתר את "סגר ההפגנות". כך עולה מהודעת המדינה לבג"ץ שניתנה היום לקראת הדיונים שמתוכננים למחר בבוקר בארבע עתירות נגד חוקתיות החוק וחוקתיות התקנות שהותקנו על פיו. את העתירות הגישו התנועה לאיכות השלטון, ח"כ אלי אבידר באמצעות עו"ד חגי קלעי, אמיר השכל ואחרים באמצעות עוה"ד איתן להמן ויאיר נהוראי ובכירי משק, כלכלה ואקדמיה באמצעות עו"ד גלעד ברנע.

קראו עוד בכלכליסט

הפגנת מחאה בבלפור, צילום: יואב דודקביץ הפגנת מחאה בבלפור | צילום: יואב דודקביץ הפגנת מחאה בבלפור, צילום: יואב דודקביץ

בהודעה של מחלקת הבג"צים לבית המשפט נאמר: "נעדכן כי לפי הנמסר עתה ממשרד הבריאות, אין כוונה לבקש מהממשלה להאריך את ההכרזה על מצב החירום המיוחד מעבר למועד הנקוב לעיל" והמועד הוא מחר בלילה בתום שבועיים להכרזת מצב החירום המיוחד.

בינתיים הדיון עצמו לא התבטל. בהודעת התנועה לאיכות השלטון נאמר: "העתירה שלנו היא נגד החוק עצמו, שמסמיך את הממשלה להגביל או לאסור על קיום הפגנות. גם אם כרגע התקנות שמגבילות הפגנות לא יוארכו, הסמכות המטורפת שמעולם לא היתה כמותה במדינת ישראל - לאסור על אנשים להפגין - תישאר כתובה, ומחר בבוקר הממשלה עשויה לעשות בה שימוש פעם נוספת".

הפגיעות בזכות להפגין מותרות לכאורה רק בהתקיים מצב חירום מיוחד שניתן להכריז עליו מכוח חקיקת החוק המתקן לחוק סמכויות הקורונה, שהוא עצמו הוראת שעה שהוגבלה עד ל-30 ביוני 2021. בחוק המתקן שתי הוראות: האחת מאפשרת הכרזה על "מצב חירום מיוחד בשל נגיף הקורונה" והשנייה היא ההוראה המאפשרת לממשלה להגביל את זכות ההפגנה, באמצעות תקנות שתתקין מכח החוק. מכוח הוראות אלה הותקנו התקנות לשבוע ולהוארכו בשבוע נוסף שמסתיים ב-14 באוקטובר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות