אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרג'ין בדרך להנפקה לפי שווי של 200 מיליון דולר

בלעדי לכלכליסט

אנרג'ין בדרך להנפקה לפי שווי של 200 מיליון דולר

החברה מנס ציונה, שעוסקת בהשבחת זרעים מהירה בעזרת בינה מלאכותית, מבקשת לגייס 50‑40 מיליון דולר בהנפקה ראשונית (IPO) בבורסת תל אביב. פועלים IBI יוביל את ההנפקה. בין לקוחות החברה: הייניקן, ברידג'סטון, באייר וסינג'נטה

13.10.2020, 08:53 | גולן חזני
זרעים של צמיחה: אנרג'ין (NRGene) מנהלת תהליך של הנפקה בבורסה בתל אביב לפי שווי של 200 מיליון דולר. את ההנפקה יוביל פועלים IBI כחתם. ל"כלכליסט" נודע כי החברה תנסה לגייס 40‑50 מיליון דולר בהנפקת מניות על בסיס דו"חות הרבעון השני 2020.

קראו עוד בכלכליסט

עד היום גייסה החברה, שהוקמה ב־2010 והחלה לפעול באופן מסחרי ב־2015, 25מיליון דולר בארבעה סבבים, האחרון לפני שלוש שנים וחצי. בין 2010 ל־2015 היתה אנרג'ין חלק מחברת מכתשים אגן (היום אדמה), שגם היתה המשקיעה הראשונה בחברה והשקיעה בה 8 מיליון דולר בסבב הראשון. לאחר המעבר לידיים סיניות לחצה אדמה למכור את החברה, ופלואו נכנסה במקומה, כשרכשה בהדרגה את מניותיה.

גיל רונן, מנכ"ל ומייסד אנרג גיל רונן, מנכ"ל ומייסד אנרג'ין גיל רונן, מנכ"ל ומייסד אנרג

הכנסות החברה ב־2019 עמדו על 10 מיליון דולר וצבר המכירות העתידיות הוא 8 מיליון דולר, אולם מספרים אלה אינם כוללים תקבולים ממכירות עתידיות, שכן החברה מכירה בהכנסות רק עם השלמת הפרויקט.

כספי הגיוס, שבו לראשונה החברה פונה לשוק הציבורי, מיועדים לכניסה לפרויקטים חדשים והרחבת הפריסה הגיאוגרפית, שכיום מתמקדת בארה"ב ומעט באירופה, גם למזרח אסיה ודרום אמריקה.

תחליפי בשר, חיטה ובוטנים

אנרג'ין פועלת, מייעלת ומאיצה השבחה של זרעי צמחים ובעלי חיים. החברה פועלת מנס ציונה ומנוהלת על ידי ד"ר גיל רונן, שהוא גם ממייסדי החברה. בראש הדירקטוריון עומד אסף לוי, מנהל קרן ההשקעות פלואו (FLOW), שהיא המשקיע המרכזי בחברה. רונן שימש בתפקידים בעבר בקומפיוג'ן, אבוג'ן וחברות נוספות בתחום ההנדסה הגנטית. לוי הוא בעל רקע פיננסי מסולומון שוקי הון, לאומי ופריזמה.

אנרג'ין מתיימרת לטפל באתגרים בשוק המזון הבריא, כמו תחליפי בשר בטעם זהה לבשר, חיטה ללא גלוטן או בוטנים ללא אלרגנים. החברה פועלת ב־30 מדינות ומעסיקה 50 עובדים, 40 מהם בנס ציונה והיתר בקנדה וארה"ב. לקוחות החברה אינם רק מתחום המזון. אחת מהם היא חברת הצמיגים ברידג'סטון, שזיהתה שיח במקסיקו שממנו ניתן לייצר גומי משובח, אבל בכמויות קטנות שאינן מסחריות. אנרג'ין נשכרה להשביח את השיח, כדי להגדיל את היקף הגומי שניתן לייצר ממנו.

עד היום ביצעה החברה מעל 150 פרויקטים בחברות אגרוכימיה, חקלאות, מזון ומשקאות, בהן באייר, סינג'נטה, BASF והייניקן.

השבחת זרעים מהירה

השבחה של זן חדש בחקלאות אורכת כיום 15-8 שנה והתאמת זן 6-4 שנים. אנרג'ין מציעה זמן מקוצר לתהליכים אלה, תוך כדי פענוח הגנום של כל גידול. זיהוי הגנים והשבחתם נעשים כאמור באמצעות כלי בינה מלאכותית, הבוחנים את כלל צירופי הגנים, מזהים את צירוף הגנים המיטבי לכל אזור גיאוגרפי וממליצים על אופן שילובם בזנים חדשים הנמכרים לחקלאים.

רוב הפרויקטים של אנרג'ין הם רב־שנתיים, והתקבולים הם לפי פרויקט. בחלק גדול מהפרויקטים עיקר התשלום הוא בתמלוגים ממכירות עתידיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות