אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השאלה הפתוחה לקראת הקבינט: מתי יחזרו הילדים לגנים? צילום: יריב כץ

השאלה הפתוחה לקראת הקבינט: מתי יחזרו הילדים לגנים?

אחרי כחודש של הגבלות יתכנס בצהריים קבינט הקורונה לדון בתוכנית היציאה מהסגר. במוקד יעמוד השלב הראשון שכולל גם את פתיחת הגנים. בצמרת משרד הבריאות לא משקפים קו ברור וגם לא יוצרים קשר עם משרדי החינוך והאוצר: "חוסר אמון מוחלט". אלו המועדים האפשריים לפתיחה

12.10.2020, 23:51 | איתמר אייכנר, ynet
פחות מיממה לדיון בקבינט הקורונה, ובכירי מערכת הבריאות עדיין מספקים מסרים סותרים על פתיחת הגנים ביום א': קבינט הקורונה יתכנס מחר בצהריים (יום ג') כדי להחליט על תוכנית היציאה מהסגר שהוטל לפני כחודש, בערב ראש השנה. במרכז הדיון יעמוד השלב הראשון במתווה היציאה, ומועד תחילתו – יום ראשון הקרוב, או מועד ההגעה ל-2,000 מאומתים ביום ומקדם הדבקה של 0.8.

 

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית היציאה של משרד הבריאות קובעת כי במדרגת היציאה הראשונה, ייפתחו מסגרות החינוך לילדים בגילי 6-0. העומדים בראש מערכת הבריאות מספקים בימים האחרונים מסרים סותרים באשר לכך. הבוקר אמר פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו בריאיון לאולפן ynet במהלך סיור בכפר קאסם שגני הילדים יוכלו להיפתח כבר ביום א'. "הגנים פחות מסוכנים מכל מערכת החינוך", אמר. "זה מאפשר להורים לחזור למעגל העבודה ולפרנס את המשפחה".

 

אל עמדת גמזו הצטרף הבוקר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו, שהצהיר כי ביום ראשון יתחדשו הלימודים בגני הילדים ובמעונות לגיל הרך. גם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי השמיע דברים דומים. ואולם, הערב וגם אמש סתרה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס את כל דברי הבכירים המקצועיים במשרד.

אנחנו נפתח את השלב הראשון שכולל את גני הילדים כאשר נעמוד במדדי תחלואה. אם שואלים אותי היום אם אנחנו נעמוד במדדי תחלואה? אני לא יודעת לענות על זה", היא אמרה בתדרוך שקיימה לתקשורת. "לשאלה הישירה אם גני הילדים ייפתחו ביום ראשון – התשובה היא כרגע לא, כי אנחנו לא עומדים במדדי התחלואה".

פרופ פרופ' גמזו וד"ר אלרעי פרייס | צילום: דנה קופל, אלעד גרשגורן פרופ

 

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין טען שאין מחלוקת בצמרת המשרד, וקבע כי ייתכן שמישהו לא התנסח ברור. "אין לנו ראשון או שני. יש נתוני תחלואה", אמר. "ברגע שנראה שהגענו לנתונים – נפתח". הוא הוסיף כי הנתונים כיום רחוקים מהיעד: "יש אנשים זהירים שאומרים כנראה שעוד לא נגיע לשם. יש סיכוי טוב, אבל כפי שאמרתי – התשובה היחידה האמיתית היא נתוני התחלואה".

ולצד הבלבול בצמרת המשרד שמשדרת מסרים סותרים לציבור, בין משרד הבריאות למשרדי האוצר והחינוך שורר נתק בכל הנוגע לפתיחת מסגרות החינוך לגיל הרך. למעט שיחה בין מנכ"לי משרדי החינוך והבריאות שלשום, לא נוצר אף קשר בין אנשי המשרד – ובראשם השרים יואב גלנט ויולי אדלשטיין.

 

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום: מוטי קמחי שר הבריאות יולי אדלשטיין | צילום: מוטי קמחי שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום: מוטי קמחי

 

 

במשרד החינוך לא מצליחים לקבל תשובות ברורות ממשרד הבריאות על המתווה שהוא מעוניין להחיל על גני הילדים ובהמשך גם בכיתות הנמוכות בבתי הספר. לכל דרישה של משרד הבריאות נדרש גיבוי תקציבי. לדוגמה, לפי הערכות, פיצול כיתות בקרב תלמידי כיתות א' יעלה מיליארד שקל.

עמדת נתניהו: להסתכל על הנתונים

 

ובעוד משרד החינוך מוכן לכל החלופות ונערך לפתיחה של החינוך לגיל הרך ביום א', אמר שר בכיר כי קיים חוסר אמון מוחלט בין משרד האוצר למשרד הבריאות, שסגר את מערכת החינוך אף שכל דרישותיו התקציביות לפתיחת המערכת התקבלו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עצמו תומך בפתיחת החינוך לגיל הרך, אולם נוקט בקו הקשה יותר ומתנה את ההחלטה בנתוני התחלואה. הוא למעשה מאמץ את עמדת משרד הבריאות, ומתייצב מול שרי כחול לבן ושר האוצר ישראל כץ ממפלגתו. כל אלו תומכים גם בפתיחת עסקים שאינם מקבלים קהל.

גן ילדים ריק, צילום: דנה קופל גן ילדים ריק | צילום: דנה קופל גן ילדים ריק, צילום: דנה קופל

שר העבודה והרווחה איציק שמולי אמר כי מסגרות הגיל הרך חייבות להיפתח מיד. "שיעור התחלואה בהן עומד על פחות מחצי אחוז. אם מחליטים ובצדק לפתוח בהדרגה את מקומות העבודה, אין סיבה לשתק מאות אלפי הורים לבתיהם. כשר הממונה על מערכת הגיל הרך, אעמוד על כך בהחלטת הקבינט והממשלה".

לפי התוכנית שהציגה אתמול ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אלרעי פרייס, בשלב הראשון יחזרו לעבודה עסקים שלא מקבלים קהל, ייפתחו גנים לאומיים ושמורות טבע, תותר שהייה בחופים ויתאפשר איסוף עצמי ממסעדות. התחבורה הציבורית תעמוד על קיבולת של 50%. גם נמל התעופה בן גוריון ייפתח לטיסות בהתאם למתווה שהונהג עוד טרם הסגר.

 

ד"ר אלרעי פרייס הבהירה כי המעבר משלב לשלב ייעשה רק לפי מדדי תחלואה, ולא בהתאם לתאריכים קבועים מראש. "יש עקרון שאסור לשבור. אם אנחנו לא רוצים את הסגר הבא - חייבים לנהל את זה לפי מדדי תחלואה. נעבור משלב לשלב לפי מקדם ההכפלה וכמות המאומתים", היא אמרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות