אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אמיר ברמלי הורשע בהונאת משקיעים; ביהמ"ש: "המצגים היו אחיזת עיניים, גניבת דעת"

שופט ביהמ"ש המחוזי בת"א חאלד כבוב הרשיע את ברמלי, הבעלים והמנהל של החברות קלע ורוביקון שקרסו והותירו חובות של כ-300 מיליון שקל; כתב כי "מדובר באדם שהטיל קסם על סביבתו, מניפולטיבי. הייתה לו תוכנית לגייס מאות מיליוני שקלים ממשקיעים לא מנוסים"

13.10.2020, 10:25 | תומר גנון
שופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, הרשיע הבוקר (ג') את אמיר ברמלי, הבעלים והמנהל של החברות קרן קלע ורוביקון שקרסו והותירו חובות של כ-300 מיליון שקל,

בהונאת משקיעים.

קראו עוד בכלכליסט

 

ברמלי, שבמהלך המשפט נגדו נעצר שוב בחשד למעורבות בהונאה נוספת, נמצא במעצר עד תום ההליכים לאחר שעל פי החשד תכנן לברוח מהארץ ביאכטה. "מדובר באדם איש חריף ושנון, הטיל קסם על סביבתו, מניפולטיבי", כתב כבוב. "הייתה לו תוכנית לגייס מאות מיליוני שקלים ממשקיעים לא מנוסים, והמצגים שלו היו הונאה, אחיזת עיניים, גניבת דעת".

אמיר ברמלי בבית המשפט, צילום: עמית שעל אמיר ברמלי בבית המשפט | צילום: עמית שעל אמיר ברמלי בבית המשפט, צילום: עמית שעל

"גרסתו של ברמלי במשפט", המשיך כבוב, "לגבי ההשקעה והשימוש בכספים הייתה מתפתחת, מתגלגלת, מכילה סתירה רבות. שמעתי למעלה מ-170 עדים. התרשמתי שאף אחד מלבד ברמלי לא הבין איך התבצעה הפעילות. חוץ ממנו איש לא ידע מה נעשה בכספים. התנהלותו הייתה קלוקלת. כאשר הוצגו לא עובדות או מסמכים הוא ענה לא לעניין, התחמק, אמר שיספק מידע סותר. 18 מיליון שקלים נמשכו לעסקים הפרטיים שלו". 

כתב האישום שהוגש לפני כארבע וחצי שנים ייחס לברמלי עבירות של גניבה בידי מורשה בהיקף של למעלה מ-400 מיליון שקל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גיוס משקיעים ללא תשקיף, זיוף ועבירות הלבנת הון.

קרן קלע שבבעלות ברמלי, נטען, גייסה מאות מיליוני שקלים ממאות משקיעים, ללא פרסום תשקיף כדין, תוך הבטחת תשואה חריגה כתוצאה מהשקעות בסיכון נמוך ותוך מסירת מצגים כוזבים בדבר אופי ההשקעה.

אמיר ברמלי בביהמ"ש, צילום: עמית שעל אמיר ברמלי בביהמ"ש | צילום: עמית שעל אמיר ברמלי בביהמ"ש, צילום: עמית שעל

ברמלי, נטען, העביר את כספי המשקיעים לחברה הפרטית רוביקון שבבעלותו ושם השתמש בהם, בין היתר, לצורך רכישת חברות עתירות סיכון וכן לצרכיו האישיים. "משהעסקאות שביצעה רוביקון לא נשאו פרי והחברה סבלה מגירעונות והפסדים, שילם ברמלי את הריבית למשקיעים הקיימים מכספיהם של משקיעים נוספים שאותם גייס", נטען.

התיק נוהל על ידי עו"ד חנה קורין ועו"ד יוני לבני ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, ונחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

עו"ד לירן זילברמן, צילום: אוראל כהן עו"ד לירן זילברמן | צילום: אוראל כהן עו"ד לירן זילברמן, צילום: אוראל כהן

ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר: "הרשעתו  של ברמלי היא מסר חשוב ומרתיע לכל יזם הסבור שהוא יכול לגייס כספים מן הציבור ללא אחריות ולהתעלם מחובותיו לפרסם בתשקיף את הפרטים המהותיים הנוגעים להשקעה: כספי משקיעים אינם הפקר והבטחות וכזבים לציבור משקיעים לא ייעלמו מעיניהם של גופי האכיפה".

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה מסרה כי "הכרעת הדין בתיק ברמלי היא תמרור אזהרה ברור לכל גורם אשר שוקל לבצע עבירות מרמה, זיוף והלבנת הון, הצגת מצגי שווא ושימוש בכספי משקיעים לצרכים פרטיים. שוק הון הוגן הוא מטרה אסטרטגית וערך עליון כדי להבטיח את אמון המשקיעים בשוק ההון והוא זה שמאפשר את פעילות הגיוס והמסחר התקינות לטובת המשקיעים והחברות".

מסנגוריו של ברמלי, לירן זילברמן ועמית זיו נמסר: "הכרעת הדין שנתנה היום מגוללת סיפור מורכב. בית המשפט קיבל את אחת מטענותיו המרכזיות של ברמלי וזיכה אותו מהעבירה המרכזית, עבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. יחד עם זאת, בית המשפט דחה חלק מטענות ההגנה והרשיע בעבירות אחרות. הכרעת הדין היא קשה, מקיפה ומנומקת, אנו נלמד אותה באופן מדוקדק ונתכנן את המשך ניהול הגנתו של ברמלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות